• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunkmetis išsekino ne tik bendrovių vadovus ar akcininkus, bet ir visą personalą – dalis neteko darbo, kitiems jo padaugėjo, tačiau sumažėjo darbo užmokestis. Nuolatinis stresas, ilgos darbo valandos, nežinia dėl ateities daugelį išvargino, todėl bendrovės atsigręžė į tikėjimą. Jų duris dažniau pradėjo varstyti verslo kapelionai (angl. corporate chaplain).

REKLAMA
REKLAMA

Pagalba lietuviškai

JAV tokios paslaugos egzistuoja jau bene šimtmetį, tačiau sparčiai populiarėti pradėjo tik praėjusio amžiaus pabaigoje. „Corporate Chaplains of America“ ir „Marketplace Chaplains USA“ – dvi didžiausios organizacijos, verslininkams teikiančios kapelionų paslaugas. Pastaroji buvo įkurta kariuomenės kapeliono 1984-aisiais ir šiandien jai priklauso beveik 2,5 tūkst. verslo kapelionų, kurie aptarnauja daugiau nei 500 tūkst. darbuotojų ir jų šeimų, dirbančių beveik 500 bendrovių. Kaip skelbia organizacijos portalas, jos kapelionai kalba ne tik angliškai ar ispaniškai, bet ir lietuviškai, rusiškai, vietnamietiškai bei įvairiais Afrikos dialektais.

REKLAMA

„Mūsų organizacija buvo įkurta kariuomenės kapeliono. Jis pamatė, kiek daug gali padėti kariams. Tuomet jis pažvelgė į verslininkus ir suprato, kad jo pagalbos reikia ir čia“, – teigė organizacijos atstovas Danas Truittas.

Tokios organizacijos išsiplėtė už JAV ribų ir šiandien jų paslaugas perka tokie stambūs veikėjai kaip „McDonald's“, „Taco Bell“ ir beveik visų sektorių bendrovės – pradedant finansų ir baigiant statybų.

REKLAMA
REKLAMA

Dirba visą parą

Dažniausiai verslo kapelionų organizacijos skelbiasi teikiančios paslaugas 24 valandas per parą, 365 dienas per metus. Jie paprašyti gali lankytis ligoninėje, organizuoti vestuves ir laidotuves. Jei darbuotojo vaikas įklimpęs į alkoholio ar narkotikų liūną, kapelionas pasiūlys ir suras bendruomenės specialistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, pagrindinis jų darbas – išklausyti ir patarti darbuotojui, turinčiam problemų, kurių negali aptarti su vadovais – nesvarbu, ar tai bėdos darbe, ar šeimoje. Pavyzdžiui, verslo kapelionas trumpam pakeičia vadovą, kuris jaučiasi nepatogiai bendraudamas su krizės ištiktais darbuotojais ar šeimomis.

REKLAMA

„Daugelis vadovų pasakytų nežinantys, ką daryti, jei kas nors jiems praneštų, jog jų dukra pateko į nelaimingą atsitikimą“, – portalui „Journal Watchdog“ teigė verslo kapelionas Ricky Wellsas iš „Business Chaplains of America“.

Taip pat dalis bendrovių tikina, kad verslo kapelionai yra tiesiogiai naudingi verslui: pradėjus naudotis jų paslaugomis darbuotojų kaita restoranuose „Taco Bell“, įsikūrusiuose centriniame Teksase, sumažėjo trečdaliu.

REKLAMA

Lieka neutralūs

Pagrindinis šių tikėjimo žodžio atstovų pranašumas – jie nėra bendrovių, kuriose teikia savo paslaugas, darbuotojai. Taip kapelionai išlieka neutralūs ir darbuotojai jais daugiau pasitiki.

Bendrovės vadovai dažniausiai nežino, kurie darbuotojai ir kiek kartų naudojosi verslo kapelionų paslaugomis – tai kertinis taškas. Jei nebūtų susitarta, kad konsultacijos yra savanoriškos ir konfidencialios, darbuotojai greičiausiai jomis nebesinaudotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes norime tapti draugais. Tai santykių verslas. Mes esame, kad pagelbėtume darbuotojui ir jo šeimai. Mes nedirbame administracijai“, – aiškino R. Wellsas.

Verslo kapelionai aptarnauja visus darbuotojus, nors šie gali būti ir kito tikėjimo ar apskritai netikėti.

„Garantuoju, jei jūsų dukra dar bus negrįžusi namo 4 valandą ryto, jums bus nesvarbu, ar kapelionas yra žydas, ar presbiterionas, – tvirtino verslo kapelionas iš „Business Chaplains of America“. – Mes nesiekiame jūsų atversti į kitą tikėjimą. Jeigu kuris nors klientas yra netikintis, tikimės, kad jis kapeliono darbe pamatys ir Kristaus darbą.“

REKLAMA

Įspūdingas uždarbis

Kaip būdinga religijai atstovaujančioms organizacijoms, verslo kapelionų organizacijos yra viešosios įstaigos, taikančios sąlyginai nedidelius įkainius. Vienos skelbiasi, kad už aptarnaujamą darbuotoją prašo iki 20 JAV dolerių (beveik 50 litų) per metus, kitos – 10 dolerių (apie 25 litus) per mėnesį. Tiesa, pradėjus skaičiuoti susidaro gana įspūdingos sumos.

REKLAMA

Sakykime, kad „Marketplace Chaplains USA“ vieną klientą įkainoja 15 dolerių (apie 36 litus) per metus. Organizacijos portale teigiama, kad didžiausios jos klientas yra stambiausias JAV vištienos produkcijos tiekėjas „Pilgrim's“, kuriame kapelionų paslaugomis naudojasi beveik 37,5 tūkst. įmonės darbuotojų. Taigi vien iš šios bendrovės „Marketplace Chaplains USA“ per metus gauna 562,5 tūkst. dolerių (1,4 mln. litų) pajamų. Verta nepamiršti, kad ši organizacija skelbiasi aptarnaujanti beveik 0,5 mln. darbuotojų ir jų šeimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Linksta ir jaunimas

Tikėjimo tendencija stebima ir tarp verslo studentų. Jeilio universitete vyksta MBA (angl. Master of Business Administration) studentų Krikščionių draugijos metinės konferencijos, kuriose dalijamasi patirtimi, kaip krikščionys ir kiti religingi profesionalai siekia pritaikyti tikėjimą darbe: sprendžiant etines problemas ar bendraujant su pavaldiniais.

REKLAMA

Anot vieno iš šių studentų Jeremio Fosterio, šiandien jauni žmonės verslą supranta kitaip – jie nori žinoti, kaip jų vertybės atsilieps tolesnei karjerai. Juos domina socialinis verslas ir kitos galimybės, leidžiančios tikintiesiems daryti gera.

„Tikiu, kad į verslo pasaulį mane pakvietė Dievas, – aiškino Brianas Myhresas, gegužęs baigsiantis Harvardo verslo mokyklą ir pradėsiantis dirbti Bostono konsultacinėje grupėje. – Gerbiu vadovus, kurie su pavaldiniais elgiasi taip, kaip elgtųsi Jėzus, ar paskirsto pelną, kaip paskirstytų Jėzus. Tai mane privertė iš naujo suprasti verslo prasmę ir kaip mes galime atspindėti Dievą savo darbe.“

REKLAMA

FAKTAI

Religijos Lietuvoje

Statistikos departamento duomenimis, praėjusių metų pradžioje Lietuvoje buvo 688 Romos katalikų bendruomenės, 61 – sentikių ir po 53 – evangelikų liuteronų bei ortodoksų.

Mažiau populiarūs buvo evangelikai reformatai (15 bendruomenių), judėjai (9), musulmonai sunitai (7), graikų apeigų katalikai (4) ir karaimai (1).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų