Naujienų portalas primena, kokie svarbiausi mokestiniai pakeitimai buvo priimti ir įsigalios kitais metais, jeigu tik juos visus pasirašys prezidentas.
Gyventojų pajamų mokestis
Seimo sprendimu, kitais metais mėnesinė alga, viršijanti daugiau nei 84 vidutinius darbo užmokesčius, bus apmokestinta 32 proc. tarifu (dabar – 27 proc.).
Neapmokestinamas pajamų dydis kitąmet didės nuo dabartinių 300 eurų iki 350 eurų. Tokiai sumai nebus taikomas gyventojų pajamų mokestis.
Šiuo metu minimalus mėnesinis atlyginimas yra 555 eurai, neatskaičius mokesčių, kitąmet jis šoktels iki 607 eurų.
Asmenims, kurie ir šiemet, ir pernai uždirbs minimalų atlyginimą, kas mėnesį mokamas GPM nesikeis. Tiems, kurie 2020 m., neatskaičius mokesčių, uždirbs iki dviejų vidutinių darbo užmokesčių, alga į rankas turėtų padidėti apie 10 eurų.
Be kita ko, Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo didinama darbo užmokesčio riba, nuo kurios priklauso darbuotojo gaunamų dienpinigių apmokestinimas.
Tai reiškia, kad darbdaviai, siekdami, jog visa darbuotojui išmokama dienpinigių suma būtų neapmokestinta, turės nustatyti ne mažesnį nei 1002 eurų dydžio darbo užmokestį „ant popieriaus“ arba ne mažesnį nei 6,14 eurų valandinį atlygį.
Didesnis koeficientas bus taikomas nuo 2020 m. sausio 1 d.
„Sodros“ įmokos ir PSD
Kaip jau žinoma, nuo kitų metų pradžios nuo 555 eurų iki 607 eurų didės minimali mėnesinė alga. Su šiuo dydžiu yra susietos socialinio draudimo („Sodros“) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos.
Verslo liudijimus įsigyjančių asmenų įmokos „Sodrai“ sudaro 8,72 proc. (jeigu papildomai nekaupiama pensijai) minimalios mėnesinės algos. Taigi kitais metais šios įmokos padidės iki 52,93 euro už vieną mėnesį.
Jau kelerius metus galioja vadinamos „Sodros“ įmokų grindys. Dėl jų darbuotojai, kurie dirba, pvz., ne visu etatu ir jų pajamos nesiekia minimalios algos dydžio, įmokas vis tiek turi mokėti nuo sumos, kuris nemažesnė už minimalią algą. Taigi šiai padidėjus, didės ir minimalios įmokos uždirbantiems mažiausiai.
Individualią veiklą vykdančių asmenų PSD įmokos didės nuo dabartinio dydžio, kuris siekia 38,74 euro per mėnesį (6,98 proc. x 555 eurai) iki 42,37 euro (6,98 proc. x 607 eurai).
Tokio paties dydžio įmokas turės mokėti ir savarankiškai besidraudžiantys asmenys – pvz., tie, kurie niekur nedirba ir nėra draudžiami valstybės.
Atkreiptinas dėmesys, kad Vyriausybė išbraukė kai kurias veiklas iš sąrašo veiklų, kuriomis galima verstis turint verslo liudijimą ir mokant fiksuotą mokesčių sumą.
Akcizai degalams, alkoholiui ir tabakui
Pagal Seimo priimtas įstatymo pataisas etilo alkoholiui taikomas akcizų tarifas didės nuo dabartinių 1832 eurų iki 2025 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą. Skaičiuojama, kad dėl mokestinių veiksnių parduotuvėse 0,5 l stipraus gėrimo vidutiniškai galėtų pabrangti apie 0,45 euro.
Bešviniam benzinui taikomas akcizų tarifas didės nuo 434,43 euro iki 466 eurų už 1 tūkst. litrų produkto. Dėl to litras benzino degalinėse turėtų brangti apie 0,04 euro už litrą.
Gazoliams dabar taikomas 347 eurų tarifas didės 372 eurų už 1 tūkst. litrų. Dėl to degalinėse litras dyzelio gali brangti apie 0,03 euro.
Gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkyje dabar taikomas 56 eurų tarifas didinamas iki 60 eurų už 1 tūkst. litrų produkto. Dėl to brangimas neturėtų siekti 1 cento.
Didesni akcizai degalams įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1 d., o alkoholiui – nuo kovo 1 d.
Be to, pagal kitas įstatymo pataisa kaitinamojo tabako produktams (tokiems, kurie vartojami su „Iqos“ aparatais) nuo 2020 m. kovo 1 d. akcizą didinti nuo 68,6 iki 113,2 euro, t. y. 65 proc. (vietoje numatyto 78,5 euro, arba 14,4 proc.) už kilogramą produkto.
Skaičiuoja, kad padidinus akcizų tarifą kaitinamojo tabako produktams, dėl mokestinių veiksnių 20 vienetų kaitinamojo tabako produktų galėtų pabrangti apie 0,33 euro.
Automobilių mokestis
Kaip jau skelbta, įstatymo projekte numatyta, kad naujo mokesčio objektas yra registruojamos M1 ar N1 klasės transporto priemonės išmetamas CO2 kiekis.
Mokestį mokėtų automobilio valdytojas, kuris atlieka jo registraciją valstybės įmonėje „Regitra“. Jį būtų privalu sumokėti iki pačios registracijos, kitaip ši nebūtų atliekama.
Mokestį tektų sumokėti tiek registruojant naują automobilį, tiek perregistruojant jau registruotą. Pagal įstatymą mokesčio dydžiai būtų indeksuojami kiekvienais metais, pasibaigus kalendoriniams metams. Taikant indeksavimo koeficientą, kuris nustatomas Statistikos departamento apskaičiuotą mokestinių metų vartotojų kainų indeksą dalijant iš šimto.
Paprastai kalbant, mokestis kasmet didėtų tiek, kiek per metus pakiltų prekių ir paslaugų kainos. Sumokėtą mokestį būtų galima susigrąžinti tuo atveju, jeigu registruotas automobilis būtų eksportuojamas iš Lietuvos. Tvarką, kaip tai būtų daroma, dar turės patvirtinti Vidaus reikalų ministerija.
Juo būtų neapmokestinami automobiliai, kurių CO2 emisija yra mažesnė nei 131 g/km CO2. Mažiausias mokestis būtų 13,5 euro, o didžiausias – 540 eurų.
Pagal priimtą įstatymą šis mokestis įsigalios nuo kitų metų vidurio.
Papildomas mokestis bankams
Prie dabartinio 15 proc. pelno mokesčio tarifo, kuris taikomas daugeliui įmonių, pradedant nuo 2020 m. trejus metus bankams bus taikomas papildomas 5 proc. tarifas, pelnui, viršijančiam 2 mln. eurų sumą.
Tokio papildomo apmokestinimo sumanytojai argumentavo, kad Latvijoje ir Estijoje taip pat taikomas 20 proc. pelno mokesčio tarifas. Be to, esant mažai konkurencijai Lietuvoje bankai uždirba daug pelno – vien pernai jis siekė beveik 360 mln. eurų.
Tačiau tiek Lietuvos bankų asociacija, tiek kai kurie teisininkai kritikuoja sumanymą papildomai apmokestinti tik bankų pelną ir prašo prezidento priimtą įstatymą vetuoti.
Loterijų ir lošimų mokestis
Seimui priėmus Loterijų ir lošimo mokesčio įstatymo pataisas nustatyta, kad organizuojant loterijas, loterijų ir lošimų mokesčio bazei taikomas 5 proc. mokesčio tarifas.
Padidinti loterijų ir lošimų mokesčio tarifai: organizuojant bingą, totalizatorių, lažybas – vietoje 15 proc. nustatytas 18 proc. mokesčio tarifas; nuotoliniams lošimams – vietoje 10 proc. nustatytas 13 proc. mokesčio tarifas.
Taip pat nustatytas didesnis fiksuotas loterijų ir lošimų mokesčio dydis už kiekvieną lošimų veiklos leidime nurodytą lošimo įrenginį.
Už A kategorijos lošimo automatą – nebe 232, bet 260 eurų per kalendorinių metų mėnesį. Už B kategorijos lošimo automatą – nebe 87, bet 130 eurų per kalendorinių metų mėnesį. Už ruletės, kortų arba kauliukų stalą – nebe 1738, bet 2300 eurų per mėnesį.
Pataisos įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.