Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad kasmetinės atostogos suteikiamos pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę (grafiką) darbovietėje. Tokia eilė sudaroma kolektyvinėje sutartyje arba darbdavio ir darbo tarybos susitarime, arba kitose darbo teisės normose numatyta tvarka nuo birželio 1 dienos iki kitų metų gegužės 31 dienos, jeigu juose nenustatoma kitaip.
Kasmetinių atostogų suteikimo eilė darbovietėje sudaroma, atsižvelgiant į toliau nurodytų darbuotojų pageidavimus (prioriteto tvarka):
- nėščios darbuotojos ir darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki trejų metų;
- darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki keturiolikos metų ar neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų;
- darbuotojai, auginantys du ir daugiau vaikų;
- darbuotojai, paskutiniais kalendoriniais metais atostogavę mažiau negu dešimt darbo dienų;
- darbuotojai, turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų už praėjusius darbo metus.
Akcentuotina, kad darbuotojų kategorijos nurodytos prioriteto tvarka, taigi, pavyzdžiui, pirmame sąrašo punkte nurodyti darbuotojai turi pirmenybę, palyginti su antrajame punkte nurodytais darbuotojais ir pan.
Nepaisant to, kad įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje jau yra patvirtinta kasmetinių atostogų suteikimo eilė, ji gali būti koreguojama, t. y. darbuotojui raštu pateikus prašymą dėl kasmetinių atostogų perkėlimo, darbdavys turi teisę priimti vietinį norminį teisės aktą (pavyzdžiui, įsakymą) ir perkelti konkrečiam darbuotojui pagal eilę numatytas suteikti kasmetines atostogas.
Atkreiptinas dėmesys, kad teisė pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis prarandama praėjus trejiems metams nuo kalendorinių metų, kuriais buvo įgyta teisė į visos trukmės kasmetines atostogas, pabaigos, išskyrus atvejus, kai darbuotojas faktiškai negalėjo jomis pasinaudoti.
Tačiau, ar darbdavys privalo išleisti darbuotoją atostogų, jei prašymas buvo pateiktas paskutinę minutę? Daugiau apie tai komentuoja teisės firmos „Sorainen“ vyresnioji teisininkė Aurelija Daubaraitė.
Svarbu laikytis atostogų suteikimo tvarkos
Darbo kodeksas numato, kad kasmetinės atostogos suteikiamos pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę. Visgi nėra apibrėžti praktiniai kasmetinių atostogų eilės sudarymo niuansai – pavyzdžiui, prieš kiek laiko darbuotojas privalo pateikti prašymą, kokia forma ir kokiam asmeniui, taip pat su kuo darbuotojas privalo suderinti kasmetinių atostogų laiką. Tiesa, svarbu paminėti, kad tam tikrais atvejais darbdavys privalo tenkinti kasmetinių atostogų prašymą – pavyzdžiui, kai jį pateikia besilaukiančios darbuotojos prieš nėštumo ir gimdymo atostogas.
Kasmetinių atostogų suteikimo eilės taisykles gali nustatyti pats darbdavys. Tai padaryti rekomenduojama norint išvengti neaiškumų ir nesusipratimų. Taisyklėmis siekiama užtikrinti sklandų darbdavio veiklos tęstinumą ir darbo organizavimą darbuotojų atostogų metu. Darbuotojui nesuderinus atostogų pagal įmonėje nustatytą tvarką, darbdavys gali neturėti galimybės patenkinti darbuotojo prašymo dėl pageidaujamos atostogų datos. Taigi ir pasilepinti ilguoju savaitgaliu gali nepavykti.
Kai nustatytos tvarkos nėra, atostogos suteikiamos šalių susitarimu
Jei darbdavys nėra patvirtinęs kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos, atostogos yra suteikiamos šalių susitarimu. Toks susitarimas turėtų būti grįstas ne tik darbuotojo noru pasirinkti kasmetines atostogas jam patogiu laiku, tačiau ir darbdavio interesu tinkamai organizuoti darbo procesą bei nesutrikdyti įmonės veiklos. Tad darbuotojui pateikus kasmetinių atostogų prašymą paskutinę minutę ir nesuderinus jo su darbdaviu, suteikti atostogas darbuotojo pageidaujamu metu dėl verslo poreikių gali būti neįmanoma.
Tačiau, jei darbuotojo prašymas darbdaviui yra priimtinas ir iš verslo pusės nėra kliūčių jam patenkinti, šalys dėl kasmetinių atostogų gali susitarti nors ir dieną prieš. Tokiu atveju svarbu aptarti, ar darbdavys spės išmokėti atostoginius iki atostogų pradžios, ar visgi jie bus mokami kartu su įprastu darbo užmokesčiu.
Teisė į tikslines atostogas nėra absoliuti
Praktikoje negavę darbdavio patvirtinimo dėl kasmetinių atostogų ilgajam savaitgaliui, darbuotojai dažnai teikia prašymus pasinaudoti teise į kitą poilsio laiką – pavyzdžiui, „mamadienius“ ir „tėvadienius“. Nors Darbo kodeksas nustato darbuotojo teisę į tokias ir kitas tikslines atostogas, tačiau nereikėtų pamiršti, kad ši teisė nėra absoliuti. Norėdamas pasinaudoti šiomis garantijomis darbuotojas turėtų informuoti darbdavį iš anksto – prieš protingą terminą ar darbdavio nustatyta tvarka – ir susitarti dėl konkretaus laisvo nuo darbo laiko. Kitaip tariant, norint pasidžiaugti ilgu savaitgaliu apie tai reikėtų pagalvoti iš anksto.