Apie tai jie diskutavo socialiniame tinkle.
„Jau netrukus išeisiu į pensiją. „Sodrai“ pristačiau seną darbo knygelę. Ji suskaičiavo darbo stažą ir knygelę pasiliko, man neatidavė.
Ar galiu ją susigrąžinti? Noriu ją saugoti pats. Jeigu ji ten „Sodroje“ kur nors pasimes, juk nebeturėsiu įrodymų apie savo darbo stažą“, – svarstė vilnietis Pranas.
Komentatoriai pasakojo savo istorijas. Štai pensininkė Roma prisiminė, kad prieš kurį laiką savo darbo knygelę irgi paliko „Sodroje“.
„Juk man ji nereikalinga, o „Sodra“ turėjo ją paimti, kai apskaičiavo mano pensiją. Manau, kad saugiau jai bus „Sodroje“ nei namuose“, – rašė moteris.
Tuo metu kita komentatorė tikino, kad savo knygelę nunešė „Sodrai“, tačiau vėliau atsiėmė.
„Prieš išeidama į pensiją nunešiau knygelę „Sodrai“. Ji padarė jos kopiją, o originalą man grąžino.
Juk jiems tos knygelės nereikalingos. Be to, juk „Sodra“ daro knygelių kopijas, todėl originalus tikrai atiduoda. Tik reikia jų paprašyti“, – patarė moteris.
Knygelių originalus atiduoda
„Sodra“ patvirtino komentatorės žodžius.
„Gyventojų pateikti dokumentai, įrodantys stažą, įgytą iki 1993 m. gruodžio 31 d. (pvz., darbo knygelės; stažo pažymėjimai, išduoti buvusių darboviečių ar archyvų ir kt.), saugomi „Sodroje“.
Gyventojai bet kuriuo metu gali kreiptis į „Sodros“ teritorinį skyrių ir atsiimti pateiktų dokumentų originalus“, – komentavo „Sodra“.
Darbo stažo įrodymai
„Sodra“ taip pat priminė, kad pensijų socialinio draudimą stažą iki 1993 metų gruodžio 31 d. galima įrodyti pateikus darbo knygeles, darbo stažo pažymas, darbdavių išduotas remiantis turimais dokumentais ir patvirtintas vadovo parašu bei antspaudu, arba darbdavių saugomų dokumentų nuorašus.
„Stažą taip pat galima patvirtinti pateikus archyvų išduotas pažymas ar juose saugomų dokumentų nuorašus ar išrašus, karinius bilietus, jei buvo atlikta karinė tarnyba, ir kitus dokumentus.
Tinka dokumentų originalai arba jų patvirtintos kopijos. Dokumentus galima pateikti atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių. Tai galima padaryti bet kuriuo metu, nelaukiant, kol sukaks senatvės pensijos amžius“, – atkreipė dėmesį „Sodra“.
Anot jos, jei žmogus informuoja, kad pats nepateiks stažą įrodančių dokumentų, pavyzdžiui, pametė darbo knygelę, jis turi pateikti „Sodrai“ prašymą padėti gauti dokumentus, nurodydamas darbo laikotarpį, vietą ir kitas aplinkybes.
„Jei žmogus negali dokumentais įrodyti savo darbo laikotarpio dėl to, kad visi įmonės, įstaigos, organizacijos dokumentai ar jų dalis neišsaugoti, darbo laikotarpis jo prašymu gali būti nustatomas teismo tvarka, kaip juridinę reikšmę turintis faktas“, – komentavo „Sodra“.
Kaip apskaičiuojami apskaitos vienetai?
Žmogaus pensijos dydis priklauso nuo jo įgyto stažo ir pensijos apskaitos vienetų skaičiaus, tai yra nuo to, kiek laiko žmogus dirbo ir kiek socialinio draudimo įmokų mokėjo nuo savo atlyginimo.
„Taigi, žmonėms, kurie turi stažo iki 1994 metų, jų apskaitos vienetai apskaičiuojami laikant, kad laikotarpiu iki 1994 metų per metus jie įgijo vidutiniškai tiek pat apskaitos vienetų, kiek jų įgijo per metus nuo 1994 metų iki 2017 m. gruodžio 31 d.
Tad, galima sakyti, laikoma, kad žmogaus atlyginimas iki 1994 metų vidutiniškai buvo toks pat, koks 1994–2017 metais. Todėl žmogus turi pateikti tik pensijų socialinio draudimo stažą iki 1993 m. gruodžio 31 d. įrodančius dokumentus, o dokumentų, įrodančių atlyginimą (įmokas), turėtą iki 1993 m. gruodžio 31 d., pateikti nereikia, kadangi apskaitos taškai už tą laikotarpį yra pritaikomi automatiškai“, – komentavo „Sodra“.
Pasak jos, po 2018 sausio 1 d. apskaitos vienetai skaičiuojami už kiekvienus kalendorinius metus – jei per kalendorinius metus įmokos priskaičiuojamos nuo sumos ne mažesnės negu tų metų 12 vidutinių šalies darbo užmokesčių, žmogus įgyja 1 apskaitos vienetą.
„Jeigu įmokos priskaičiuotos nuo sumos, mažesnės nei 12 VDU, įskaitoma proporcingai mažiau apskaitos vieneto. Per kalendorinius metus įgytų apskaitos vienetų skaičius negali būti didesnis kaip 5“, – skaičiavo „Sodra“.
„Sodros duomenimis, vidutinė pensija šiuo metu siekia 598 eurus.