• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penkių futbolo stadionų ploto ir 10 metrų gylio karvių mėšlo jūrą talpinančiame baseine gaminamos energijos pakanka aprūpinti 2500 Kalifornijos namų.

REKLAMA
REKLAMA

Vykstant biodegradacijos procesui išsiskiria metanas, energetiškai žymiai našesnis už anglies dioksidą. Mokslininkai ir vegetarai sako, kad gyvulininkystė žymiai prisideda prie pasaulinio šiltnamio efekto formavimosi. Kovojant su klimato pokyčiais jau kuris laikas bandoma praktiškai panaudoti biologines dujas energijos gamybai.

REKLAMA

Dvi Kalifornijos karvių fermos „Vintage dairy“ (5000 karvių) ir „Van der Hoek“ (6400 karvių) įsijungė į Kalifornijos bio dujų projektą vykdomą vietinės kompanijos „BioEnergy Solutions” ir „PVG".

Kalifornijos valdžia yra nurodžiusi energetikos kompanijoms iki 2010 metų pasiekti, kad atsinaujinanti energija sudarytų mažiausiai 20 proc. dalį gaminamos elektros energijos.

REKLAMA
REKLAMA

Aštuonkampis dengtas baseinas suformuotas iš didelio tankumo polietileno, kampuose palaikomas betoninių kolonų. Į jį patenka filtruotas skystas mėšlas, o kietosios dalys naudojamos fermų gruntui padengti. Išsiskiriančios karvių mėšlo virsta atsinaujinančios energijos šaltiniu – dujomis, apvalytos nuo anglies dioksido ir vandenilio sulfido dujos virsta 99 proc. grynumo metanu ir  į dujų vamzdynu keliauja į miesto elektrinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kalifornijoje yra beveik 2 milijonai karvių, todėl potencialas yra didelis. Fermeriai gaus papildomas pajamas, miestiečiai gaus energetinius išteklius ir pasieksime teigimą poveikio aplinkai efektą”, sako Jamesas Boydas, Kalifornijos energetikos komisijos vadovas.

REKLAMA

Lietuvoje yra 400 000 karvių, kurių pusė – „reguliuojamos“ tai yra organizuotos į didesnes bandas.

UAB „Vyčia“ buvo įsirengusi biodujų generatorius gavusi Danijos vyriausybės finansavimą. Ši šalis projektui, kainavusiam 2,8 mln. Lt, skyrė 88 proc. lėšų. Maždaug 5 metus šiais generatoriais bendrovė iš kiaulių mėšlo, surenkamo iš nuosavų kiaulidžių gamino visą bendrovei aptarnauti reikalingą energiją. UAB "Vyčia" direktorius Aivaras Urba „Balsui.lt“ paaiškino, kad įstojus į Europos Sąjungą jų bendrovės įranga nebeatitiko daugybės naujų atsiradusių reikalavimų ir buvo uždaryta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų