• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujos vienišų asmenų pensijos bus pradėtos mokėti nuo liepos, dar kartą viešai pakartojo Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, jas ne kartą žadėjo ir kiti valdantieji. Tačiau tiksliai kam ir kokiomis sąlygomis bus mokamos naujos išmokos?

Naujos vienišų asmenų pensijos bus pradėtos mokėti nuo liepos, dar kartą viešai pakartojo Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, jas ne kartą žadėjo ir kiti valdantieji. Tačiau tiksliai kam ir kokiomis sąlygomis bus mokamos naujos išmokos?

REKLAMA

Nors liko mažiau nei du mėnesiai, nėra jokio oficialaus dokumento, kuris padėtų atsakyti į šiuos klausimus. Kol jo nėra, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nieko nepaaiškina.

Pavyzdžiui, kaip reikės įrodyti, kad iš tikrųjų žmogus yra vienišas ir jam priklauso nauja pensija? Ar ji bus mokama, jeigu tame pačiame būste gyvena daugiau žmonių? Ar išmoka priklausys atskirai gyvenantiems, tačiau formaliai santuokos nenutraukusiems žmonėms? Ar vienišų asmenų pensija priklausys, jeigu žmogus turi kitų pajamų ar turto?

Kas galės gauti vienišų asmenų pensijas?

Pristatant naują vienišų asmenų pensiją nuolat pabrėžiama dabartinė neteisybė, kai netekusieji sutuoktinio turi teisę gauti našlių pensiją (dabar jos dydis 28,63 euro), o išsiskyrusiems ar šiaip vienišiems žmonės papildomi pinigai nepriklauso.

REKLAMA
REKLAMA

Įstatymas aiškiai apibrėžia, kad norėdami gauti našlių pensiją, turi būti du dalykai, kurie juridiškai fiksuojami ir patikrinami gyventojų registre: oficialiai registruota santuoka ir žmogaus mirtis.

REKLAMA

Vienišumas nėra kur nors registruojamas juridinis faktas. Gali būti, kad žmonės gyvena kaip pora, tačiau nėra formaliai įteisinę savo santykių. Gali būti, kad du ar daugiau žmonių gyvenamąją vietą yra registravę tame pačiame būste, tačiau jų jokie santykiai nesieja.

Kol kas visiškai nėra aišku, ar šiems asmenims būtų mokama nauja išmoka ir apskritai, kas tiksliai turės teisę į vienišo asmens pensiją.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip bus nustatomas asmens vienišumas?

„Sodra“ nuolat gauna gyventojų pranešimų, kad jų kaimynai ar kiti pažįstami žmonės neteisėtai gauna našlių pensijas. Pavyzdžiui, pirmam vyrui mirus jo sutuoktinei skiriama ir mokama našlės pensija, tačiau vėliau ji išteka arba be santuokos pradeda naują šeimą su kitu vyru.

Kaip minėta, institucijos gali patikrinti naujos santuokos (bent jau sudarytos Lietuvoje) faktą gyventojų registre ir pagal tai priimti sprendimą nutraukti našlės pensijos mokėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto veikiausiai yra ne viena formaliai nenutraukta santuoka, nors sutuoktiniai galbūt ilgiausiai gyvena skyriumi. Jeigu skiriant vienišo asmens išmoką bus vertinamas šis juridinis faktas, norintiems gauti papildomų pinigų vertėtų formaliai įteisinti skyrybas.

Kaip žinoma, gyventojai Lietuvoje privalo deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Kaip santuoka, taip ir gyvenimas tame pačiame nekilnojamojo turto objekte yra patikrinamas dalykas.

REKLAMA

Kita vertus, norint įvertinti, ar žmogus yra vienišas ir ar jam priklausytų nauja išmoka, bent jau teoriškai būtų galima pasitelkti savivaldybių ar seniūnijų specialistus, kurie geriausiai žino, kiek ir kokių vienišų asmenų gyvena jų apylinkėse.

Vis dėlto kol kas belieka tik spėlioti, kaip nepraėjus nė dviem mėnesiams reikės elgtis žmonėms, kurie norės gauti vienišų asmenų pensijas.

Ar gaus ir turtingi vienišiai su vienišėmis?

Būtinybė įteisinti vienišų asmenų pensiją aiškinama tuo, kad vieniši senyvi žmonės paprastai susiduria su didžiausia skurdo grėsme.

