• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atsijungus nuo rusiškų elektros tinklų Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse ėmė brangti elektra. Tačiau Lietuvos politikai ir energetikai tvirtina, kad šie dalykai nesusiję. Esą elektra brangsta dėl šaltų orų – šildymui lietuviai ir kitų šalių gyventojai naudoja daugiau elektros ir dujų, tad išaugus paklausai, kyla ir kainos.

Atsijungus nuo rusiškų elektros tinklų Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse ėmė brangti elektra. Tačiau Lietuvos politikai ir energetikai tvirtina, kad šie dalykai nesusiję. Esą elektra brangsta dėl šaltų orų – šildymui lietuviai ir kitų šalių gyventojai naudoja daugiau elektros ir dujų, tad išaugus paklausai, kyla ir kainos.

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.

Sekmadienį šalies vadovai džiūgavo Lietuvos ir kitų Baltijos šalių elektros sistemą galutinai atjungus nuo Rusijos.

Tačiau istorinio įvykio džiugesys truko neilgai. Šiaurės ir Vidurio Europoje, o ir Lietuvoje įsivyravus žiemiškiems šalčiams, į viršų šovė elektros kainos. Trijose Baltijos šalyse šiandien elektra yra pati brangiausia tarp visų šalių, prekiaujančių „Nord Pool“ biržoje. 

Esą interpretuojama klaidingai

Panevėžiečius tokios naujienos liūdina:

„Blogai, tragedija. Mes gyvename 47 kvadratų name, moku kas mėnesį 62–65 eurus. Blogai.“

„Brangsta dėl to, kad atsijungėme, prisijungėme prie Europos, o kas prie Europos, pigiau nebus.“

REKLAMA
REKLAMA

„Viskas brangsta, tai ir elektra turi brangti.“

„Kažkas pelnus kraunasi, o kažkam riekia už tai sumokėti.“

Politikai ir energetikos ekspertai tvirtina, kad tai su atsijungimu nuo rusiško BRELL žiedo visiškai nesusiję. Mat balansavimo paslaugos, anot VERT pirmininko, elektros kilovatvalandės kainą išaugina vos 0,2 ct. O elektra pabrango esą dėl šaltų orų ir neveikiančios vienos elektros jungties tarp Estijos ir Suomijos.

REKLAMA

„Su sinchronizacija tai tikrai neturi absoliučiai nieko bendro. Tai susiję su mūsų generaciniais pajėgumais. Iki šiol mes elektrą importuojame, o jungtys – riboto pajėgumo. Kai saulė nešviečia, vėjas nepučia, turime užkurti dujines jėgaines, o dujos – brangios“, – paaiškino premjeras Gintautas Paluckas.

„Susidaro klaidingas įspūdis, interpretuojama, siejama su mūsų tinklų sinchronizacija. Tai – klaidingas įspūdis, nėra tiesa“, – tikino energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai niekaip nesusiję su sinchronizacija. Tiesiog šalti orai, ribota pasiūla. Su ar be sinchronizacijos, kainų kilimas būtų buvęs. Nesiekime to su sinchronizacija“, – tvirtino „Elektrum Lietuva“ atstovas Marius Kietis. 

Vidutinė paros kilovatvalandės kaina šiandien – 38 ct, o brangiausią, 18 val., elektra kainavo beveik 70 ct už kilovatvalandę. Nuo vasario pradžios vidutinė beveik 2 savaičių kaina siekia 27 ct už kilovatvalandę ir yra 3 ct brangesnė negu buvo sausį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokios kainos, kokias matome šiomis dienomis, buvo kelios gruodžio dienos, kainos buvo didesnės, neskaitant pavienių dienų praėjusiais metais. Tai – įprasta situacija“, – teigė Energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.

Kaltas šaltis

Jau rytoj elektra Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse atpigs ir kainuos apie 30 ct už kilovatvalandę, t.y., panašiai kaip vakar. Elektrą brangina ne tik vėjo ir saulės stoka, mat dėl to jos mažiau pagamina atsinaujinančių išteklių elektrinės. Na, o tokie elektros kainų šuoliai aktualūs verslo klientams ir gyventojams, mokantiems biržos kainą. Dauguma, kurie yra fiksavę elektros kainą, nerimauti neturėtų. 

REKLAMA

Elektros kainas į viršų kelia ir brangstančios dujos, kurias, padidėjus šilumos ir elektros paklausai, degina šiluminės elektrinės. Dujų kaina šiuo metu yra aukščiausia per dvejus metus ir užvakar biržoje siekė beveik 60 eurų už megavatvalandę.

„Dujų kaina smarkiai pakilo. Esminė priežastis – vasaris Europoje bus labai šaltas mėnuo. O pastaruoju metu, kai į Europą ateina šalčiai, turime prastą vėjo generaciją, kas reiškia, kad Europa turi naudoti daugiau dujų, turime pakankamai žemą dujų saugyklų lygį Europoje, jis siekia 45 procentus“, –  komentavo ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Energetikai prognozuoja, kad aukštos dujų ir elektros kainos išsilaikys ir artimiausiomis savaitėmis. O kainų kritimo galime sulaukti padvelkus pavasariškiems orams, kai vis daugiau elektros ims gaminti saulės, vėjo ir hidroelektrinės.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Politikai ir ekspertai aiškino,kad ir įvedus eurą,kainos nekils..ir ką?Dabar vėl jie eilinius makaronus kabina.
Lietuuvėlėj visada atsiras kiti kalti, tik ne vietiniai partiniai mafijozai............
Sasankcijos veikia, numaus mums kelnės, bet mūsų labui :))))))
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų