• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugsėjo 1-ąją įsigalioja Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai, kurie užtikrins didesnį viešųjų pirkimų skaidrumą bei sumažins korupcijos atsiradimo prielaidas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai skaidriausias viešųjų pirkimų įstatymas visoje Europoje, kuris turėtų užkirsti kelią korupcijos apraiškoms. Privalome padidinti verslo ir visuomenės pasitikėjimą viešųjų pirkimų proceso skaidrumu“, – sako ūkio ministras D. Kreivys.

REKLAMA

Nuo šiol visuomenė galės stebėti visą viešųjų pirkimų procesą nuo jo pradžios iki pabaigos.

Esminė ir svarbiausia viešųjų pirkimų skaidrumą užtikrinanti įstatymo nuostata – įpareigojimas visoms perkančiosioms organizacijoms Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (www.cvpp.lt) metų pradžioje pateikti informaciją apie visus tais metais planuojamus vykdyti viešuosius pirkimus.

REKLAMA
REKLAMA

Visos perkančiosios organizacijos kartu su skelbimu apie pirkimą privalės viešinti ir pirkimo dokumentus, taip pat informuoti apie kiekvienos pirkimo procedūros eigą. Viešai bus skelbiama informacija ir apie tai, kiek tiekėjų padavė pasiūlymus, kiek jų yra kvalifikuoti, su kuo sudaryta sutartis, kokia jos suma ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nevykdantys šios prievolės perkančiųjų organizacijų vadovai bus baudžiami administracinėmis nuobaudomis. „Ši sistema vieną kartą turi tapti skaidri, ir, jei įstatymas nebus laiku vykdomas, perkančiųjų organizacijų vadovai privalės asmeniškai už tai atsakyti sumokėdami baudas – tokia yra šios Vyriausybės politinė valia“, - tvirtina ūkio ministras.

REKLAMA

Nuo šiol vieši taps ir komunalinio sektoriaus supaprastinti pirkimai: jie turės būti skelbiami ir vykdomi laikantis viešųjų pirkimų procedūrų. Iki šiol supaprastinti pirkimai komunaliniame sektoriuje (iki 1,4 mln. Lt prekėms ir paslaugoms, iki 17 mln. Lt darbams) buvo vykdomi tik pagal pačios organizacijos nusistatytas taisykles, dažniausiai apie juos nebuvo skelbiama. Komunalinis sektorius tokia tvarka pirkdavo maždaug už 2 mlrd. Lt per metus.

REKLAMA

Visos perkančiosios organizacijos įpareigotos kasmet vykdyti ne mažiau kaip 50 procentų pirkimų elektroniniu būdu. Tikimasi, kad tai padės ne tik sutrumpinti viešųjų pirkimų procedūras, bet jas vykdyti skaidriau ir efektyviau.

Ūkio ministras D.Kreivys mano, kad šie įstatymo pakeitimai neabejotinai padidins konkurenciją ir kartu sumažins kainas. Pasak jo, kainų mažėjimas pastebimas jau dabar – kai kuriuose sektoriuose per pastaruosius porą mėnesių jos sumažėjo vidutiniškai 30 proc.  „Be abejo, įtakos kainų mažėjimui turi ir dabartinės ekonomikos realijos, tačiau fiksuojamas ženkliai augantis viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių skaičius rodo, kad didelės įtakos tam turi ir skaidresnis viešųjų pirkimų procesas“, – sako D. Kreivys.

Pasak ministro, šiuo metu rengiama dar keletas teisės aktų bei jų pakeitimų dėl viešųjų pirkimų sistemos tobulinimo. Tarp jų – Vyriausybės nutarimas, kuriuo Vyriausybei pavaldžios perkančiosios organizacijos bus įpareigojamos vykdyti tam tikrus pirkimus per Centrinę perkančiąją organizaciją. Centralizavimas numatomas kaip viena esminių efektyvumo didinimo priemonių Viešųjų pirkimų strategijoje. Taip pat rengiamas dar vienas Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimas, kurį priėmus viešųjų pirkimų ginčų nagrinėjimas taps efektyvesnis ir greitesnis. Numatoma, kad supaprastinto proceso tvarka ginčas bus nagrinėjamas 5 dienas, o įprastine - 45 dienas. Šiuo metu teismo procesas vidutiniškai trunka 140 dienų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų