Pagal kokius kriterijus atsirenkamos valstybės, su kuriomis norima užmegzti bendradarbiavimą, „Žinių radijui“ pasakojo Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Osvaldas Čiukšys.
„Naujausia didžiausių eksportuotojų įmonių apklausa rodo, kad didžiausios viltys siejamos su Azijos rinka. Visų pirma su Kinija, tačiau ir kitos augančios rinkos kaip Vietnamas, Laosas, Malaizija, taip pat praėjusių metų paskutinį ketvirtį pasižymėjo dideliu mūsų eksporto prieaugiu. Tačiau negalima pasakyti, kad vien tik pietryčių Azija domina mūsų įmones. Akivaizdus augimas yra ir į Persų įlankos valstybėse, Šiaurės Afrikoje ir be abejo Šiaurės ir Pietų Amerikose. Tai mūsų eksporto žemėlapis po truputį keičiasi“,- teigė O. Čiukšys.
Pasak pašnekovo, embargas nebuvo vienintelė priežastis. Anot jo, Rusijos ekonomika jau prieš tai pradėjusi buksuoti, tad jau daug anksčiau pradėta žvalgytis naujų rinkų. O rezultatą įprasmina ir skaičiai.
„Pavyzdžiui pietryčių Azijos daugelyje rinkų mes matome dviženklį mūsų eksporto prieaugį, tai yra 15-20 procentų į atskiras valstybes. Tai manau, kad įmonės sėkmingai susitvarko su iššūkiais, tačiau vis tiek reikia joms padėti. Tai premjero vizitai tiek vidurinėje Azijoje, tiek pietryčių Azijoje, tiek Persų įlankoje, suprantame, kad be aukštų valstybės pareigūnų, kurie turi lydėti delegacijas, patys verslininkai tų durų neatidarys“,- sakė O. Čiukšys.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojo teigimu, sparčiai į naujas rinkas žengia informacinių technologijų atstovai. Iš tradicinių eksporto šakų pranašumą turi maisto pramonė, taip pat mašinų pramonė, įvairios paslaugas, baldų pramonė, tekstilės pramonė, taip pat naujos pramonės šakos, kaip lazerių gamintojai ar aukštesnių technologijų gamintojai, kurie randa reikalingas nišas užsienio rinkose.