Tačiau tūkstančiai gyventojų suvartotos elektros kiekį deklaruoja retai arba iš viso nedeklaruoja.
Iki šiol už tokių nepareigingų žmonių skaitiklių patikrinimo paslaugą mokėjo visi kiti vartotojai. Tačiau jau po mėnesio jiems bus taikomas naujas mokestis.
Skaitiklio rodmenų nuskaitymo mokestis
Pernai Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pakoregavo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) elektros apskaitos prietaisų arba skaitiklių rodmenų nuskaitymo įkainių taikymą.
Vadovaujantis naująja tvarka, įkainis, siekiantis 17,98 (be pridėtinės vertės mokesčio) euro, bus taikomas:
- kiekvienam vartotojo objektui, kai elektros skaitiklių nurašymas vykdomas elektros energijos tiekėjo prašymu, tokiame prašyme nurodyta apimtimi ir terminais;
- kiekvienam vartotojo objektui, kai vartotojas ilgiau kaip vienus kalendorinius metus (skaičiuojant nuo 2024 m. vasario 10 d.) yra nepateikęs duomenų apie elektros skaitiklių rodmenis, faktinis suvartotas elektros energijos kiekis nėra paaiškėjęs vykdant elektros energijos tiekėjo prašymą nurašyti skaitiklių rodmenis arba operatoriui atliekant elektros energijos kiekio perskaičiavimą, sutrikus elektros skaitikliui;
- kiekvienam vartotojo objektui, nepriklausomai nuo objekte įrengtų elektros skaitiklių skaičiaus.
Paprastai kalbant, jeigu vartotojas metus nedeklaruos jokių elektros skaitiklio rodmenų, tada tą padarys ESO specialistai, o už rodmenų nuskaitymą vartotojas turės sumokėti atitinkamą mokestį pagal bendrovės pateiktą sąskaitą.
Liko lygiai vienas mėnuo
ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė paaiškino, kad, jei po vasario 10 d. sueina metai, kai vartotojas nedeklaravo elektros energijos skaitiklio rodmenų, tai nuo kovo mėnesio bus pradėtas pradėsime tokių vartotojų skaitiklius tikrinimas. O už šią paslaugą vartotojai turės susimokėti 21,76 euro (t.y. 17,98 euro + PVM).
„Planuojame nedeklaruojantiems vartotojams prieš tikrindami išsiųsti priminimus el. paštu arba SMS žinute, kad deklaruotų patys ir nereiktų mokėti, bet tai galėsime padaryti tik tuo atveju, jei turime teisingą vartotojo kontaktinę informaciją.
Todėl, be deklaravimo, taip pat svarbu, vartotojai ESO savitarnoje pasitikrintų, kokie jų kontaktai nurodyti, ir esant reikalui, juos pakoreguotų“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo R. Juodkienė.
Ji skaičiavo, kad šiuo metu ilgiau nei vienerius metus rodmenų nedeklaravusių elektros energijos vartotojų yra apie 70 tūkst., iš jų 68 tūkst. buitiniai ir 2 tūkst. verslo.
„Išvengti papildomo mokesčio labai nesudėtinga – pakanka tik patiems nurašyti ir deklaruoti rodmenis“, – nurodė įmonės atstovė.
Iki šiol už nepareigingus moka kiti
Patvirtinus naują mokestį, R. Juodkienė aiškino, kad ESO klientų pareiga yra deklaruoti faktinius elektros energijos suvartojimo duomenis iki einamojo mėnesio pabaigos.
Dalis klientų tą daro reguliariai, kiti – retai arba niekada, o daliai klientų šis rūpestis jau užmarštyje, nes jų apskaitą vykdo išmanieji skaitikliai.
„Nepaisant to, kad deklaruoti duomenis yra elektros energijos vartotojų pareiga, dalis vartotojų tikslių duomenų neteikia metų metus ir jiems suvartojimas skaičiuojamas remiantis vidurkiu.
Pastarasis skaičiavimo būdas ne tik nėra tikslus, bet ir gali sukelti nemažą galvos skausmą. Pavyzdžiui, keičiant skaitiklį, kai nurašomi tikslūs duomenys ir klientui tenka sumokėti didelę sąskaitą vien dėl to, kad anksčiau reguliariai nedeklaravo duomenų“, – aiškino ESO atstovė.
Taigi, anot jos, duomenų deklaravimas apsaugo klientą nuo netikėtų išlaidų ir leidžia jas prognozuoti.
Ir iki šiol ESO tikrina skaitiklius ir duomenis tų klientų, kurie ilgą laiką nėra deklaravę savo suvartojimo. Tačiau už šį darbą mokėjo visi klientai. Tad ir tie, kurie reguliariai deklaruoja suvartojimą kiekvieną mėnesį taip pat.