Juvelyrikos atstovai nurodo, kad žiedas su natūraliu deimantu gali kainuoti tik 314 eurų, bet jam neprilygs 26 tūkst. eurų kainuojantis vieno karato žiedas.
Pašnekovai pasidalino, kiek skirtinguose salonuose įprastai žiedams išleidžia pirkėjai ir kokiais atvejais renkasi individualų žiedų gaminimą. Pasirodo, į sužadėtuvių žiedus lietuviai investuoja ženkliai daugiau, nei į vestuvinius, nes planuoja perduoti kartoms.
Populiariausias akmuo sužadėtuvių žiedams yra deimantas, bet nemažai pasiūlymų yra su safyru, rubinu ir smaragdu. Tarp vestuvinių žiedų panašiai paklausūs yra visi aukso atspalviai, vyrai dažniausiai renkasi klasikinius, o moterys – su deimantų juostele.
Nepaisant to, kiek pinigų išleidžiama žiedams, pasitaiko ir moterų, ir vyrų, kurie turimus žiedus užstato lombarduose.
Pigiausi sužadėtuvių žiedai
Elektroninės parduotuvės „Auksomeistrai.lt“ atstovai tikino, kad visi jų juvelyriniai dirbiniai yra gaminami rankomis. Sužadėtuvių žiedų kainos jų dirbtuvėse prasideda nuo 229 eurų.
„Žiedo kaina priklauso nuo norimo aukso prabos pasirinkimo ir, žinoma, deimanto dydžio, jo spalvos ir švarumo parametrų“, – aiškino atstovai.
Juvelyrikos parduotuvės „Ziedelis.lt“ atstovė Ieva neslėpė, kad parduotuvėje esantys žiedai nėra patys pigiausi, nes visi yra su natūraliais brangakmeniais. Ji nurodė, kad pigiausias sužadėtuvių žiedas šiuo metu kainuoja 314 eurų.
„Šis žiedas yra su visai nedideliu deimantu, kuris nesiekia 0,10 karato ir jo kokybė tikrai nėra aukščiausia – žemiau vidutinės kokybės. Bet deimantas – natūralus, tai nėra cirkonis. Jei žiedas būtų su cirkoniu, dar pigiau atsieitų“, – komentavo pašnekovė.
Vis tik brangiausių žiedų ji įvardyti negalėjo, nes tokios „lubos“ neegzistuoja: „Viskas priklauso nuo brangakmenių. Ir jeigu klientas nori, galima ir už keliasdešimt tūkstančių žiedą parduoti.“
Anot Ievos, kaina priklauso nuo pagrindinio brangakmenio, jo dydžio, rūšies ir kokybės. Jos teigimu, be abejo, daugiausia žiedų yra su deimantais, nes jie – populiariausi. Taip pat didelis pasirinkimas žiedų yra su spalvotų brangakmenių trejetuku: safyru, rubinu ar smaragdu.
Kokią įtaką kainai turi karatas?
Deimantų namų „The Factory Diamonds and Jewellery by Ribas“ atstovė atskleidė, kad pigiausias sužadėtuvių žiedas jų salone kainuoja apie 600 eurų.
Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu sužadėtuvių žiedų standartai yra pasikeitę – žiedas nebūtinai turi būti su vienu centriniu brangakmeniu: „Bet aš kalbu apie tą tokį standartinį, tipinį sužadėtuvių žiedą.
Jo kaina priklauso nuo to, ar yra vienas centrinis deimantas, ar šalia yra dar papildomai mažų deimantų aplink žiedą sudėta, kokio dydžio deimantas yra: ar 0,19 karato, ar pusė karato, ar vienas karatas. Vienareikšmiškai lemia ir aukso kiekis, storesnis ar plonesnis žiedas. Tai ir sudaro kainą.“
Pašnekovė neslėpė, kad brangiausias sužadėtuvių žiedas gali kainuoti ir 60 tūkst., ir 150 tūkst. eurų, bet tai dažniausiai jau būna individuali gamyba, kurios kainą daugiausia lemia tai, koks akmuo bus, kokia bus jo spalva.
Vardindama žiedus, kurie yra jau pagaminti ir yra prekyboje, ji nurodė, kad yra ir už 15 tūkst., ir už 20 tūkst. eurų: „Turime ir už 60 tūkst. eurų.“
Deimantų namų atstovė atkreipė dėmesį, kad nuo vieno karato labai ženkliai pasikeičia žiedo kaina: iki vieno karato ji būna daug mažesnė. Taip yra todėl, kad karatas yra traktuojamas kaip investicija.
Pašnekovė išskyrė, kad 0,6 karato gali kainuoti 5 tūkst. eurų, o vienas karatas – jau virš 14 tūkst. eurų: „Galima sudaryti karatą iš smulkių akmenukų, bet jo vertė nebus didelė. Bet jeigu tai yra vienas akmuo – jo vertė visiškai kita.“
Kaip pavyzdžius ji pateikė parduotuvėje esantį vieno karato žiedą su lašo formos deimantu, kurio kaina – 5,3 tūkst. eurų, taip pat 1,20 karato žiedą už 14 tūkst. eurų ir standartinį 1,01 karato žiedą už 26 tūkst. eurų.
„Kainų rėžiai – labai įvairūs, nes viskas priklauso nuo formos, spalvos, švarumo“, – pridūrė pašnekovė.
Vidutiniškai išleidžia 1 tūkst. ar 1,5 tūkst. eurų
Ne paslaptis, kad kai kuriems žmonėms sunku nuspręsti, kokią sumą pinigų skirti sužadėtuvių žiedui būtų teisingiausia, kad nebūtų per mažai, bet ir neviršytų proto ribų.
Vis dėlto nurodyti kainą, kuri būtų geriausia sužadėtuvių žiedui, anot „Ziedelis.lt“ atstovės, yra neįmanoma.
Pasak jos, kaina yra labai individuali: net ir 314 eurų vieniems žmonėms atrodo visai nedidelė suma ir jie gali sau leisti rinktis brangesnį, kitiems 314 eurų gali tekti taupyti ir metus, kad galėtų nupirkti žiedą su natūraliu deimantu.
„Tai tikrai negalime pasakyti, kad vienokia ar kitokia kaina turėtų būti priimtina. Vienareikšmiškai negerai, jeigu įsigijus žiedelį reikėtų badauti – tikrai nerekomenduotume. Tai neturėtų būti labai skaudus pirkinys.
Jis turėtų džiuginti ne tik merginą, bet ir vaikiną. O jeigu vaikinui teks pusmečiui atsisakyti visų pramogų ir valgyti kruopas, tai tikrai tas žiedas vaikino nedžiugins. Tad tai – labai individualu, negalime į jokius rėmus įsprausti nei vieno vaikino“, – kalbėjo Ieva.
Ji atskleidė, kad vidutiniškai sužadėtuvių žiedui lietuviai išleidžia apie 1 tūkst. eurų.
„Auksomeistrai.lt“ dirbtuvių atstovų teigimu, dažniausiai vyrai jau būna nusistatę biudžetą, kurį gali skirti sužadėtuvių žiedui: „O svarbiausia – ne žiedo kaina, o pats veiksmas, kad vyras nori savo mylimajai padaryti nuostabią staigmeną.“
Anot jų, reikėtų nepamiršti, kad skirtingi yra ir moterų poreikiai – vienos mėgsta itin minimalistinius papuošalus, o kitos mėgsta puoštis itin išskirtiniais gaminiais. Taigi iš esmės nėra jokios taisyklės, kokia turėtų būti žiedo kaina.
Pašnekovų spėjimu, vidutinė suma, kurią lietuviai išleidžia sužadėtuvių žiedui, yra apie 1 tūkst.–1,5 tūkst. eurų.
Bent 5 tūkst. eurų už žiedą – gera investicija?
O „The Factory Diamonds and Jewellery by Ribas“ atstovė nurodė, kad klientui atėjus visada yra klausiama, kiek jis yra pasiruošęs išleisti.
„Jeigu klientas sako, kad gali išleisti 5 tūkst. eurų, o tu matai, kad jis gali nupirkti didesnį, geresnį akmenį, kurio vertė, švarumas ir visa kita – žymiai geresni, mes ir kalbame, kad investavęs dar tam tikrą sumą, pavyzdžiui, pridėjęs 1,5 tūkst. ar 2 tūkst. eurų, jei tą gali sau leisti, jis gali turėti ženkliai geresnį daiktą. Ir tada jau būna jų sprendimas.
Bet žmonės labai įvairiai perka. Vieni tiesiog nenori investuoti, jie yra nusprendę, kad daugiau investuos į vestuvinius žiedus. Kiti kitaip renkasi. Tačiau į sužadėtuvių žiedą verta investuoti kuo daugiau, nes kuo didesnis akmuo, tuo didesnė išliekamoji vertė. Tai yra kaip investicija, tokie žiedai turi sertifikatus. Didžioji dauguma klientų perka ateičiai, kad žiedas būtų kaip palikimas vaikams ar perdavimas iš kartos į kartą“, – komentavo pašnekovė.
Ji pridūrė, kad vestuvinius žiedus žmonės mėgsta keletą kartų pasikeisti į kitus, todėl didesnė klientų dalis investuoja daugiau į sužadėtuvių žiedus.
Deimantų namų atstovės skaičiavimais, vidutiniškai lietuviai sužadėtuvių žiedui skiria apie 5 tūkst. eurų, nes yra kas perka už 1 tūkst. eurų, yra kas ir už 20 tūkst. eurų.
Sumos vestuviniams žiedams
Kalbėdami apie vestuvinius žiedus „Auksomeistrai.lt“ atstovai įvardijo, kad klasikinių vestuvinių žiedų kaina prasideda nuo 344 eurų už porą ir priklauso nuo žiedų dydžio bei norimo žiedų pločio.
„Kalbant apie modernius žiedus, jų poros kaina prasideda nuo 770 eurų ir priklauso nuo žiedo modelio bei kitų parametrų“, – nurodė pašnekovai.
Parduotuvės „Ziedelis.lt“ atstovė įvardijo, kad pigiausi vestuviniai žiedai šiuo metu kainuoja 748 eurus už porą, o brangiausia pora – 2,4 tūkst. eurų.
„Brangiausi žiedai yra su brangakmeniais, su deimantais – kuo jie didesni, kuo aukštesnė jų kokybė, tuo ir kaina yra didesnė“, – teigė pašnekovė.
Anot Ievos, išskirti populiariausios aukso spalvos nepavyktų, nes žmonės užsisakinėja tiek baltus, tiek geltonus, tiek rausvus. Tačiau populiariausias modelis – klasikinis vyriškas žiedas be akmenukų ir moteriškas su deimantų juostele.
Ji atskleidė, kad dažniausiai vestuviniams žiedams lietuviai išleidžia apie 1,5 tūkst. eurų.
Populiariausias vestuvinių žiedų pasirinkimas
„The Factory Diamonds and Jewellery by Ribas“ atstovė nurodė, kad vestuvinių žiedų poros kaina prasideda nuo 500 eurų, tačiau kainas įvardyti sunku, nes 70 proc. vestuvinių žiedų yra gaminami individualiai.
Pašnekovės teigimu, labai retai būna taip, kad atėję į saloną jaunavedžiai randa sau tinkančius ir patinkančius žiedus. Dažniausiai tai, kas yra, tinka vyrams, bet didžioji dalis moterų nori žiedų su papildomais deimantais, gražia juostele: „Tai dviejų žiedų kainos vidurkis galėtų būti apie 2 tūkst. eurų.“
Anot deimantų namų atstovės, individualus gaminimas kainuoja daugiau, nei nusipirkti jau pagamintą žiedą, nes tokiu būdu išliejamas individualus modelis, atsisiunčiami konkretūs akmenys, ieškomi tam tikri norimų spalvų brangakmeniai. Taigi ilgesnis procesas ir kainuoja daugiau.
Vis tik pašnekovė atkreipė dėmesį, jeigu klientas nori tokio paties žiedo, koks jau yra pagamintas, bet skiriasi tik dydis, tai tada kaina nesiskirs, priklausys tik nuo aukso kiekio:
„Jeigu turime moterišką žiedą ir reikia tokio paties vyriško, tai papildomai reikėtų sumokėti tik už auksą, nes vienareikšmiškai žiedas būtų didesnis ir jam reikėtų daugiau aukso.
Tokiu atveju už modelį pinigų neimame, kadangi tai nėra individualus modelis, kai jau reikia ką nors įdėti, išimti, pasiaurinti, paplatinti, nereikia sėdėti ir kurti.“
„Auksomeistrai.lt“ atstovai taip pat pastebi, kad pastaruoju metu populiariausias derinys vestuviniams žiedams yra moteriškas žiedas su deimantų juostelė ir vyriškas klasikinis žiedas.
Anot jų, tokios poros kaina prasideda vos nuo 708 eurų. O vidutinė išleidžiama suma vestuviniams žiedams yra nuo 800 iki 1,5 tūkst. eurų.
Žiedus užstato kartą ar du per savaitę
Įdomumo dėlei tv3.lt redakcija paklausė lombardų, kaip dažnai žmonės atneša sužadėtuvių ir vestuvių žiedus ir koks būna jų likimas.
Vis tik lombardai komentuoti nesutiko. Trumpai atsakė tik „Eurolombardo“ atstovas. Jis nurodė, kad sužadėtuvių ir vestuvinių žiedų sulaukia gal vieną ar du kartus per savaitę.
Pašnekovo teigimu, lombarde savo žiedus panašiai užstatinėja tiek moterys, tiek vyrai, bet didžioji dauguma juos galiausiai atsiima.
„O jūs galvojate, kad palieka? Nu kartais būna, kartais būna, bet, kas vyksta toliau, aš nepasakysiu, nes pats nežinau. Su prekyba būna atkeliauja, jeigu neišgraviruoti“, – teigė atstovas.