Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė Konkurencijos tarybos ir „Orlen Lietuvos“ skundus bei paliko galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) pernai balandį priimtą nutartį.
„Nagrinėjamu atveju visuma įrodymų rodo, kad yra pagrindas įtarti, jog piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi pažeidimas gali būti daromas. Kaip teisingai nurodo pirmosios instancijos teismas, būtent tokio įtarimo apie galimą pažeidimą nustatymas savaime yra pakankamas pagrindas tyrimui pradėti“, - teigiama LVAT nutartyje.
Teismas pažymėjo, kad klausimą dėl tyrimo pradėjimo Konkurencijos taryba nagrinėjo daugiau kaip pusantrų metų ir per tą laikotarpį sugebėjo ištirti tik tiek, kad „Orlen Lietuva“ užima mažiau nei 40 proc. žymėto dyzelino rinkos bei tai, kad sutartys tarp „Orlen Lietuvos“ ir jos partnerės „Imlitex“ bei „Orlen Lietuvos“ ir Lietuviškų degalinių sąjungos sukuria skirtingų teisinių santykių atsiradimą.
„Jeigu pirmajai išvadai padaryti buvo reikalinga atlikti minimalų tyrimą, tai pastarajai išvadai padaryti turbūt nereikėjo atlikti jokio tyrimo. Apeliacinės instancijos teismo teisėjų kolegijos nuomone, šias abstraktaus pobūdžio išvadas buvo galima padaryti per žymiai trumpesnį laiką ir tam nereikia jokių didelų atsakovo pastangų, pakako gauti informaciją apie skirtingų ūkio subjektų žymėto dyzelino pardavimo kiekius“, - teigia LVAT, atmetęs Konkurencijos tarybos argumentus, jog taryba ėmėsi veiksmų, kad Degalinių sąjungos pareiškimas būtų įvertintas išsamiai, visapusiškai ir objektyviai.
Degalinių sąjunga prašė panaikinti Konkurencijos tarybos 2014 metų rugsėjo nutarimą, kuriuo atsisakyta pradėti tyrimą dėl galimo „Orlen Lietuvos“ piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi. Sąjungos atstovų teigimu, nuo 2011 metų „Orlen Lietuva“ žymėtą dyzeliną ūkininkams parduoda per Kauno didmeninės prekybos žaliavomis bendrovę „Imlitex“.