Pablogėjus Vilniaus ir Pekino santykiams bei Kinijos partneriams nutraukiant bendradarbiavimą su Lietuvos įmonėmis, vienos didžiausių pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris“ planas laktozę į Kiniją eksportuoti per Lenkiją nepasiteisino – iš įmonės produkciją pirkusi užsienio bendrovė nusprendė nerizikuoti ir Kinijai skirtą siuntą nukreipė į kitas šalis.
„Rokiškio sūrio“ vadovas Dalius Trumpa BNS teigė, kad įmonė finansinių nuostolių dėl to nepatyrė, tačiau kaip nuostolį įvardija prarastą Kinijos rinką.
„Mūsų pirkėjas, kuris veža į Kiniją, nusprendė nerizikuoti, pusiaukelėje sustabdė siuntą ir nukreipė kitoms savo reikmėms. Kadangi tai didelė tarptautinė kompanija, turi filialų ne tik Kinijoje, bet ir kitur, nusprendė nukreipti siuntą į kitas šalis“, – BNS teigė D. Trumpa.
„Nuostoliai mums yra daugiau dėl to, kad rinka užsidarė. Į tą rinką laktozę jau pirks iš kitų gamintojų. Mes turėjome ir specialią gamybos technologiją Kinijai, ir etiketes kiniškas dėjome, keletą metų dirbome“, – kalbėjo jis.
Visgi D. Trumpa džiaugėsi, jog laktozė yra paklausi ir ją galima parduoti kitose rinkose.
Stiprėjant Lietuvos ir Taivano santykiams, kai kurie ekspertai sako, kad dalis šalies eksporto, tekusio Kinijos rinkai, gali būti nukreiptas į Taivaną. Tačiau D. Trumpa teigia, kad įmonė ieško kitų rinkų, kurios yra labiau prognozuojamos.
„Nėra tikrumo, kad kita Vyriausybė nenuspręs vėl draugauti su Kinija ir tada Taivano rinkos užsidarys. Laikomės pasakymo nerizikuoti vežti į tolimas ir nuo politinių sprendimų priklausomas rinkas“, – sakė D. Trumpa.
Kinija rudenį sustabdė krovininius traukinius į Lietuvą, maisto eksporto leidimų išdavimą, sumažino Lietuvos įmonėms kredito limitus ir pakėlė kainas, be to, gruodžio pradžioje išbraukė Lietuvą iš muitinės sistemų. Kiek vėliau trikdžiai su Kinijos muitine buvo išsisprendę, tačiau netrukus įmonės vėl susidūrė su kliūtimis išmuitinant prekes.
Kinija pastaruoju metu reiškė protestus dėl Lietuvos plėtojamų ryšių su Taivanu, salos atstovybės atidarymo Vilniuje.