Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI) kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), Seimo kontrolierių įstaigą bei Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), prašydama ištirti kai kurių žiniasklaidos priemonių skleidžiamas abejones dėl galimų korupcijos apraiškų VMI.
"Griežta VMI pozicija dėl kai kurių bendrovių veiklos modelių, pradėti ir tęsiami kiti svarbūs tyrimai gali nepatikti ne tik verslininkams, todėl nenuostabu, kad, pasinaudojus šališkomis žiniasklaidos priemonėmis, bandoma menkinti institucijos įvaizdį paskalomis ir gandais", - teigia VMI viršininkas Modestas Kaseliauskas.
Anot jo, kompetentingos institucijos turi patvirtinti arba paneigti skleidžiamas abejones.
Todėl VMI oficialiai paprašė VTEK, Seimo kontrolieriaus įstaigos ir STT ištirti žiniasklaidoje pateiktą informaciją bei nustatyti, ar VMI vadovai ir kiti darbuotojai nepažeidė Viešųjų ar privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo bei kitų teisės aktų, taip pat nustatyti ar nepažeisti teisės aktai, vykdant VMI patalpų nuomos konkursą, įgyvendinant institucijos personalo politiką.
Pasak M. Kaseliausko, VMI veiklos pokyčius, kurie apima ir didėjančius reikalavimus inspekcijos darbuotojams, lemia institucijai keliami uždaviniai ne tik efektyviai, bet ir skaidriai administruoti mokesčių sistemą.
"Pagrindinis VMI darbo rodiklis – surenkamas biudžetas. Nuo 2002 m. iki 2007 m. VMI surenkama nacionalinio biudžeto dalis išaugo du su puse karto. Nuolat mažėja ir mokesčių administravimo kaštai: 2006 metais 100 litų mokesčių surinkti išleista 1,24 lito, kai dar 2003-iaisiais tai atsiėjo 1,9 lito." - pabrėžiama įstaigos pranešime spaudai.
Kaltinimai protekcijomis ir klaniniu solidarumu
Valstybinė mokesčių inspekcija tapo ne šiuolaikine europietiška institucija, kaip bandė teigti premjeras Gediminas Kirkilas, o tikru viduramžišku nepotizmo bastionu, prieš porą savaičių tvirtino "Lietuvos žinios".
Anot publikacijų, dauguma vadovų atėjo mįslingais keliais, beveik nė vienas neturi ne tik mokesčių administravimo patirties, bet ir būtino išsilavinimo bei žinių? O sėdėdami prie šalies mokesčių surinkimo pulto dar ir užsiima privačiu verslu bei VMI pavaldžioje inspekcijoje įdarbina savo giminaites. "
"VMI virto ne šiuolaikine europietiška institucija, kaip bandė teigti premjeras Gediminas Kirkilas, o tikru viduramžišku nepotizmo bastionu. Mažai kas žino, kad 2005-2006 metais formuojant naująją VMI vadovų komandą, susidedančią iš viršininko ir penkių pavaduotojų, tuo pat metu naujais, išimtinai moteriškosios lyties kadrais buvo papildoma tiesiogiai nuo VMI priklausanti Vilniaus apskrities mokesčių inspekcija (AVMI)."
Spauda rašė, jog mokesčių administravimo patirties iki tol neturėjęs Saulius Trečekauskas į VMI pavaduotojo kėdę įšoko tiesiai iš Zigmo Balčyčio padėjėjo posto. Prieš tai jis dirbo teisininku, o dar anksčiau - barmenu bei vairuotoju EBSW liūdniausiai pagarsėjusioje, masiškai Lietuvos žmones apiplėšinėjusioje Kauno holdingo kompanijoje. Gal indėlių rinkimas iš gyventojų panašus į mokesčių rinkimą? Internete užsiminta, kad būdamas vairuotoju S.Trečekauskas vežiojo patį Gintarą Petriką, neseniai iš JAV sugrąžintą į Lietuvą.
Be to buvo pažymima, kad per labai trumpą laiką, išstūmus ilgamečius inspekcijos darbuotojus, jų vietą užėmė patirtimi neturtingi M. Romerio universiteto absolventai.