„Visų mūsų bendrovės darbuotojų darbo sutartyse nustatytas kasmetis algos kilimas. Nuo šiol „Lidl“ parduotuvių ir Kauno rajone įsikūrusios regioninės bendrovės sandėlio darbuotojų sutartyse bus individualiai numatytos papildomos augimo pakopos, – teigė Radostin Roussev-Peine, bendrovės „Lidl Lietuva“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas. – Šitaip norime padėkoti kolegoms už lojalumą bei motyvaciją ir paskatinti juos siekti daugiau. Esame patikimas darbdavys, pasirengęs investuoti į ilgalaikį bendradarbiavimą.“
Pranešime spaudai rašoma, kad prekybos tinklui ypač svarbi tvirta komanda. Šiuo metu 29-iose „Lidl“ parduotuvėse 14-oje šalies miestų dirba iš viso 1157 darbuotojai. Kauno rajone, Ramučiuose, įsikūrusiame „Lidl“ logistikos centro sandėlis turi 121 darbuotoją.
Vienas iš „Lidl“ darbo organizavimo išskirtinumų – elektroninė darbo laiko apskaitos sistema. Ji užtikrina, kad tiek darbo, tiek pertraukų, kurios yra privalomos, laikas būtų tiksliai skaičiuojamas, o už kiekvieną viršvalandžių minutę – sąžiningai atlyginama. Darbo vietose darbuotojams įrengti persirengimo kambariai bei virtuvėlės.
Informuojama, kad „Lidl“ parduotuvėse nėra kasininko pareigybės – čia kiekvienam tenka dirbti kasoje ir bendrauti su pirkėjais, rūpintis tvarka bei švara prekybos salėje, užsakyti prekių bei jas išdėlioti ir t. t. Pagrindinė sandėlio darbuotojų veikla – prekių krova, komplektavimas ir skirstymas siųsti į parduotuves.
„Pradedantys pardavėjai pirmaisiais metais „Lidl“ parduotuvėse uždirba nuo 3,33 Eur per valandą prieš mokesčius. Darbo užmokestis Vilniuje siekia 3,48 Eur per valandą prieš mokesčius. Darbo sutartyje taip pat numatytas kasmetinis atlyginimo augimas. Bendrovėje įdiegta elektroninė darbo laiko apskaitos sistema, kuri užtikrina, kad tiek darbo, tiek pertraukų, kurios yra privalomos, laikas būtų skaičiuojamas preciziškai, o už kiekvieną viršvalandžių minutę būtų atlyginta. Darbuotojai yra vertinami tiek individualiai, tiek kaip komanda, priklausomai nuo veiklos srities ir pobūdžio“, – anksčiau naujienų portalui tv3.lt apie atlyginimus pasakojo atstovė spaudai A. Gaižauskienė. UAB „Lidl Lietuva“, pirmąsias parduotuves šalyje atidariusi pernai birželį, šiuo metu valdo 29-ias prekybos vietas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje ir Ukmergėje.
Kiti prekybos tinklai – numatę motyvavimo sistemas
Jau anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, kad dėl darbuotojų kovojantys mažmeninės prekybos tinklai siūlo įvairias paskatos priemones, taip leisdami uždirbti daugiau nei tik numatytas atlyginimas.
Štai „Maxima LT“ prekybos tinklas balandį startavo su nauja atnaujinta motyvacinę sistema. Personalo departamento vadovė Giedrė Užubalė teigė, kad nuo šiol visi parduotuvių darbuotojai – kasininkai, salės darbuotojai, krovėjai, valytojai, ir parduotuvių administracijos darbuotojai prie fiksuoto ar valandinio atlygio turi galimybę užsidirbti papildomai. Planuojama, kad naujoji sistema padės stiprinti komandiškumo dvasią parduotuvėse, motyvuos siekti bendro tikslo ir gauti papildomos naudos, priklausomai nuo pasiektų rezultatų.
„Esminis tikslas, kurio įgyvendinimas yra sekamas, yra parduotuvės apyvarta. Priklausomai nuo pasiektos ar viršytos apyvartos, skiriama 3 lygių papildoma kintama atlygio dalis. Papildomai bus skatinamos ir apyvartos planus visiškai įgyvendinusios parduotuvių komandos, ir tos, kurios iki plano įgyvendinimo pritrūko nedaug.
Kad darbuotojai galėtų stebėti, kaip sekasi įgyvendinti tikslus jų parduotuvės komandai, atnaujinta informacija apie praėjusios dienos ir viso mėnesio jų parduotuvės rezultatus kiekvieną dieną yra skelbiama skelbimų lentoje“, – rašoma įmonės atsakymuose.
Tikslesnių motyvavimo sistemos detalių ir konkretesnių skaičių neatskleidžiama, nes jos – konfidencialios.
„Norfos“ prekybos tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis komentavo, kad atlyginimas priklauso nuo darbo rezultatų, kurie apskaičiuojami pagal specialius kriterijus – kuo efektyviau dirbsi, tuo didesnis bus atlyginimas.
„Pavyzdžiui, kasininko atlyginimas priklauso nuo asmeninės ir parduotuvės apyvartų, taip pat nuo aptarnautų klientų skaičiaus. Pardavimai – tuo pačiu ir alga – taip pat priklauso nuo aptarnavimo kokybės. Parduotuvės direktoriaus/ės atlyginimas priklauso nuo parduotuvės apyvartos, taip pat nuo kas mėnesį vykstančių direktorių vertinimų, kuriuos vykdo aukštesnieji administracijos vadovai.
Pavyzdžiui, šiemet esame skelbę (ir pateikę įrodymus– algalapių išrašus), kad šiuo metu sandėlių darbuotojai vidutiniškai uždirba apie 800 eurų , o patys darbščiausi – net 1,7 tūkst. Eurų („į rankas“)“, – patikino jis.
Prekybos tinklo „Iki“ viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė pasakojo, kad kiekvienam iš padalinių ar parduotuvėms yra iškeliami konkretūs tikslai, kurių siekimas yra periodiškai įvertinamas.
„Žmonės mūsų įmonėje dirba pakankamai skirtingą darbą, tačiau tiek parduotuvės darbuotojo, tiek administracijoje dirbančio vadovo indėlis įmonei yra svarbus ir nuolat vertinamas. Dėl minėtų skirtumų prekybos tinkle veikia kelios skirtingos darbuotojų skatinimo sistemos.
Padaliniui ar komandai pasiekus iškeltą tikslą, darbuotojams šalia fiksuoto atlygio yra mokamos premijos, taigi atlyginimai kiekvieną mėnesį, priklausomai nuo pasiektų rezultatų, yra skirtingi. Gauti didesnį atlygį galimybę turi kiekvienas parduotuvės darbuotojas“, – rašoma atsakyme spaudai.
Tuo tarpu prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė patikino, kad yra ir piniginis motyvaviams, ir nepiniginis.
„Piniginės priemonės yra priedai už veiklos rezultatus, taip pat mūsų socialinės politikos dalis (pvz., išmoka gimus vaikui). Nepiniginio motyvavo pagalba, mes norime sukurti ilgalaikius santykius su mūsų darbuotojais, tad turime visą sąrašą priemonių – nuolat įvertiname geriausius savo darbuotojus, parduotuvių darbuotojai yra nemokamai maitinami, turime stiprią mokymų programą (ir manome, kad ji yra išskirtinė mažmeninės prekybos sektoriuje), kurioje dalyvauja visi mūsų darbuotojai. Taip pat, žinoma, komandiniai renginiai, šventės, sveikatos draudimas, papildomos naudos su „Mano RIMI“ kortele, lanksti, draugiška darbo aplinka, sukuriame galimybes įgyvendinti savo projektus, idėjas, mokytis, mokyti“, – komentavo G. Bielskytė.
Gauti didesnį atlyginimą šiame prekybos tinkle galima pasikėlus kvalifikaciją ar pakeitus poziciją. Tačiau yra ne vien fiksuotas atlyginimas.
„Nėra būtina pakeisti savo poziciją, kad gautum didesnį darbo atlygį. Bet atkreipiu dėmesį, skirtingoms darbuotojų grupėms taikomos skirtingos motyvacinės sistemos. Tikslių skaičių dėl kintamos dalies negaliu atskleisti, tačiau ji gali sudaryti apie 14 proc. parduotuvės darbuotojo atlyginimo.
Atkreipiu dėmesį, kad mūsų įmonėje jau keletą metų atlygis priklauso ir nuo parduotuvės veiklos rezultatų“, – teigė „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė.