• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kone kasmet Lietuvos valstybės biudžetas būna deficitinis. Gyventojai ir verslas sumoka mažiau mokesčių, negu reikia pinigų socialinei, sveikatos apsaugai, švietimui, gynybai ir kitoms valstybės reikmėms.

Kone kasmet Lietuvos valstybės biudžetas būna deficitinis. Gyventojai ir verslas sumoka mažiau mokesčių, negu reikia pinigų socialinei, sveikatos apsaugai, švietimui, gynybai ir kitoms valstybės reikmėms.

REKLAMA

Trūkstamas lėšas Finansų ministerija skolinasi, o už gautas paskolas moka palūkanas kreditoriams. Jeigu šiuos pinigus gautų Lietuvos gyventojai, paskolinę lėšų valstybei, jiems atitektų nemenka suma. 

Tačiau, kitaip nei daugelyje užsienio šalių, Lietuvoje nėra paprasto būdo gyventojams skolinti pinigus valstybei ir iš to uždirbti palūkanų.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad už paimtas paskolas pernai sumokėjo 255,6 mln. eurų. Padalijus šią sumą 2,8 mln. Lietuvos gyventojų, kiekvienam išeitų vidutiniškai po kiek daugiau nei 91 eurą.

Kitur skolinasi iš gyventojų

Paskolas turintiems ar jas planuojantiems imti gyventojams palūkanos pastaruoju metu gerokai išaugo. Tačiau už pinigų laikymą indėliuose bankai jiems beveik nieko nemoka. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasiteisinimas tam – „perteklinis likvidumas“. Tai yra, bankams nereikia kovoti tarpusavyje dėl indėlių pritraukimo ir dėl to palūkanos už juos nekeliamos.

REKLAMA

Bendrovės „Invl Asset Management“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė socialiniame tinkle atkreipė dėmesį, kad ir politikų linksniuojamas „perteklinis likvidumas bankų sistemoje“ atsirado dėl centrinių bankų ir vyriausybių į ekonomiką įlietų pinigų per pandemiją ir pernai kovojant su infliacija.

„Kroatija perteklinio likvidumo bankuose problemą sprendžia mažmeniniams investuotojams pasiūlydama paskolinti valstybei poros metų terminui už gerokai aukštesnes palūkanas nei siūlo bankai. Susidomėjimas šiuo instrumentu gerokai viršijo pirminius lūkesčius“, – pastebėjo ekonomistė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pasidalijo vietos žiniasklaidos straipsniu, kuriame Kroatijos ekonomikos ministras Davoras Filipovičius sako, kad investavimas į vyriausybės obligacijas yra geresnis pasirinkimas nei pinigų laikymas indėliuose:

„Kai laikai savo pinigus banke, gauni palūkanas, kurios vos viršija nulį. Šiuo atveju valstybė siūlo obligacijas, kurių palūkanos yra 3,25 proc. ar gal net didesnės.“

Skelbiama, kad šia priemone pasinaudojo per 43 tūkst. Kroatijos gyventojų. Savo valstybei jie iš viso paskolino 1,3 mlrd. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad būtų su kuo palyginti, Lietuvos banko duomenimis, šių metų pradžioje mūsų šalies gyventojai visose kredito įstaigose laikė per 26 mlrd. eurų indėlių.

Siūlo paprastą alternatyvą

Ekonomistas Raimondas Kuodis taip pat pastebi, kad vyriausybės skolinasi už nemažus procentus, o gyventojai gauna apie nulį.

„Tai kai kurios valdžios bando tai spręsti“, – turėdamas galvoje Kroatijos pavyzdį sako ekonomistas.

REKLAMA

Jis retoriškai klausia, gal vietoje esą liūdnai pagarsėjusių taupymo lakštų Lietuvai reikėtų įgyvendinti 20 metų senumo „1-3-6-12“ siūlymą.

Pasak R. Kuodžio, neortodoksinė ekonomika teigia, kad esmė ne kiek, o kam mokamos palūkanos (ar joms mokami pinigai lieka vietoje ar iškeliauja į užsienį). Jeigu palūkanos atitenka šalies rezidentams, tai būtų daugiau apskaitos klausimas, o ne reali problema.

REKLAMA

„Deja, Lietuva, nepaisant pastangų, su siūlyta „1-3-6-12“ sistema skolindavosi daugiausia ne viduje, todėl visuomenė jusdavo padarinius didelių palūkanų per skurdesnę socialinę apsaugą ar mažesnes biudžetininkų algas“, – aiškino ekonomistas.

Anot jo, Vyriausybė galėtų atsidaryti kelias sąskaitas, kurios baigtųsi skaičiais 1,3,6 ir t.t., o žmonės ir įmonės galėtų į jas pervesti norimas sumas, taip paskolinant vyriausybei atitinkamai 1, 3, 6, 12, 24, 120 etc. mėnesių terminui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasibaigus terminui, paskolintos sumos su palūkanomis tiesiog atšoktų atgal į sąskaitą. Ir jokių brangių neefektyvių taupymo lakštų, kurie neaišku, kiek kainavo“, – komentavo R. Kuodis.

Įgyvendina sistemos valdymo modelį

Finansų ministerija neneigė, kad šiuo metu neturi paprasto instrumento, kaip būtų galima skolintis iš gyventojų ir palūkanas mokėti jiems.

„Kaip jau esame minėję, Finansų ministerija šiuo metu įgyvendina bendros iždo sąskaitos sistemos valdymo modelį, kuris leis racionaliau ir efektyviau valdyti valstybės pinigus – panaudoti laikinai laisvą likvidumą, mažinti trumpalaikį skolinimąsi ir skolinimosi išlaidas bei investuoti turimas lėšas. 

REKLAMA

Svarstoma ir ieškoma galimybių, kad šio modelio įgyvendinimas sudarytų sąlygas, pasiūlyti ir skolinimosi gyventojams priemonę, kuri būtų ir konkurencinga rinkoje, ir ne per brangi administruoti, palyginus su kitomis skolinimosi valstybės vardu priemonėmis“, – komentare nurodė ministerija.

Pasak jos specialistų, planuojama iki šių metų vidurio baigti techninių, teisinių ir ekonominių alternatyvų analizę ir pasirinkti priimtiną variantą. Esą tuomet būtų preliminariai aiškus ir pasirinkto varianto įgyvendinimo terminas.

REKLAMA

Ministerijos skaičiavimais, 2022 m. palūkanos už visus valstybės prisiimtus skolinius įsipareigojimus tiek vidaus, tiek užsienio rinkose (išplatintus Vyriausybės vertybinius popierius (VVP) arba paimtas paskolas) sudarė 255,6 mln. eurų.

Pernai palūkanų už Vyriausybės taupymo lakštus (VTL) nebuvo išmokėta, nes 2022 m. ir šiuo metu visos likusios VTL emisijos yra su 0 kuponu. Indikuoti, kiek palūkanų gyventojai gavo už VVP, įsigytus antrinėje rinkoje, ministerija esą neturi galimybės.

Tai net panašus harakteriai lietuvio ir ukropo, va kodėl je taip myli viens kitą, padeda ir šikna išlaižo, kodėl taip nesirupinot
pabėgėliais iš Irako, Sirijos?!? Jie kažkur uždariti sėdi kalėjime, o haholams laisvę, viskas nemokamai, net be teho, draudimo gali važinėti be taloneliu. Bl kas per žmonija išaugo pas tol Lietuvoj
straipsnis prasideda logine klaida parašyta kad gyventojai sumoka mažiau mokesčiu negu reikia sveikatai, švietimui, valstybes funkcionavimui. Reikia ištaisyti ir parašyti kad gyventojai ir verslas sumoka pakankamai mokesčiu išlaikyti valstybes funkcionavimui, šveitimui, medicinai,ir t.t. tik ponai biurokratai, politikai taško tuos pinigus su priedais, bereikalingais etatais, viešais pirkimais, partiju rėmimu, valstybes turto svaistumu, nepotizmu, koncesijos sutartys,nuomos valstybes nt už centus ir pan...istaisykite klaida...;)
Kam mokėti ,jeigu jie nemyli Lietuvos ir lietuvių,viską atima iš mūsų ir atiduoda žydams,ukrainiečiams arba i savo sąskaitas susiguldo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų