• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis lietuvių mėgsta grybavimą ir grybus, bet ne daug kas žino, kokie yra oficialiai nustatyti reikalavimai miško grybams ir jų paruošimui.

Daugelis lietuvių mėgsta grybavimą ir grybus, bet ne daug kas žino, kokie yra oficialiai nustatyti reikalavimai miško grybams ir jų paruošimui.

REKLAMA

Žemės ūkio ministerija kaip tik parengė ir paskelbė derinti naują Miško grybų ir jų gaminių techninį reglamentą.

Iki spalio pabaigos bus laukiama pastabų ir pasiūlymų, o atitinkamai pakeistos naujos taisyklės įsigalios jau kitą grybavimo sezoną.

Kas turi laikytis grybų taisyklių

Kaip rašoma naujų reikalavimų projekto lydraštyje, dabartiniai miško grybų ir jų gaminių kokybės reikalavimai, patvirtinti dar 2004 m. ir tuomet parengti vadovaujantis 1981 m. standartu valgomiesiems grybams ir grybų gaminiams.

Nuo to laiko pasikeitė ar buvo panaikinta daugelis kitų reikalavimų ir higienos normų. Taigi taip ir atsirado poreikis atnaujinti grybų ir jų gaminių kokybės reikalavimus priimant naują Miško grybų ir jų gaminių reglamentą.

REKLAMA
REKLAMA

Jis bus taikomas šviežiems arba konservuotiems valgomiesiems miško grybams (išskyrus konservuotus kultūrinius Agaricus rūšių grybus).

REKLAMA

Reglamento reikalavimų privalo laikytis visi ūkio subjektai, tiekiantys miško grybus ir jų gaminius Lietuvos rinkai, taip pat Europos Sąjungos rinkai.

Dokumente apibrėžiama, kas yra džiovinti, malti džiovinti, marinuoti miško grybai, miško grybai aliejuje, kas yra miško grybų ekstraktas, koncentratas, mišinys, sūdyti, švieži ar užšaldyti miško grybai.

Su kuo leidžiama gaminti grybus

Taisyklėse numatoma, kad prieš ženklinimą, konservavimą ar naudojimą grybų gaminiams gaminti miško grybai turi būti kruopščiai patikrinti, ar tarp jų nėra nevalgomų grybų, o radus – pašalinti.

REKLAMA
REKLAMA

Grybų gaminiams gaminti vartojami tik švieži valgomieji grybai, kurie juos surinkus buvo paruošti arba konservuoti.

Grybai turi būti sveiki, švarūs, mechaniškai nepažeisti, su kuo mažiau kirmgraužų pėdsakų, grybų rūšiai būdingo skonio ir kvapo.

Pagal taisykles, į grybų gaminius gali būti dedama druskos, acto, prieskonių, baltojo arba kitų rūšių cukraus, rafinuoto augalinio aliejaus, rafinuotų gyvulinių riebalų, sviesto, pieno, pieno miltelių, grietinėlės, vandens, vyno.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grybų gaminiams gaminti gali būti vartojami taip paruošti grybai: nepjaustyti su koteliais, nepjaustytos kepurėlės be kotelių, skiltelės, gabaliukai ir koteliai, malti džiovinti grybai, grybų milteliai arba grybų koncentratas bei ekstraktas.

Bet kokiu atveju, kotelių gaminyje neturi būti daugiau negu kepurėlių, rašoma reglamento projekte.

Kaip žymimi grybai ir jų gaminiai

Be kita ko, taisyklių projekte numatoma, kad miško grybų ir jų gaminių etiketėse ar kitu būdu pateikiamoje informacijoje, be privalomų teisės aktuose nustatytų reikalavimų, papildomai turi būti nurodoma tam tikra informacija.

REKLAMA

Pavyzdžiui, ant kiekvienos pakuotės turi būti nurodyta: pavadinimas Grybai ir šalia pavadinimo – grybų rūšis ir grybų konservavimo būdas, pvz., Džiovinti baravykai ar Sterilizuoti baravykai.

Jeigu grybų gaminiai pagaminti iš kelių rūšių grybų, etiketėje turi būti žodis mišinys.

Jeigu į šviežius grybus ar grybų gaminius buvo įdėta daugiau kaip 10 proc. grybų kotelių, etiketėje turi būti nurodyta „Įdėta kotelių“.

Jeigu sūdyti grybai buvo vartojami kaip žaliava kitiems grybų gaminiams gaminti, tai turi būti nurodoma etiketėje.

Naujas miško grybų reglamentas turėtų įsigalioti nuo kitų metų gegužės 25 d.

Čia tinka patarlė,,šuo ,iš neturėjimo ką veikti,kiaušus sau laižo".
Dar šunu,kačiu visų. nesučipavot...ko tuos grybus čipuot nori!
Oi...sujuokino
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų