Pavyzdžiui, „Sodros“ duomenimis, šiuo metu yra 209,5 tūkst. savarankiškai mokėti sveikatos draudimo (PSD) įmokas privalančių, bet to nepadariusių žmonių, kurių skola didesnė nei 3 eurai. Bendra jų skolos suma – 261,5 mln. eurų.
Bendrą skolą padalinus visiems skolininkams išeina po 1248 eurus kiekvienam.
Apie skolas įspėja ne visus
Anot „Sodros“, jei žmogus vykdo savarankišką veiklą, jis turi prievolę mokėti PSD įmokas kas mėnesį, kadangi taip reglamentuoja teisės aktai. Ji neprivalo siųsti įspėjimų prieš išieškodama skolą.
„Paprastai kalbant, jei už žmogų dirbantį pagal darbo sutartį įmokas sumoka ir formalumus tvarko darbdavys, tai vykdantis savarankišką veiklą žmogus pats prisiima atsakomybę už tai, kad laikydamasis įstatymų pats mokės valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
Jei to nepadaro, skola gali būti išieškota be ankstesnio įspėjimo“, – komentavo „Sodros“ specialistai.
Anot jų, gyventojai, kurie nevykdo ekonominės veiklos, bet privalo mokėti PSD įmokas savarankiškai – pavyzdžiui, nedirba ir neužsiregistravo Užimtumo tarnyboje, nesimoko, nėra draudžiami valstybės lėšomis – apie PSD įmokų mokėjimą yra informuojami iš anksto.
„Tokiems gyventojams primename, kad jie turi sumokėti PSD įmokas už einamąjį mėnesį iki mėnesio pabaigos. Jei susidaro PSD skolą, jiems kelis kartus siunčiamas raginimas sumokėti įmokas. Jei į pranešimus nereaguojama – pradedamas priverstinis skolos išieškojimas“, – įspėjo „Sodra“.
Socialinę paramą gaunantiems žmonėms skola gali būti nurašyta
Jei žmogaus ekonominė ar socialinė padėtis yra sunki, jam yra teikiama piniginė socialinė parama nepasiturintiems gyventojams, tai PSD įmokų skola gali būti nurašyta.
Tokiu atveju reikia pateikti „Sodrai“ prašymą dėl PSD įmokų skolos nurašymo. „Sodra“ įvertins asmens turtinę, ekonominę, socialinę padėtį ir priims sprendimą.
Skola gali būti nurašyta, jei besikreipiantis žmogus atitinka visas šias sąlygas:
- yra praėję 5 metai nuo tada, kai buvo paskutinį kartą priskaičiuotos PSD įmokos;
- asmens ekonominė ar socialinė padėtis yra sunki;
- asmuo neturi turto arba turtas yra nelikvidus arba mažai likvidus. Nuo 2024 m. liepos 1 d. skolininkams, kurie dirba legaliai, sumažėjo privalomos išskaitos iš atlyginimo.
Dabar, jei skolininko pajamos siekia iki 1 minimalios mėnesinės algos (MMA), leidžiama išskaityti iki 10 proc., jei uždirbama nuo 1 MMA iki 2 MMA, išskaita gali siekti 30 proc., jei atlyginimas viršija 2 MMA, galima išskaityti iki 50 proc.
Išskaitos nemažėja, jei skola atsirado dėl asmens padarytos žalos ar vaiko mamai/tėčiui nesumokėtų sumų už vaiko išlaikymą.
Išieškotos sumos pernai augo
Antstolių rūmai skaičiavo, kad valstybės biudžetą 2024 m papildė 56,9 mln. eurų išieškotų skolų (6,4 proc. daugiau negu 2023 m.). Didžiąją dalį valstybės reikalaujamų skolų sudaro nesumokėti mokesčiai ir baudos už administracinės, civilinės teisės pažeidimus bei baudos, paskirtos baudžiamosiose bylose.
Nepaisant to, kad kreditoriams sugrąžintos sumos praėjusiais metais didėjo, sėkmingai įvykdytų išieškojimo procesų dalis buvo mažesnė. 2024 m. visa apimtimi įvykdyta 54,3 proc. kreditorių reikalavimų, arba 3,1 proc. mažiau negu 2023 m. Viena priežasčių, dėl kurių sėkmingo išieškojimo atvejų mažėja, galima laikyti skolininkams palankius teisės aktų pakeitimus, sulėtinusius skolų išieškojimo procesus.
Kreditoriai pernai kreipėsi į antstolius dėl prievolių, kurių laiku neįvykdė 114,7 tūkst. skolininkų: 107,2 tūkst. fizinių ir 7,5 tūkst. juridinių asmenų, įskaitant biudžetines įstaigas ir organizacijas.
Visose Lietuvos antstolių kontorose 2024 m. buvo vykdoma 1,7 mln. įvairiais laikotarpiais pradėtų priverstinio sprendimų vykdymo procesų. Tarp jų – 861,7 tūkst. procesų, pradėtų pagal valstybės institucijų reikalavimus ir 839,7 tūkst. procesų, kuriuos inicijavo privatūs fiziniai ir juridiniai asmenys.
Šiuo metu Lietuvos priverstinio sprendimų vykdymo sistemoje dirba 106 antstoliai ir daugiau kaip 500 samdomų darbuotojų. Veikia 93 antstolių kontoros ir 6 antstolių kontorų skyriai. Kasmet antstoliai į valstybės biudžetą sumoka daugiau kaip 12 mln. eurų mokesčių (gyventojų pajamų, pridėtinės vertės ir Sodros)
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!