Vienas dažnesnių derybininkų tipų yra draugiškasis. Kaip nusako jų pavadinimas, šie žmonės į derybas žiūri paprastai, jų nesureikšmina ir niekuomet nenori „išrengti“ kitos derybų pusės. Jie į derybas ateina ne tik siekti susitarimo, bet ir draugauti. Jų bendravimo maniera lengva, be įtampos, daug šypsenų, jie nevengia pajuokauti. Didelę derybų laiko dalį jie apskritai kalbės temomis, kurios niekaip nesusiję su derybų objektu. Jiems bus įdomu, kas jūs esate per žmogus, kokie jūsų pomėgiai ir mėgstamos veiklos. Tad atitinkamai bendraukite ir jūs – neįsitempkite, atsipalaiduokite, nekalbėkite vien tik apie reikalus.
Su draugiško tipo derybininkais susitarti nėra sudėtinga. Jie visuomet siekia harmonijos ir sutarimo. Jie gana patiklūs ir linkę nusileisti susidūrę su spaudimu. Suprantama, juos tik vieną kartą galite „priremti prie sienos“ besinaudodami jų draugiškumu. Po tokio poelgio jie vengs su jumis bet kokių reikalų. Dar svarbu žinoti, kad jie gana nepastabūs detalėms, tad jomis pasirūpinti teks jums.
Visiška priešingybė draugiško tipo derybininkams yra užsivedusio tipo derybininkai. Jiems gyvenime svarbiausia rezultatas, jiems derybos yra kovos laukas iš kurio kažkas išeis laimėtoju, o kažkieno sutryptas lavonas liks voliotis po stalo. Pageidautina jūsų. Atpažinti juos nėra sunku. Jie iš karto eina „prie reikalo“, yra drąsūs ir tiesūs, spaudžia ir atakuoja visomis priemonėmis, kurias tik tuo metu turi po ranka. Jiems derybos nėra vieta, kur galimas „win – win“ susitrimo variantas. Jiems svarbiausia jų „win“, absoliučiai neatsižvelgiant į kitos pusės interesus. Susidūrę su tokio tipo žmonėmis, atminkite auksinę taisyklę – neatiduokite nieko už dyką.
Jei kur nors nusileidote savo derybinėje pozicijoje, kietai ir aiškiai sekančio žingsnio reikalaukite iš jų. Antraip būsite „suvalgyti“ ir „ačiū“ jums už tai niekas nepasakys. Demonstruokite pasitikėjimą savimi (net jei jis apsimestinis), kalbėkite aiškiai ir konkrečiai, savo mintis grįskite „kietaisiais“ argumentais ir nusiteikite, kad derėtis su užsivedusio tipo derybininkais smagu nebus. Kare - kaip kare.
Trečias dažniausiais derybininkų tipas yra analitiškas. Tai skaičių žmonės – vaikščiojantys kompiuteriai, kurių mąstymas veikia kaip algoritmas. Atpažinti juos nėra sunku – tai santūrūs, uždaroki ir emocijų nerodantys žmonės. Bendrauja taip, tarsi jausmai ir emocijos apskritai neegzistuotų. Jų argumentai visuomet remiasi skaičiavimais ir analize, kalba lėčiau, tarsi norėdami, kad kiekvienas jų ištartas žodis kuo geriau atspindėtų jų mintis. Jie niekada agresyviai neatakuos, niekada nesistengs pasielgti nesąžiningai ir pasinaudoti kitos pusės silpnosiomis vietomis. Tai principingi žmonės, kurie visuomet stengsis, kad iš derybų abi pusės išeitų pasiekę „aukso vidurį“, kuris, suprantama, grindžiamas tiksliais ir detaliais skaičiavimais.
Derantis su tokiais žmonėmis emocijas atidėkite į šalį ir atsidarykite excelio programą. Patikėkite, tikrai prireiks. Būkite kantrūs, neskubinkite jų, pagirkite jų gilias analizes ir skaičiavimus (girkite santūriai, be didelių fanfarų), nesistenkite užmegzti su jais santykio, nes apskirtai jiems geriausiai draugai net ne žmonės (taip, atspėjote, tai skaičiai). Gerbkite jų norą žinoti visas smulkmenas ir tai, kad jiems kiekviena detalė yra labai svarbi.
Apibendrinant, norėčiau, kad prisimintumėte, kad su draugiško stiliaus derybininkais reikia draugauti, su užsivedusiais - kovoti, o su analitiško tipo – skaičiuoti (sužinokite daugiau https://pamo.lt/derybos-su-urviniu-zmogumi/).