O ekonomistas Romas Lazutka pažymi ir tai, kad mažesnių moterų algų situacija nesąžiningai susiklostė ir dėl to, kad moterys išeina motinystės atostogų, prarasdamos laiką karjerai, ir grįžus gauna tokią pat algą. Arba sąmoningai pasirenka paprastesnį darbą, kuris leis daugiau laiko skirti šeimai ir buičiai.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Laikai, kai moterys šeimininkavo namie, o vyrai tempė namo sumedžiotą mamutą, seniai praeity. Tiesa, dar neseniai moterys už lygias teises turėjo pakovoti, kad gautų tokias pat algas kaip vyrai.
Vis tik, skaičiuojant vidutinį vyrų ir moterų atlyginimą ne tose pačiose pareigose, skirtumas yra.
Valstybės duomenų agentūra skelbia, kad pernai bendras vidutinis vyrų ir moterų algų atotrūkis siekė 14 proc. Tai – 3-is procentais daugiau, nei 2022-aisiais.
Didžiausi vyrų ir moterų algų skirtumai – finansinės ir draudimo veiklos įmonėse, kur vyrai uždirba net 30 procentų daugiau.
Smarkiai didesnėmis algomis vyrai lenkia moteris informacijos ir ryšių bei sveikatos priežiūros įstaigose – 26 proc. Tik dvejose veiklose moterų atlyginimai viršijo vyrų – transporto ir saugojimo įmonėse – 15 proc., ir statybos įmonėse – 3 proc.
Algų skirtumai yra apskaičiuojami lyginant vidutinį valandinį vyrų ir moterų darbo užmokestį šalies ūkyje. Tad, didžiąja dalimi skirtumas atsiranda todėl, kad moterys tiesiog renkasi mažiau apmokamas profesijas – administravimo srity, socialinio darbo, sveikatos įstaigose, ar švietime.
Moterų pareigos šeimose yra didesnės
O vyrai dažniau tampa finansų, duomenų analitikais, inžinieriais, programuotojais.
„Švietimas, socialinė rūpyba, o vyrai dažniau užima vadovaujančias pareigas. Kad ir administravimo sritis – galime rasti vyrų biuro vadovų, uždirbančių daugiau nei moterys. Bet jei imtume administratores – moterys uždirba daugiau“, – teigia „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
„Problema anksčiau buvo. <...> Tačiau dabar, kai rinkoje yra milžiniškas trūkumas, tai be abejonės dabar darbuotojas yra stipresnėje pusėje ir bet kokia diskriminacija pagal lytį atlyginimų srity yra neįmanoma“, – sako Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
O ekonomistas Romas Lazutka išskiria dar kelias priežastis, kodėl skaičiuodami ir lygindami algas, matome daug palankesnę vyrų situaciją.
„Moteris darbo rinkoje turi prastesnes galimybes vien dėl to, kad jų pareigos šeimose yra didesnės. Tiesiog kultūriškai, tarkime, būna pertraukos karjeroje, kai gimdo, prižiūri mažą vaiką, tada jos negali dalyvauti karjeroje, mokymuose, patirties įgyti. Grįžta po vaiko priežiūros atostogų, taip pat mokytis dirbant būna sunkiau, nes moterys prisiima darbo namuose“, – teigia R. Lazutka.
O ir profesijas, pasak ekonomisto, moterys dažnai renkasi paprastesnes vien tam, kad paliktų laiko šeimai ir buičiai.
Tad esą valstybė turėtų užtikrinti daugiau galimybių moterims per paslaugas, kad nebūtų problemos su vietų skaičiumi darželių, ir kad vaikai būtų priimami ne nuo 3 metų, o nuo pusmečio.
Tiesa, moterys atsigriebia išėjusios į pensiją, vyrai per gyvenimą „Sodrai“ ir pensijų fondams sumoka daugiau mokesčių, tačiau numiršta daug anksčiau nei moterys, tad vidutinė moteris iki gyvenimo pabaigos įvairių pensijų gauna maždaug 15 000 eurų daugiau nei vidutinis vyras.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.