Daugiausia įmonių įsigijimo sandorių 2012-aisiais sudaryta maisto pramonės, žemės ūkio, telekomunikacijų ir IT sektoriuose, bet itin išskirtinių praėjusiais metais būta nedaug. Juos tradiciškai apžvelgia „Ekonomika.lt“.
Įmonių įsigijimo mažėjimo tendencijas praėjusiais metais patyrė visas pasaulis, tad ir Lietuva šioje srityje nebuvo išimtis. Vis dėlto rinkos dalyvių nuotaikos neprastėjo, teigia advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnysis teisininkas Sergėjus Butovas. Kontoros atliktos įmonių apklausos dėl įsigijimo ir susijungimo planų duomenimis, daugiau nei pusė bendrovių svarsto galimybę įsigyti kitas įmones arba parduoti jau išplėtotą verslą. „Tai reiškia, kad tokiais sandoriais domisi tiek pirkėjai, tiek pardavėjai. Todėl reikia tik tikėtis, kad šiemet tai virs realiais sandoriais, o rinkos atsigavimo nereikės laukti dar metus“, – sako S. Butovas. Apklausa atskleidė, kad vis daugiau Baltijos šalių bendrovių svarsto įmonių įsigijimą kitose šalyse. „Tai natūralus reiškinys, nes sėkmingos Baltijos šalių bendrovės plečiasi ir baigia išaugti pakankamai nedidelę Baltijos šalių rinką, – aiškina S. Butovas. – Tokių pavyzdžių būta 2012-aisiais: „City Service“ įsigijo įmonę Lenkijoje, „Olympic Casino“ – Italijoje.“
Didžiausi Lietuvoje Praėjusiais metais Lietuvoje didžiausią sandorį sudarė Švedijos bendrovė „Telia Sonera“, nusprendusi padidinti savo valdomų akcijų dalį telekomunikacijų įmonėje TEO. Iš fondo „East Capital“ bei kitų akcininkų už 204,8 mln. litų ji įsigijo 19,86 proc. TEO akcijų, už vieną sumokėjo apie 2,19 lito. Kaip skelbiama, šiuo sandoriu „Telia Soneira“ siekė padidinti valdomų akcijų dalį Lietuvos bendrovėje, įmonė taip pat leido „East Capital“ ir kitiems akcininkams realizuoti savo investicijas. Šiuo metu „Telia Sonera“ valdo 88,15 proc. TEO akcijų. „Tai didelis pasiekimas įgyvendinant pagrindinių nuosavybės rinkų didinimo strategiją, – tuomet sakė „Telia Sonera“ vykdomasis viceprezidentas ir vyriausiasis finansininkas Per-Arne Blomquistas. – Didžioji dalis institucinių investuotojų nusprendė priimti mūsų pasiūlymą ir puikiai suprantame, kad TEO vaidmuo vertybinių popierių biržoje nebebus toks, koks buvęs. Kita vertus, ketiname bendrovę palikti biržos sąrašuose tol, kol likvidumas rinkoje bus racionalus.“ Metų įvykių sąrašą sudaręs investicinis bankas „Finasta“ šį savanorišką oficialų „Telia Sonera“ siūlymą akcininkams pavadino metų Vilniaus biržos „Nasdaq OMX“ pasiūlymu.
Apsipirko ne kartą Antras pagal dydį sandoris nusileido bendrovei „Telia Sonera“ suma: jo vertė buvo 32 mln. litų, tačiau ne procentine išraiška. Už minėtą sumą bendrovė „Linas Agro Group“ įsigijo 50 proc. „Dotnuvos projektų“ akcijų. Iki tol ji jau valdė pusę įmonės, užsiimančios žemės ūkio technikos prekyba, sėklų ruošimu ir pardavimu, grūdų valymu, džiovinimu, sandėliavimo kompleksų projektavimu ir įrengimu, akcijų. Linas Agro Group“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Andrius Pranckevičius sudarius sandorį tvirtino, kad dabar bendrovė planuoja plėtrą užsienyje.
„Tikimės, kad po 3–4 metų Latvijoje ir Estijoje bendrovė užims tokias pačias pirmaujančias pozicijas, kaip ir šiandien Lietuvoje. Ieškosime galimybių plėstis ir kitose gretimose rinkose – Kaliningrado srityje, Baltarusijoje“, – teigė jis. Tačiau tai nebuvo vienintelis didelis 2012-ųjų metų „Linas Agro Group“ pirkinys: už 22,5 mln. litų įmonė įsigijo 98,55 proc. Labūnavos žemės ūkio bendrovės akcijų. Tai trečias pagal dydį akcijų įsigijimo sandoris Lietuvoje, o bankas „Finasta“ šią bendrovę įvertino kaip aktyviausią susijungimų ir įsigijimų rinkos dalyvę iš visų į Vilniaus biržos prekybos sąrašus įtrauktų bendrovių.
Rengiasi pokyčiams Kėdainių rajone įsikūrusios ir pieno bei mėsos gamyba užsiimančios Labūnavos žemės ūkio bendrovės įsigijimą A. Pranckevičius pavadino perspektyviu. „Planavome įsigyti 87 proc. pajų, bet po derybų su esamais pajininkais įsigijome daugiau, nes įmonė perspektyvi: visą laiką dirbo pelningai, jos EBITDA pastaruosius trejus metus augo. Ji patraukli ir dėl turimų 490 ha nuosavos žemės, nes mūsų strateginis tikslas yra plėsti dirbamos žemės plotus iki 20 tūkst. ha, įsigyjant perspektyvias žemės ūkio įmones“, – tvirtino jis. Tarp didžiausiųjų šiemet įtrauktas ir Lietuvos pašto pirkinys: už 13,9 mln. litų bendrovė įsigijo 100 proc. „Baltic Post“ akcijų, mat pastaroji valdo siuntų savitarnos terminalus „Siuntos 24“. Kaip tuomet teigė buvęs susisiekimo viceministras ir Lietuvos pašto valdybos pirmininkas Rimvydas Vaštakas, taip stengiamasi įtvirtinti bendrovę rinkoje prieš šiemet vyksiantį jos liberalizavimą. Bankas „Finasta“ paskelbė ir metų pirkėją – juo tapo įmonės „Rokiškio sūris“ direktorius Antanas Trumpa, mat 2012-aisiais jis sudarydavo įsigijimo sandorius tiek asmeniškai, tiek per savo investicinę bendrovę „Pieno pramonės investicijų valdymas“. Iš viso per metus jis įsigijo akcijų už 1,36 mln. litų, sudarančių 3,8 proc. visų „Rokiškio sūrio“ akcijų.
Šiemet – geriau Advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnysis teisininkas S. Butovas sako, kad šie metai bus gerokai optimistiškesni: tam pagrindo suteikia ir pernai įsteigti nauji privataus kapitalo fondai. „Juos steigė „Practica Capital“, „Lords LB Asset Management“, be to, rinką pagyvinti turėtų ir Baltijos inovacijų fondas, kuris per ketverius metus turėtų investuoti 100 mln. eurų (345 mln. litų) į Baltijos šalyse veikiančius privataus ir rizikos kapitalo fondus. Taip pat bendrovėje „Invega“ kuriami rizikos kapitalo fondai „Seed“ ir „Start-up“, – vardija jis. Anot S. Butovo, šiemet populiarūs turėtų išlikti tie patys sektoriai, kaip ir 2012-aisiais: maisto pramonės, žemės ūkio, telekomunikacijų, informacinių technologijų. „Galima laukti ir energetikos sektoriaus bendrovių, ypač susijusių su atsinaujinančiais energijos šaltiniais, bei pramonės įmonių įsigijimo sandorių“, – priduria jis.
FAKTAI
Susijungimai ir įsigijimai Lietuvoje
Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse 2012-aisiais buvo paskelbta apie 48 įmonių įsigijimo ir susijungimo sandorius – 16 proc. mažiau nei 2011 metais.
Tuomet didžiausiu metų sandoriu tapęs bendrovės „Sanitas“ pardavimas savininkei – bendrovei „Invalda“ – atnešė apie 1,245 mlrd. litų.
Praėjusių metų didžiausio sandorio vertė gerokai kuklesnė: stambiausia TEO akcininkė „Telia Sonera“ įsigijo dar beveik 20 proc. šios įmonės akcijų.
2012-aisiais daugiausia įsigyta maisto pramonės, žemės ūkio, telekomunikacijų ir IT bendrovių akcijų, 2011 metais – farmacijos, statybos ir atsinaujinančios energijos. Straipsnis publikuotas savaitraštyje „Ekonomika.lt“ (1(111), sausio 14 – sausio 20 d.)