• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos įmonės prie ekonomikos atokvėpio prisitaikė aukodamos dalį pelno - tai liudija įmonių antrojo šių metų ketvirčio rezultatai, teigia SEB banko analitikai.

REKLAMA
REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, antrąjį ketvirtį įmonių pajamos padidėjo ketvirtadaliu, palyginti su praėjusių metų antruoju ketvirčiu bei 15 proc. - su pirmuoju ketvirčiu. Vis dėlto perkelti išaugusias sąnaudas pirkėjams ar paslaugų vartotojams darosi vis sunkiau, o konkurencija aštrėja, todėl įmonės aukoja pelno augimą siekdamos neprarasti išsikovotų rinkos dalių. Pelnas prieš apmokestinimą augo gerokai kukliau nei pajamos - tik 3 proc. Toks augimas atrodo kuklus, nes nuo 2002 m. pelno augimas dažnai siekdavo dviženklį ar net triženklį skaičių. „Tačiau absoliutus rezultatas - 4 mlrd. litų pelno prieš apmokestinimą - yra geresnis nei buvo galima tikėtis“, - pastebi SEB banko vyriausiasis analitikas Nerijus Udrėnas.

REKLAMA

Kaip ir anksčiau, pelnu išsiskiria nekilnojamojo turto, nuomos ir kitos verslo veiklos įmonės, pasiekusios 1,6 karto didesnį pelną, bet statybos įmonėms darosi vis sunkiau - jų pelnas smuko beveik 20 proc. Pirmąjį šių metų pusmetį šalies transporto įmonės bei viešbučių ir restoranų operatoriai pateko į augančių sąnaudų sūkurį, tad jų pelnas atitinkamai sumažėjo 40 ir 44 proc. Tuo tarpu prekybos įmonės kol kas sugeba išsaugoti pelningumą, kuris krito tik 4 proc., o bendras pelnas siekė beveik 1 mlrd. litų.

REKLAMA
REKLAMA

Nors antrąjį šių metų ketvirtį vidutinis įmonių pelningumas, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo ir sudarė 7,2 proc. (2007 m. II ketv. - 8,7 proc.), jis buvo didesnis nei pirmąjį šių metų ketvirtį, kai jis tesiekė 5,2 proc. Analitikas pastebi, kad pirmasis ketvirtis įmonėms dažniausiai būna mažiausiai pelningas. Be to, įmonių pelningumo mažėjimas kol kas neįgauna didesnio pagreičio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į akis krenta ir pablogėjęs turto bei įsipareigojimų santykis, kuris šių metų pirmąjį pusmetį tesiekia 2,19 - yra blogiausias rodiklis per paskutinius 10 metų. Šis rodiklis suprastėjo statybos, viešbučių ir pramonės sektoriuose.

Pelningai dirbusių įmonių dalis šiemet antrąjį ketvirtį sudarė 63 proc., o prieš metus - 73 proc. „Įmonės pirmąjį pusmetį sugebėjo prisitaikyti prie sudėtingesnės verslo aplinkos, bet antrąjį pusmetį, lėtėjant ekonomikos plėtrai šalies viduje ir pagrindinėse eksporto rinkose, pelningumo rodikliai dar prastės“, - prognozuoja SEB banko ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų