Naujausioje „Balsas.lt savaitėje“ teigiama, kad pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad kiaulių gripo pandemijos pavojus mažėja, tačiau pasaulis ruošiasi kovai su nauju gripo virusu.
Keisčiausia, kad tik mūsų šalyje, regis, elgiamasi taip, tarsi jokie pavojai negrėstų.
Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas sakė, kad šalies pasiruošimas naujojo gripo (kiaulių gripą taip pervadino Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Europos Sąjunga) pandemijai yra kaip ir viso pasaulio – lygus nuliui. „Vakcinos yra vienintelė apsisaugojimo nuo viruso priemonė, o jai sukurti reikia maždaug dviejų mėnesių. Tačiau dėl dabar gaminamos vakcinos kyla vis daugiau abejonių, nes ji turi būti išgaunama iš užsikrėtusiojo, o kiaulių gripo atvejai tai patvirtinami, tai vėl paneigiami“, – kalbėjo L. Labanauskas.
Gerai tik vaistų gamintojams
Pasauliui godžiai laukiant ūkio krizės pabaigos, gripo pandemijos grėsmė ją tik dar labiau gilina. Baimindamiesi užsikrėsti, žmonės vengia eiti į darbą, mažiau lankosi prekybos centruose, parduotuvėse, viešuose renginiuose. Naujasis gripas gąsdina ir investuotojus, jie nebeinvestuoja į keleivių pervežimo sektorių.
Pasaulio banko analitikai skaičiuoja, kad jei pandemija pasiektų 1918 metais paplitusio ispaniškojo gripo lygį, pasaulio ekonomika prarastų 3,1 trln. JAV dolerių, o pasaulio bendrasis vidaus produktas (BVP) smuktų 4,8 proc. per pirmuosius infekcijos metus.
Jeigu pandemija būtų panaši į 1957-ųjų Azijos gripą, pasaulio BVP smuktų 2 proc. Pandemijai paplitus kaip 1968 metais siautęs Honkongo gripas, pasaulio ekonomika smuktų kiek daugiau nei 1 proc. Naujojo gripo pandemija pakirstų su turizmu susijusias verslo šakas – viešbučius, oro linijas, restoranus. Jų rinka smuktų apie 20 proc.
Bene vieninteliai didžiulį pelną tokiu metu gautų antivirusinių vaistų gamintojai. Nors šie vaistai profilaktiškai neveikia, išsigandę žmones juos išgraibsto iš vaistinių.
Nepriklausomų farmacijos įmonių asociacijos direktorė Elena Kvedarienė patvirtino, kad lietuviai išpirko daug antivirusinių vaistų. Jos teigimu, Lietuvoje dabar prekiaujama dviejų firmų gaminamais antivirusiniais vaistais. „Žinoma, jeigu vaistai išperkami, gamintojai jų parūpins dar. Tačiau vaistininkai tikina perspėjantys pirkėjus, kad nesergant antivirusinių vaistų gerti nereikia. Žmonės bijo, kad prireikus medikamentų gali nebebūti, dėl to perka iš anksto“, – teigė E. Kvedarienė.
Šiurpios britų prognozės
Vis dėlto galima ruoštis ne tik viruso atrėmimui, bet ir pandemijos pasekmių likvidavimui. Pavyzdžiui, britų spaudoje paprasta, visiems suprantama kalba aiškinama, kad jei prasidėtų gripo pandemija, blogiausiu atveju Didžiojoje Britanijoje būtų galima tikėtis iki 750 tūkst. mirčių. Taip pat aiškinama, kas būtų daroma su negyvėliais, kurie nebetilptų morguose. Jie būtų kraunami jūriniuose ar šaldomuose konteineriuose, kuriuose paprastai gabenamas maistas. Ruošiantis pandemijai, krematoriumai perspėjami, kad būtų pasirengę dirbti septynias dienas per savaitę ir 24 valandas per parą.
Britų ekspertai taip pat prognozuoja, kad pandemijos atveju Jungtinėje Karalystėje susirgtų ketvirtadalis dirbančiųjų, katastrofiškai smuktų investicijos, bankai prarastų 30−50 proc. pajamų.
Pateikiami skaičiai ir priemonės šiurpina, tačiau žmonės žino, kad valdžia ir pareigūnai turi veiksmų planą, jei ištiktų nelaimė. Spaudoje šalia straipsnių apie naujas gripo aukas publikuojama ir informacija apie šalies parengtį.
Lietuvoje dažniau viešai sakoma, kad šaliai nėra pandemijos pavojaus.
Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas L. Labanaukas teigė, kad negalima įvertinti grėsmės šaliai lygio, kol nėra tikrų duomenų apie naujojo gripo atvejus. Tačiau, mediko manymu, Lietuvoje yra per mažai išteklių, kad mūsų mokslininkai, prognozuodami ir skaičiuodami galimus pandemijos padarinius, atrastų ką nors nauja. „Jeigu britai atlieka skaičiavimus, mes galime perimti jų patirtį ir pritaikyti pagal mūsų šalies sąlygas“, – sakė L. Labanauskas.
Apie saugumą reikės galvoti patiems
Didžiojoje Britanijoje jau dabar iš darbuotojų nereikalaujama gydytojų išrašytų nedarbingumo lapelių, kad žmonėms nereikėtų eiti į ligonines – infekcijų židinius. Taip pat visiems, kurių darbo specifika nereikalauja būtinai būti darbo vietoje, patariama dirbti namuose. Tokia tvarka darbuotojai vadovautis ne gali, o privalo.
Lietuva, atrodo, net pandemijos atveju liktų ištikima perfrazuotam posakiui „Sirk, dirbk, užkrėsk savo artimą.“
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Lina Burbaitė patvirtino, kad ministerija neplanuoja keisti darbo santykių reguliuojančių įstatymų dėl pandemijos, nes jais vadovaujantis esą galima gana lanksčiai prisitaikyti ir prie pandemijos grėsmės sąlygų.
Numatyti ir įvertinti grėsmę bei bandyti susitarti su darbdaviais nepakenkdami sau turės patys darbuotojai. „Dėl galimybės dirbti namuose darbdavys ir darbuotojas turi susitarti: jeigu abi pusės mato reikalą, gali pasirinkti tokią darbo formą. Darbo kodekse numatyta, kad darbuotojas gali neatvykti į darbą administracijos leidimu, jei darbuotojas ar darbdavys mano, kad būnant darbo vietoje yra grėsmė užsikrėsti“, – aiškino L. Burbaitė.
TIK FAKTAI
Naujo tipo gripo virusu A(H1N1) užsikrečiama tokiu pat būdu kaip įprastu sezoniniu gripu. Virusą žmonės vieni kitiems perduoda lašeliniu būdu – užsikrėtusiam žmogui kosint ar čiaudint. Užsikrėsti galima ir netiesiogiai, sveikiems žmonėms liečiant paviršius, ant kurių yra nusėdusių viruso nešiotojų seilių ir nosies išskyrų lašelių, o vėliau savo kūną – nosį ir burną.
Dėl naujojo gripo baimės žmonės visame pasaulyje perka vaistus, todėl kompanijos „Gilead“ pajamos pakilo 4 proc., „Glaxo Smith Kline“ 6 proc., „Roche“ 5 proc.
„Roche“ preparatas „Tamiflu“ ir Didžiosios Britanijos gamintojos „Glaxo Smith Kline“ preparatas „Relenza“ pristatomi kaip bene vienintelis išsigelbėjimas nuo gripo, nors jų veiksmingumas viruso H1N1 atžvilgiu dar neįrodytas.
Pasaulio mastu 2004 metais „Tamiflu“ parduota už 266 mln. JAV dolerių. 2005-aisiais, kilus panikai dėl paukščių gripo, jo pardavimas šoktelėjo iki 1,3 mlrd. JAV dolerių, o 2006-aisiais net iki 2,1 mlrd. JAV dolerių. Pernai, atslūgus paukščių gripo baimei, „Tamiflu“ pardavimas smuko 68 proc.