Siekdami užkirsti kelią masiniam sausos žolės deginimui, aplinkosaugininkai, ugniagesiai, miškininkai ketina rengti reidus.Pažeidėjamas gresia ne tik baudos. Dalis pernai žolę ir ražienas deginusių ūkininkų neteks 0,5 mln. litų išmokų už pievas. Tokios sankcijos bus taikomos ir šiemet, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.
Nors dar ne visur nutirpo sniegas,ugniagesiai jau gesino keliasdešimt pernykštės žolės gaisrų, pusę jų – Vilniaus rajone. Pernai Lietuvoje tokių gaisrų buvo beveik 3 tūkstančiai.
Aplinkos apsaugos inspektoriai, nustatę, kiek žolės išdeginta, ieško padegėjų bei žemės savininkų
„Baudos už žolės deginimą svyruoja nuo 100 iki 1,2 tūkst. litų.Beveik visais atvejais įvertinam gamtai padaryta žalą, kur vienas aras įkainojamas 50 litų. Ten, kur metai iš metų deginama žolė, surandam žemės savininką, surandam galimybes įvertinti tų pažeidėjų neteisėtus veiksmus“, – teigė Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius.
Duomenys apie savininkus, nesilaikančius aplinkosaugos reikalavimų, perduodami Nacionalinei mokėjimo agentūrai, kuri už pernai padarytus pažeidimus sumažino išmokas 84 žemės valdoms. Dėl to ūkininkai netenka 0,5 mln. litų išmokų.
„Už einamaisiais metais padarytas pažeidimus maksimali sankcija – išmokos sumažinimas 23 proc. Jei kitais metais tam pačiam pareiškėjui nustatomas tas pats pakartotinis, tyčinis pažeidimas, tai tuomet tais ir kitais metais išmoka jam nemokama visai“, – aiškino Nacionalinės mokėjimo agentūros Tiesioginės paramos departamento direktorė Sonata Miškinienė.
Daugiausia sausos žolės gaisrų kasmet kyla Vilniaus regione, kur dar palyginti daug negrąžintos žemės, o ir savininkų valdomos pievos neretai apleistos.
Pasak pareigūnų, deginant žolę ne tik kenkiama gamtai, žūsta žmonės, kyla didžioji dalis miško gaisrų. Tai brangiai kainuoja ir ugniagesiam, kuriems finansavimas sumažintas penktadaliu.
Skaičiuojama, kad žolės gaisrui užgesinti vien tik degalai atsieina 100 litų.
„Vieno tokio atvejo likvidavimas užtrunka 25 minutes, neskaitant komandos nuvykimo ir grįžimo į gaisrinę. Tad jei yra tiek daug žolės gaisrų, mes vėluosim į kitus gaisrus“, – sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Audrius Čiulpys.
Siekdami užkirsti kelią masiniam sausos žolės deginimui, aplinkosaugininkai, ugniagesiai, miškininkai sako jau artimiausiomis dienomis rengs reidus, ypač tose vietose, kur ankstesniais metais deginta sausa žolė.
Salomėja Pranaitienė