• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmetinis pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas jau antrus metus iš eilės vyko elektroniniu būdu. Vasarą pasibaigusio deklaracijų teikimo įvertinimas parodė, jog ūkininkai įgudo naudotis naująja sistema ir pateikia paraiškas, kuriose neatitikimų užfiksuojama žymiai mažiau nei anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA

Neatitikimai aptikti 5 proc. paraiškų

Deklaruoti pasėlius ir žemės ūkio naudmenas, taip pat teikti paraiškas pagal kai kurias su plotu susijusias Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemones šiemet buvo galima nuo balandžio 4-osios iki birželio 15-oios, tačiau pavėluotai paskutines paraiškas dar buvo galima teikti iki liepos 11 d. Per šį laikotarpį pateikta kiek mažiau paraiškų nei pernai – 167 698, lyginant su 172 065 pateiktomis 2010 metais. Tačiau bendras deklaruotas plotas šiemet beveik 50 tūkst. ha didesnis – jis siekia 2 736 503,3 ha.

REKLAMA

Palyginus su 2010 m., šiemet deklaracijose aptinkamų pagrindinių klaidų skaičius sumažėjo net

60–70 proc. Iš daugiau nei 167 tūkst. paraiškų pagrindiniai neatitikimai aptikti tik 8 750 kartus t. y. tik 5 proc. paraiškų.

Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Tiesioginės paramos departamento direktorė Sonata Miškinienė sakė, kad dažniausiai paraiškose aptinkamios klaidos nepasikeitė - daugiausiai neatitikimų buvo susijusių  su dvigubu deklaravimu, viršytų ražienų laukų plotu ir viršdeklaravimu. Šiais metais tai pat pateikta nemažai paraiškų, kurias teikę asmenys turėjo įregistruotą prašymą dėl paraiškos išregistravimo ar dėl duomenų keitimo – jos sudarė apie trečdalį visų su pagrindinėmis klaidomis pateiktų paraiškų.

REKLAMA
REKLAMA

Sumažėjęs neatitikimų kiekis rodo, jog ūkininkai įgudo naudotis elektronine sistema. Trakuose gyvenantis ir savo reikmėms ūkininkaujantis Vytautas Zelenkauskas sakė taip pat pastebėjęs naujosios sistemos privalumus. Jau ne pirmus metus deklaraciją teikiančio ūkininko nuomone, taip deklaravimą atlikti paprasčiau. „Informaciją lengviau pakoreguoti, iš karto matyti visi deklaracijos duomenys. Be to, paraišką galima pateikti greičiau“, - teigė V. Zelenkauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dvigubo deklaravimo atvejų sparčiai mažėja

Šiais metais daugiau nei pusę paraiškų su neatitikimais sudarė tos deklaracijos, kuriose ūkininkai  deklaravo plotą, nesutampantį su kontrolinių žemės sklypų duomenų bazėje esančiais duomenimis arba analogišką kito gyventojo plotui. Viršdeklaravimo atvejų šiais metais netgi padaugėjo –paraiškų su šiuo neatitikimu pateikta 11 proc. daugiau nei 2010 m. V. Zelenkauskas sakė, jog jo deklaracijoje šis pažeidimas taip pat buvo užfiksuotas: „Tai buvo mano klaida – neteisingai nurodžiau deklaruojamą plotą“. Vyriškis pasakojo, kad tuomet išmokos jam buvo sumažintos, o kitais metais, atsižvelgęs į klaidą, jis deklaraciją pateikė jau be neatitikimų.

REKLAMA

Paraiškose užfiksuotų dvigubo deklaravimo neatitikimų statistika kitokia - šįmet jų aptikta net 70 proc. mažiau. S. Miškinienė paaiškina, kad tam įtakos turėjo galimybė iš anksto šį neatitikimą ištaisyti ir patikslinti įbraižyto lauko duomenis. Atvykusiems į seniūniją pareiškėjams buvo sukuriama 2011 metų deklaravimui skirta, tačiau dar nepatvirtinta paraiška, kurią, prasidėjus deklaravimui, tereikėjo patvirtinti. Tokiu būdu neatitikimas buvo pašalintas dar iki deklaracijų teikimo laikotarpio pradžios.

REKLAMA

Ūkininkai turėtų žinoti, kad, jei dvigubo deklaravimo neatitikimas yra užfiksuotas jų pateiktoje paraiškoje, net atsisakius deklaruoto ploto, jiems gresia sankcijos. „Kartais žmonėms atrodo, kad atsisakyti ploto yra paprasčiau nei susirasti dokumentus. Tačiau reikia atsiminti, kad atsisakymas lemia tam tikras sankcijas ir išmokos dydį. Tad galbūt verčiau tiesiog išspręsti neatitikimus pateikus NMA dokumentų kopijas užuot lengva ranka atsisakius ploto“, - teigė S. Miškinienė. Norėdami neatitikimą ištaisyti, ūkininkai turėtų pateikti žemės valdymo dokumentus bei įrodyti, kad plotas yra dirbamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Informacijos sklaida padeda išvengti klaidų

Šiais metais ūkininkai tiksliau deklaravo ražienų plotus – paraiškų, kuriose viršijamas joms palikti leistinas lauko dydis sumažėjo daugiau nei 28 proc. Deklaracijose beveik neužfiksuota ir valdų duomenų atnaujinimo neatitikimų – gyventojai tokių paraiškų pataikė net 99 proc. mažiau.

REKLAMA

Pasak NMA specialistės Sonatos Miškinienės, sumažėjusiam klaidų kiekiui įtakos turėjo įvestos technologijų naujovės - šiais metais duomenys valdų registre buvo atnaujinami automatiškai deklaruojant pasėlius. Neatitikimų, kai deklaruojamas didesnis nei leistina ražienų plotas, pasak Tiesioginės paramos departamento direktorės, sumažėjo dėl padidėjusios informacijos skaidos: „Šis neatitikimas atsiranda tik dėl pareiškėjo kaltės, nes jis pats turi susiskaičiuoti, kokį plotą gali palikti ražienoms. Šiemet su ūkininkais apie tai nemažai kalbėjome seminaruose, todėl matome ir pagerėjusius rezultatus“.

Patys ūkininkai taip pat vengia kartoti deklaracijoje užfiksuotas klaidas - ankstesniais metais pareiškėjai būdavo linkę kelis kartus tikslinti deklaruotus plotus po paraiškos pateikimo, o šiais metais tai darė rečiau. „Būdavo, kad pareiškėjai deklaruoja lauką, vėliau paslenka jo plotą į šoną ar dar ką nors pakeičia. Šiemet pareiškėjai stengėsi iš karto deklaruoti plotą tiksliai ir jo nebetaisyti“, - pasakoja S. Miškinienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų