Lietuviški agurkai į parduotuves plaukė jau nuo vasario, o šį mėnesį jau ir lietuviški pomidorai pūpso daržovių skyriuje.
Kaip kaina keitėsi?
Pastebima, kad kiekvienais metais lietuviškos daržovės vis greičiau iškeliauja į prekybos tinklus.
Štai praeitais, 2016 m. balandžio gale, buvo skelbiama, kad pirmieji lietuviški pomidorai it auksiniai. Jie „Maximoje“ kainavo 4.99 Eur/kg. Prekybos tinklas tuo tarpu atsakė, kad 2015 m. pirmieji lietuviški pomidorai kainavo tiek pat, tik atsidūrė prekybos centruose dar vėliau. Tačiau viešojoje erdvėje galima rasti informacijos, kad pirmieji pomidorai 2015 m. kainavo ir 4,66 Eur/kg. Kaina pradėjo mažėti apie gegužę, kuomet daugiau Lietuvos ūkininkų buvo išauginę pomidorus – 2,88 Eur/kg (2015m.)
O kaip su agurkais? Pagal 2015 m. publikuotą prekybos tinklų informaciją, pirmieji lietuviški ilgavaisiai agurkai kovą kainavo apie 2,89 Eur. Panašiai ir 2014 m. Tuo tarpu trumpavaisiai agurkai 2016 m. balandį kainavo apie 3,79 Eur/kg.
Pažvelgus į šių metų kainas galima pamatyti, kad kai kas visiškai nepasikeitė. Štai „Rimi“ Viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė informuoja, kad lietuviški pomidorai parduodami už 4,99 Eur/kg – tiek pat, kiek pernai. O štai lietuviški agurkai šiuo metu kainuoja 1,99 EUR.
„Taip pat turime lietuviškų salotų vazonėliuose, svogūnų laiškų, ir iš pernai metų derliaus kopūstų, morkų, bulvių, burokėlių, svogūnų (galvų). Lietuviškų gėrybių kainos labai priklauso nuo temperatūros ir saulėtų dienų skaičiaus. Jau keleri metai pastebime, kad kai tiktai padaugėja saulėtų dienų ir pakyla temperatūra, lietuviškų daržovių kainos mažėja“, – komentavo G. Bielskytė.
Tuo tarpu lietuviškų pomidorų kaina šį kartą išsiskiria „Maxima“. Komunikacijos vadovė Renata Dantė pasakoja, kad šią savaitę pradėta prekiauti pavasariniu lietuvišku derliumi iš UAB „Kietaviškių gausa“. Pomidorai, priklausomai nuo rūšies ar pakuotės, kainuoja nuo 1,99 eurų už 200 g smulkiavaisių pomidorų indelį iki 3,79 eurų už kilogramą sveriamų pomidorų. O štai lietuviškų agurkų kilogramas kainuoja 1,45 Eur.
„Būtent šio pavasario šviežio derliaus pomidorai „Maximoje“ pigesni, nes šiemet iš tiekėjo pomidorus pirkome žemesne nei pernai kaina, tad ir savo pirkėjams galėjome pasiūlyti pastebimai žemesnes pomidorų kainas“, – prideda R. Dantė.
Palyginimui, importuoti pomidorai iš Ispanijos ir Turkijos „Maximoje“ kainuoja 1,25 eurų už kilogramą.
„Taip pat siūlome kitų lietuviškų daržovių pasirinkimą: svogūnų (0,12 Eur/kg), bulvių (0,15 Eur/kg), burokėlių (0,16 Eur/kg), plautų morkų (0,16 Eur/kg), obuolių (0,48 Eur/kg), baltagūžių kopūstų (0,99 Eur/kg), įvairių raugintų daržovių ir prieskoninių žolelių“, – pateikia informaciją R. Dantė.
Prekybos tinklą „Iki“ taip pat jau pasiekė lietuviški pomidorai. Tačiau tikslių kainų, prekybos tinklas nenurodė. Visgi pasak IKI viešųjų ryšių vadovės Bertos Čaikauskaitės, tendencija nesikeičia – kiekvienais metais, vos atsiradusios pirmosios Lietuviškos daržovės yra brangesnės.
„Tą lemia dvi pagrindinės priežastys – didesnės ūkininkų sąnaudos, būdingos ankstyvam pavasariui Lietuvoje, ir palyginti menka šių daržovių pasiūla. Atsirandant didesnei lietuviškų daržovių paklausai kainos ima mažėti, o vasarą Lietuvos ūkininkai sugeba aprūpinti šalies rinką šviežiomis daržovėmis, kurios sudaro konkurenciją importinėms ir leidžia vartotojams sutaupyti.
Apskritai daržovių kainų pokyčiams įtakos turi veiksnių visuma: sezoniškumas, tiekimo kainos pasikeitimai, derlius ir daugelis kitų. Taip pat, siekdami pirkėjams pasiūlyti geriausią kainą, mes savo ruožtu visuomet deramės su tiekėjais dėl mažesnės tiekimo kainos“, – komentavo B. Čaikauskaitė.
Šiuo metu prekybos tinklo „Iki“ parduotuvėse siūlomi lietuviški pomidorai, salotos ir agurkai. „Artimiausiais mėnesiais lietuvišką derlių mūsų parduotuvių lentynose turėtų papildyti šviežios lietuviškos braškės, taip pat Lietuvoje augintos bulvės ir kopūstai“, – prideda „Iki“ atstovė.
Konkurencija didelė, kainos turėtų mažėti
Ne paslaptis, kad kainos mažėja įsibėgėjant pavasariui ir vasarą jos daug mažesnės – tai lemia padidėjusi konkurencija. „Kietaviškių gausos“ Verslo plėtros vadovo Karolio Montvilo teigimu, jos netrūksta ir dabar, o toliau prognozuojamas net daržovių perviršis.
„Kai kurie ūkininkai jau yra pradėję tiekimą, auginimą ir dabar kiekvieną savaitę jų vis daugės ir daugės. Konkurencija daržovių rinkoje yra tikrai didelė, nes augintojų, žiūrint Europos mastu, daugybė. Europoje yra šioks toks produkcijos perteklius, net per daug auginama. Lietuvoje tikrai ir nemažai ūkininkų, kurių šiuo metu augalai auga ir duos produkciją. Pikas bus gegužės mėnesį, birželio mėnesį prasidės ir toliau tęsis, bet jau šį mėnesį ne tik yra vien mūsų produkcijos“, – komentavo jis.
Šiuo metu nemažą dalį lietuviškų daržovių tiekia „Kietaviškių gausa“. Karolis Montvila naujienų portalui tv3.lt sakė, kad šiais metais prekybos tinkluose bus galima rasti ir brangesnių egzotiškų pomidorų ir paprastesnių – pigesnių.
„Kai kuriems prekyboms tinklams jau naujos pakuotės tiekiamos, jos pasieks prekybos centrus dar prieš Velykas. Tai daugiau egzotiniai pomidorai – tokios veislės, kokių anksčiau neauginome.
Tikrai taip, jie yra brangesni. Iš kvadratinio metro mūsų versle yra išgaunamas tam tikras kilogramų skaičius. Būtent egzotinių pomidorų, tokių kaip slyvinių, juodųjų, šakelinių kiekiai išgaunami tikrai mažesni, ženkliai mažesni. Dėl to, kadangi jų kiekis ribotas, kaina yra didesnė. Tačiau paprastesnių pomidorų taip pat galima rasti. Tai būtent apvalūs pomidorai. Jie prasidėję ir jų kiekis, turbūt, kad yra net didesnis negu egzotinių, nes jų auginama daugiau“, – sakė jis.
Nors pastebima, kad kiekvienais lietuviškų pomidorų ir agurkų derlius parduotuves pasiekia vis anksčiau. Ateityje šis procesas gali tik spartėti.
„Vasario mėnuo buvo tas, kada pradėjome parduoti pirmuosius agurkus ir šiais metais užbaigėme modernizacijos projektą, kur turėsime galimybę agurkus ir salotas auginti ištisus metus. Vadinasi, lietuviškų agurkų tiekimas vietinei rinkai nebesustos. Jų bus tiek prieš Kalėdas, tiek per naujuosius metus“, – teigė pašnekovas.
Per Velykas pardavimai išauga
Prekybos tinklams šventinis periodas – vienas palankiausių. Mat prekyba suaktyvėja, apyvarta didėja.
Prekybos tinklo „Iki“ atstovės teigimu, lyginant 2015 ir 2016 metų velykinį laikotarpį, pirkinių krepšelis didėjo nežymiai, keliais procentais.
„Pernai metų duomenys rodo, kad šventinio stalo pirkinių krepšelio pagrindine preke išlieka kiaušiniai. Pirkėjai dažniau renkasi balto lukšto, marginimui tinkamus kiaušinius. Per visą Velykų laikotarpį balto lukšto kiaušiniai sudaro beveik pusę visų parduodamų kiaušinių kiekio. Taip pat matome tendenciją, kad pirkėjai vis dažniau Velykų stalui renkasi putpelių kiaušinius, kurių pardavimai paprastai išauga daugiau nei 6 kartus.
Velykų savaitę du kartus išauga ne tik kiaušinių, bet ir majonezo bei mielių pardavimai. Prekių krepšeliuose dažniau atsiduria ir svogūnai, prieskoninės žolelės, lietuviškos daržovės, burokėliai, morkos ir pievagrybiai.
Kasmet per Velykas pirkėjai nepamiršta savęs ir savo artimųjų palepinti įvairiais konditerijos gaminiais. Tortų ir pyragų nuperkama beveik du kartus daugiau. Didėja saldžių dovanų – šokoladinių kiaušinių ir zuikių pardavimai“, – teigė B. Čaikauskaitė.