Lietuvos delegacijai vadovaujantis žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pristatė sudėtingą situaciją šalies pieno sektoriuje bei pateikė pasiūlymų dėl padėties pagerinimo. Ministras atkreipė dėmesį, jog situacija pieno produktų rinkose lemia žymų pieno supirkimo kainos mažėjimą. Šiuo metu (2009 m. kovą) pieno supirkimo kaina svyruoja 12–20,8 EUR/100 kg ribose (priklausomai nuo tiekiamo pieno kiekio). Sumažėjo ūkių skaičius, krito jų pajamingumas, mažėja karvių skaičius, auga pieno gamybos kaštai. „Ypač sunkioje padėtyje yra atsidūrę ūkininkai, kurie vykdo ūkių modernizavimo projektus, dalyvauja Europos Sąjungos remiamose ūkių modernizavimo programose. Į pieno sektorių 2004–2008 metais per įvairias paramos priemones investuota daugiau kaip 252 mln. eurų, tad jeigu sektorius sužlugs – žala bus milžiniška“, - pranešime cituojamas ministras.
„Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, mažmeninės prekybos sektorius (kaip ir pieno perdirbimo pramonė) tapo labai koncentruotas. Mažmenininkai diktuoja sąlygas produktų gamintojams, o pastarieji spaudžia žaliavų gamintojus. Rinkos ekonomikos sąlygomis reguliuoti ar daryti įtaką rinkos dalyvių santykiams sunkiai įmanoma. Todėl Lietuva yra itin suinteresuota, kad būtų sparčiau įgyvendinamas Europos Komisijos komunikato „Dėl maisto produktų kainų Europoje“ veiksmų planas, parengti nauji ar dabar veikiančių teisės aktų pakeitimų projektai. Veiksmų plane siūlomos priemonės ir instrumentai maisto tiekimo grandinės funkcionavimui gerinti turi būti įgyvendinti kaip galima greičiau“, – pabrėžė ministras K. Starkevičius.
Ministras pažymėjo būtinumą imtis tolimesnių veiksmų skatinant pieno mokykloms tiekimo programą. Ši programa turėtų tapti dar patrauklesniu instrumentu, o tai būtų galima padaryti praplečiant produktų sąrašą.
Lietuva išreiškė paramą Austrijos memorandumui dėl situacijos pieno sektoriuje sušvelninimo. Austrijos memorandume akcentuojamas eksporto skatinimas, į intervenciją superkamo sviesto kiekio padidinimas, pardavimų skatinimas, ekonomikos skatinimo plano įgyvendinimas. Lietuva taip pat atkreipė dėmesį į eksporto grąžinamųjų išmokų taikymo pieno sektoriuje svarbą.
Europos Komisijos pozicija
Už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakinga Komisijos narė Marianna Fischer Boel, reaguodama į šalių narių pasisakymus, atkreipė dėmesį, jog EK neketina peržiūrėti pieno sektoriaus politikos krypties, neketina persvarstyti ir Bendrosios žemės ūkio politikos reformos patikros rezultatų. Komisarė prisiminė, kad vos prieš savaitę jai viešint Čekijoje, ūkininkai aiškiai parodė savo nepasitenkinimą. Ten pieno kaina tesiekia maždaug 20 euro centų ar dar mažiau, tad, pasak M.F.Boel, situacija tikrai neramina.
M.F.Boel pažymėjo, jog Komisija imasi tam tikrų priemonių: šį sausį pradėtas privatus sviesto saugojimas privačiuose sandėliuose, atstatytos eksporto gražinamosios išmokos, pradėjo veikti intervenciniai pirkimai. Sviesto intervenciniai pirkimai, dabar jau konkurso tvarka, bus tęsiami iki rugpjūčio. EK sieks ir toliau efektyviai naudotis visomis turimomis priemonėmis. M.F.Boel pažymėjo, kad šalys narės gali intensyviau naudotis valstybės de minimis pagalba, teikti kreditų garantijas. Komisarė pabrėžė, kad didinti konkursų tvarka nustatomų intervencinių kainų teisiškai neįmanoma. Pasak F.M.Boel, pieno mokykloms programos iškėlimas kaip prioritetas yra labai geras, tad EK pateiks atnaujintą ir išplėstą produktų sąrašą.