REKLAMA

Vis dėlto taip yra ne visais atvejais. Pavyzdžiui, palikdama pareigas buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė 2018 m. deklaravo nekilnojamojo ir kito turto, pinigų banke už daugiau kaip 0,5 mln. eurų.

Be kita ko, jai priklauso europinės išmokos kaip buvusiai Europos komisarei, taip pat prezidentinė renta. Ji sudaro 50 proc. buvusio jos atlyginimo. Vien iš rentos buvusi prezidentė turėtų gauti mažiausiai 3,3 tūkst. eurų per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skiriant kai kurias socialines išmokas vertinamas gyventojų turtas ir pajamos. Šioms viršijus tam tikrą ribą, išmoka neskiriama arba jos mokėjimas nutraukiamas.

Ar skiriant vienišų asmenų pensiją bus tikrinamas žmogaus turtas ir pajamos? Jei taip, nuo kokios bus turto ir pajamų ribos, kurias viršijus tikėtis naujos išmokos neverta?

Kol kas tai nėra aišku, nes Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nėra registravusi atitinkamo įstatymo projekto.

REKLAMA

Kokio dydžio bus nauja išmoka?

Jau skelbta, kad pradžioje vienišų asmenų pensija turėtų būti 28 eurai per mėnesį. Tačiau visiškai neaišku, kaip ji keisis kitais metais.

Primename, kad senatvės ir našlių pensijų indeksavimo (keitimo) tvarka yra įtvirtinta Socialinio draudimo pensijų įstatyme – jos didinamos priklausomai nuo to, kaip šalyje didėja darbo užmokestis.

REKLAMA

Pavyzdžiui, 2018–2021 m. pensijų indeksavimo koeficientas buvo atitinkamai 7,63 proc., 8,11 proc. ir 7,17 proc.

Tačiau ne visos išmokos didinamos taip sparčiai. Pavyzdžiui, šiemet valstybinės pensijos buvo padidintos tik 1,3 proc., o šalpos pensija – 2,14 proc.

Paprastos pensijos „užsidirbamos“ ir didinamos dėl to, kad darbuotojai nuo savo pajamų moka pensijų draudimo įmokas. 

Pensijų draudime nėra numatyta įmoka vienišų asmenų draudimui, todėl ir neaišku: naujos pensijos bus indeksuojamos kaip paprastos „Sodros“ pensijos ar mažesniais dydžiais kaip kai kurios kitos išmokos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu norima suvienodinti išmokas našliams ir kitiems vienišiems asmenims, tai ar bus vienodas ir šių išmokų indeksavimas kiekvienais metais?

Ar ir kam reikės teikti prašymus išmokai gauti?

Kad žmogui būtų galima sumokėti vienišo asmens išmoką, ją mokėsianti institucija turi žinoti bent jo sąskaitos numerį (jeigu pinigai bus pervedami į ją) arba gyvenamosios vietos adresą (jeigu išmoka bus pristatoma į namus).

REKLAMA

Kadangi nėra jokio vienišų asmenų registro, norintiems gauti naują išmoką teks teikti atitinkamus prašymus.

Paprasčiausia tai būtų daryti internetu, pavyzdžiui, kaip „Sodrai“, savivaldybei ar per socialinės paramos šeimai sistemą, kaip kad norint gauti vaiko pinigus.

Vis dėlto ne visi gyventojai naudojasi internetu, o kol kas tik „Sodra“ techniškai galėtų priimti prašymus telefonu. Be to, jos valdomi pensijų ir kitų išmokų registrai yra bene išsamiausi.

REKLAMA

Tačiau tam kad galėtų priimti prašymus, skirti ir mokėti naujas išmokas, „Sodrai“ reikėtų patobulinti informacines sistemas. Šie darbai gali užtrukti kur kas ilgiau nei iki liepos, net jeigu iki to laiko ir būtų priimtas atitinkamas įstatymas.

Galiausiai nuo naują išmoką administruojančios institucijos priklausys ir tai, iš kokių lėšų – „Sodros“ ar valstybės biudžeto – bus finansuojama nauja išmoka. Ne tik šiemet, bet ir ateityje, kadangi tai yra svarbiu planuojant valstybės lėšas.

Tačiau kol kas naujos vienišų asmenų pensijos yra tik politikų pažaduose, nors iki jų mokėjimo pradžios liko mažiau nei du mėnesiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų