Pavyko išvengti rūpesčių su rangovais
Renovaciją administruojančios įmonės vadovas Alvydas Kleiva džiaugiasi, kad nepaisant to, jog nuo 2013 m. Kėdainiuose renovuoti 33 namai, šiame rajone nesusidurta su rimtesnėmis renovacijos darbų problemomis. Tiesa, ne visai malonių situacijų, susijusių su rangovų patikimumu, būta, bet dėl renovacijos administratoriaus dėmesingumo, pavyko užbėgti didesniems rūpesčiams už akių.
Tokia sėkmė iš dalies turėjo įtakos ir drąsesniems renovacijos projektams, kuriuos pavyko įgyvendinti šią vasarą. „Pavyzdžiui, turime daugiabučių, kuriems darbus pirkome pagal ekonominį naudingumą. Tai buvo sudėtingi projektai, vienas iš jų – devynių aukštų namas su liftu. Ten gyventojai nusprendė įsirengti ir rekuperacijos sistemą“, – pasakoja A. Kleiva.
Tačiau didžiausias ir naujausias renovacijos laimėjimas savivaldybėje – du daugiabučiai, nusprendę siekti aukštesnės – B energinio efektyvumo klasės. „Nepaisant to, kad tokie investicijų planai kainuoja kiek brangiau, visi atnaujinami daugiabučiai už renovaciją sumoka kiek mažesnę kainą, nei nurodyta investicijų plane“, – pastebi pašnekovas, pridurdamas, kad aukštesnės energijos klasės siekimas – vienas iš svarbiausių paraiškų renovuoti daugiabučius atrankos kriterijų, todėl taip lengviau užtikrinamas ir finansavimas.
Jau ruošiasi atsiliepti į naująjį kvietimą
Šią vasarą darbai renovacijos administratoriui nesibaigs – neseniai Aplinkos ministerijai paskelbus apie naująjį kvietimą teikti paraiškas renovacijai, A. Kleiva skaičiuoja, kad renovacijos norėtų mažiausiai septyni senos statybos namai.
Vis dėlto, bendrauja su gyventojais neišvengiamai tenka pasakoti apie daugiabučių namų atnaujinimą individualiai. „Nors renovuota jau nemažai namų, kartais tenka pavaikščioti ir po butus. Nepasakyčiau, kad lengva žmonės įkalbėti dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje. Tiesa, dažnai renovacijos kainos išsigąsta vyresnio amžiaus žmonės, tačiau tokios problemos lengviausiai ir išsisprendžia – paaiškinus, kad į šildymo kompensaciją turintiems teisę gyventojams valstybė 100 proc. kompensuoja renovacijos išlaidas“, – dėsto pašnekovas.
Nors pateikti paraiškas renovacijai reikės tik nuo lapkričio 1 d., A. Kleiva pabrėžia – dabar pats laikas pradėti organizuoti gyventojų susitikimus ir diskutuoti dėl investicijų plano. „Mes, kaip daugiabučių renovaciją administruojanti įmonė taip pat esame suinteresuoti, kad kuo daugiau namų būtų atnaujinti. Tai juk ir pakeisti šilumos mazgai, ir kitos sistemos – atnaujintą namą lengviau prižiūrėti“ – apie administratoriaus iniciatyvumą pasakoja specialistas.
Ryškėjantys kvartalinės renovacijos planai
Nors dauguma daugiabučių, kurių renovacija bus baigta Kėdainių rajono savivaldybėje – pavieniai, pašnekovas pastebi, kad savivaldybėje ryškėja ir kvartalinės renovacijos planai, kai atnaujinami ne tik namai, bet ir šalia esanti infrastruktūra.
„Šiemet tikrai svarstyta nemažai su tuo susijusių klausimų, todėl netrukus turėtume pajusti ir šių ambicingų planų įtaką“, – svarsto pašnekovas.
Be to, kaip pastebi A. Kleiva, auga šalia Kėdainių esančių miestelių aktyvumas. Štai Akademijoje susidomėjimą renovacija išreiškė net keturi daugiabučiai: „Kalbant apie atnaujinimo darbus mažesniuose miestuose vėlgi galima įžvelgti kvartalinės renovacijos bruožų – ten atnaujinimu dažnai susidomi visa grupė namų.“