• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paprastai, mirus vienam iš sutuoktinių, kitam lieka pusė jo turto, nebent testamente nurodoma kitaip. Vis tik sunkumų iškyla, jei pora kartu gyveno nesusituokę – tokiu atveju net jų bendrai vienoje sąskaitoje kauptais pinigais likęs sugyventinis laisvai naudotis negali.

Paprastai, mirus vienam iš sutuoktinių, kitam lieka pusė jo turto, nebent testamente nurodoma kitaip. Vis tik sunkumų iškyla, jei pora kartu gyveno nesusituokę – tokiu atveju net jų bendrai vienoje sąskaitoje kauptais pinigais likęs sugyventinis laisvai naudotis negali.

REKLAMA

Su tuo susidūrė vilnietė Rima, kuri nesusituokusi kartu su vyru pragyveno 14 metų. Ji nurodė, kad jie pinigais dalijosi draugiškai: abu bendrai už viską mokėjo ir abu kažkiek jų taupė.

Vis tik nemaža – kelių tūkstančių eurų – suma buvo kaupiama būtent vyro sąskaitoje. O dabar, jam netikėtai iškeliavus anapilin, moteris liko be santaupų.

„Jis uždirbo daugiau už mane. Mums kartu gyvenant visko puikiai užteko, pavyko ir taupyti juodai dienai. O dabar net nežinau, iš kur gauti pinigų jo laidotuvėms. Testamento jis jokio neturi.

REKLAMA
REKLAMA

Jo kortelės duomenis, prisijungimus žinau, pačią kortelę turiu. Ar galėčiau dalį pinigėlių bent jo paties laidotuvėms panaudoti, ar netgi ir to negaliu?“ – baiminosi moteris.

REKLAMA

Kas daroma su mirusiojo pinigais banke

SEB banko atstovė žiniasklaidai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė įvardijo, kad informacija apie kliento mirtį banką gali pasiekti keliais būdais: kai bankui apie tai praneša įpėdiniai arba bankui periodiškai gaunant informaciją iš Gyventojų registro.  

Ji įspėjo, kad, bankui sužinojus apie kliento mirtį, jo turėtos sąskaitos, kortelės ir interneto bankas yra blokuojami.

REKLAMA
REKLAMA

„Informacija apie mirusio asmens sąskaitose esančias lėšas gali būti teikiama tik notarams, vedantiems paveldėjimo bylą, ir įpėdiniams, kurie pateikia notaro išduotą liudijimą, patvirtinantį, kad tas asmuo yra įpėdinis

Bankas lėšas mirusio kliento sąskaitoje saugo neribotą laiką ir gali būti pervedamos įpėdiniams tik paveldėjimo teisės liudijime nurodyta tvarka“, – aiškino SEB atstovė.

Ji patikino, kad įpėdiniams pateikus dokumentus dėl paveldėtų lėšų ir pateikus prašymą išmokėti lėšas, jos yra išmokamos nedelsiant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I. Dauguvietytė-Daskevičienė pridūrė, kad notaro išduotą liudijimą pateikusiam įpėdiniui gali būti suteikta informacija apie mirusiojo sąskaitoje vykusias operacijas po kliento mirties, jei tokių buvo.

O dėl neteisėtai naudotų mirusio asmens lėšų reikėtų kreiptis į teisėsaugos institucijas, kadangi tai gali būti traktuojama kaip svetimo turto pasisavinimas.

REKLAMA

Kas ir kaip gali paveldėti mirusiojo pinigus

Advokatų kontoros „Advocati“ šeimos teisės specialistė, advokato padėjėja Sandra Ivanauskaitė pripažino, kad šiaip sugyventinis mirusiojo turto nepaveldi.

Pasak jos, jei nėra testamento, banko sąskaitoje esančius velionio pinigus pagal įstatymą paveldi įpėdiniai tokia eilės tvarka:

  • palikėjo vaikai (įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties;
  • palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai (anūkai);
  • palikėjo seneliai tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės, palikėjo provaikaičiai;
  • palikėjo broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės;
  • palikėjo brolio ir sesers vaikai (sūnėnai ir dukterėčios), taip pat palikėjo tėvo ir motinos broliai ir seserys (dėdės ir tetos);
  • palikėjo tėvo ir motinos brolių ir seserų vaikai (pusbroliai ir pusseserės).

Tačiau pašnekovė paminėjo, kad minimu atveju moteris gali kreiptis į teismą ir įrodinėti, kad jie buvo sugyventiniai, o tą padariusi ji sugyventinio turtą paveldėtų kaip sutuoktinė.

REKLAMA

S. Ivanauskaitės aiškinimu, jeigu vyras neturėjo vaikų, tėvų, anūkų, tai visą jo turtą paveldi žmona (arba sugyventinių faktą įrodžiusi sugyventinė).

Jeigu yra vaikai ir sutuoktinė (sugyventinė), tai jai priklausytų pusė vyro turto ir kita pusė turto būtų padalijama po lygiai visiems vyro vaikams.

O, jeigu vyras sutuoktinės neturėtų, bet turėtų vaiką (vaikų), tai visas turtas atitektų jam (ar keliems vaikams lygiomis dalimis).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pinigai laidotuvėms – kada galėtų prisiteisti?

Šeimos teisės specialistė pabrėžė, kad asmeniui mirus niekas negali naudotis nei jo banko sąskaitoje esančiais, nei namuose laikomais grynaisiais pinigais, kol nėra teismo nutarties dėl galimų įpėdinių, kurie neretai, užsivedus bylai teisme, atsiranda.

Taigi, pašnekovės teigimu, jeigu sugyventinė neturi pinigų vyro laidotuvėms, jis gali būti laidojamas savivaldybės lėšomis.

REKLAMA

„Jeigu moteris turi lėšų vyrą palaidoti, būtų gerai išsaugoti visus kvitus. Jeigu nagrinėjant bylą atsirastų kokie nors turto įpėdiniai, moteris tuos pinigus už laidotuves galėtų iš jų prisiteisti.

Kadangi jų pareiga buvo jį laidoti, jie visas išlaidas jai turėtų grąžinti. O, jeigu teismas visgi pripažintų, kad moteris su vyru buvo sugyventiniai, ji gautų visus velionio sąskaitoje buvusius pinigus“, – išeitis siūlė S. Ivanauskaitė.

REKLAMA

Kaip įrodyti sugyventinių faktą

„Advocati“ teisininkė vardijo, kad sugyventinė teisme galėtų pateikti kokius nors dokumentus, kad galbūt su velioniu bendrai kažką pirko, turėjo bendrą paskolą, nuotraukų.

Taip pat reikėtų ir liudytojų parodymų, pvz., galbūt kaimynai galėtų patvirtinti, kad moteris su vyru tikrai gyveno kartu.

„Šiaip tai – tikrai sudėtinga byla. Nėra labai paprasta įrodyti. Ir rezultatas visoks būna. Jeigu mirusysis jokių įpėdinių, giminių neturi, o moteriai nepavyktų įrodyti, kad jie buvo sugyventiniai, velionio pinigai atitektų valstybei.

Bet tas procesas būna ilgas – valstybė taip paprastai ir iš karto pinigų nepasiima. Čia pastarąjį atvejį turėjome, tai net 15 metų sąskaitoje pinigai išbuvo nejudinti“, – pasakojo S. Ivanauskaitė.


kai gyvena nesusituokę, tai bent testamentą surašytų.

Sėkmės teismuose. Santuokos nėra, partnerystė nėra, testamento nėra. Esat svetimi žmonės teisiškai. Arba atsiras 9os eilės giminaičių, arba paveldės valstybė. Nors testamentą būtų surašę…
-Dėl nuėmimo,kreiptis į sukčius...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų