Projektą, kuriuo iki 2023 m. pabaigos būtų pratęstas 9 proc. PVM tarifo taikymas maitinimo paslaugoms, Vytautas Mitalas ir Ieva Pakarklytė registravo dar pavasarį.
Jei Vyriausybė lengvatos pratęsimo neteiks su biudžeto projektu, minimas pakeitimas bus teikiamas artimiausiu metu.
„Didžiąja dalimi maitinimo įstaigų sektorius yra smulkus verslas. Išgyveno pandemiją – vis dar moka susikaupusias skolas ir atidėtus mokesčius, dabar – ypač jautrus kylančioms kainoms. Kaip rodo tyrimai, čia vis dar ypač didelis šešėlio mastas.
Duomenys rodo, kad, pritaikius PVM lengvatą, padidėjo šio sektoriaus pardavimai ir tai galime sieti, visų pirma, su šešėlio sumažėjimu dėl mažesnių mokesčių. Grįžimas prie standartinio PVM su kainų kilimu – kokteilis, kuris gali pastūmėti gilyn į šešėlį, dalį priversti užsidaryti”, – prie Vyriausybės protestuojant restoranų atstovams pabrėžia V. Mitalas.
Anot jo, dar rizikingiau šiandienos neapibrėžtumo dėl karo sąlygomis būtų grįžti prie standartinio PVM viešbučiams, dėl to parlamentaras ragina Vyriausybę išlaikyti dabartinį tarifą.
„Viešbučiams taikomas lengvatinis tarifas yra įprasta praktika Europos valstybėse, kadangi tai – iš dalies eksporto paslaugą teikiantis verslas. Apgyvendinimo įstaigos yra dar neatsigavusios po pandemijos ir paveiktos karo – tiek dėl negrįžusių turistų, tiek dėl augančių sąskaitų už komunalinius mokesčius“, – sako Seimo vicepirmininkas.
Laisvės frakcijos seniūnas pabrėžia, kad viešbučių ir maitinimo paslaugų sektoriuje dirba dešimtys tūkstančių darbuotojų. Nuo jo sėkmingos veiklos bent iš dalies priklauso ir kiti sektoriai, didmeninė prekyba, vietinis žemės ūkis ir kt.
Viešbučių ir restoranų asociacija antradienį rengia protestą. Anot verlsininkų, padėtis yra labai sudėtinga, daugybė verslų bankrutuoja. Asociacija prašo pratęsti PVM lengvatos taikymą.