• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Darbuotojus švenčių metu džiugina ne tik laisvadieniai, bet ir darbdavių dovanos ar piniginės premijos. Dosniausių darbdavių premija siekia ir 4,5 tūkst. eurų. Nemažai darbuotojų vietoje dovanų mieliau ir gautų pinigus, tačiau teisininkai įspėja apie mokesčius, kuriuos tektų susimokėti, tad piniginė premija taptų mažesnė. 

Darbuotojus švenčių metu džiugina ne tik laisvadieniai, bet ir darbdavių dovanos ar piniginės premijos. Dosniausių darbdavių premija siekia ir 4,5 tūkst. eurų. Nemažai darbuotojų vietoje dovanų mieliau ir gautų pinigus, tačiau teisininkai įspėja apie mokesčius, kuriuos tektų susimokėti, tad piniginė premija taptų mažesnė. 

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Raimonda tikino, kad pernai pirmą kartą jai ir kitiems kolegoms darbdavys išmokėjo kalėdines premijas.

„Išgirdę šią naujieną visi džiaugėmės ir planavome, kur leisime pinigus. Juk gruodžio mėnesį daugelio išlaidos bene didžiausios. Tenka ruošti vaišių stalą ir pirkti dovanas. Tačiau nustebome, kad gavę premijas dar turėjome už jas susimokėti mokesčius. Premija, kaip ir atlyginimas, vieną sumą matome ant popieriaus, o kitą gauname į rankas“, – pasakojo moteris.

Ji tikino, kad laukta dovana nusivylė.

„Tikėjomės gauti daugiau. Tačiau bet kokie papildomi pinigai šiais laikais džiugina. Juk kainos pernai kilo sparčiau nei bet koks atlyginimas“, – atkreipė dėmesį moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Raimonda pasakojo, kad anksčiau darbdavys vietoje piniginės premijos darbuotojams Kalėdų proga dovanodavo dovanas.

„Esame gavę gurmaniškus maisto rinkinius, darbo knygas, kepurių ir šalikų komplektus ir pan.

Tačiau pernykštė piniginė dovana labiausiai nudžiugino ir buvo praktiškiausias sprendimas. Kas iš tų dovanų, jeigu trūksta pinigų gausesniam šventiniam stalui ar dovanoms. Vienintelė išeitis gautų dovaną perdovanoti“, – sakė moteris.

REKLAMA

Ji su kolegomis kalėdinės premijos tikisi ir šiemet, nors darbdavys apie jas šiemet dar ir nepaskelbė.

„Geriausia dovana yra pinigai. Taip ir darbdaviui esame sakę, kad dovaną jau patys galime išsirinkti gavę pinigų.

Galėtų tik mokesčių nuo dovanų neskaičiuoti“, – vylėsi Raimonda.

Kada už dovanas tenka susimokėti mokesčius?

Advokatų kontoros „Sorainen“ darbo teisės ekspertė, advokatė Jurgita Karvelė ir vyresnioji teisininkė Gerda Skirbutienė pastebėjo, kad artėjant šventėms daugelis įmonių darbuotojams ruošia dovanas.

REKLAMA
REKLAMA

„Dovanos kolektyvui neabejotinai gali būti gražia tradicija ir nuoširdžiu padėkos gestu, tačiau, neįvertinus tam tikrų teisinių niuansų, taip pat gali tapti papildomu galvos skausmu tiek pačiam darbuotojui, tiek įmonei.

Visų pirma, kai kurios dovanos darbuotojui gali lemti papildomas išlaidas. Svarbu nepamiršti, kad, jei bendra dovanų suma per metus viršija 200 eurų, tuomet nuo tokių dovanų vertės privalu apskaičiuoti ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį ir socialinio draudimo įmokas“, – įspėjo teisininkės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jų, 200 eurų sumą viršijanti dovanų vertė apmokestinama nepriklausomai nuo to, ar dovanojami pinigai, ar daiktai ir dovanų čekiai.

„Tad, pavyzdžiui, nusprendus Kalėdų proga darbuotojui padovanoti naują mobilųjį telefoną ar kitą brangesnę dovaną, darbuotojas nuo jos vertės privalės sumokėti mokesčius. Taip pat svarbu ir tai, kad dovanojant pinigus, sumokėti „Sodros“ įmokas privalu net kai dovanos suma neviršija 200 eurų.

REKLAMA

Tokiu atveju atleidžiama tik nuo prievolės mokėti gyventojų pajamų mokestį. Tad, siekiant nesukelti darbuotojui papildomų išlaidų, gali būti pravartu vietoje pinigų dovanoti atitinkamos vertės dovanų čekius“, – įspėjo teisininkės.

Vietoje pinigų galima rinktis kitokias dovanas

Teisės specialisčių tvirtinimu, mokesčiai nereiškia, kad įmonės negali būti dosnios savo darbuotojams.

„Darbdaviai gali rinktis darbuotojui tenkančias mokestines prievoles padengti įmonės sąskaita, tačiau tokiu atveju kalėdinių dovanų biudžetas gerokai padidėja. Norint papildomų išlaidų išvengti reikėtų įsitikinti, kad darbuotojui per metus padovanotų dovanų vertė neviršija minėtos 200 eurų sumos“, – tikino J. Karvelė ir G. Skirbutienė.

REKLAMA

Pasak jų, darbdaviams taip pat svarbu dovanas tinkamai įforminti vidinėse įmonės taisyklėse ar tvarkose.

„Tam tikro paskatinimo aiškiai neįvardinus kaip dovanos gali kilti nesusipratimų. Pavyzdžiui, kiekvienais metais prieš Kalėdas darbuotojui kaip dovaną skiriant tam tikrą sumą pinigų, gali susidaryti įspūdis, kad tai yra priedas prie atlyginimo ar premija, kurios darbuotojas gali tikėtis kasmet.

Kažkuriuo metu įmonei nusprendus tokios dovanos atsisakyti, darbuotojas gali jos pareikalauti. Trūkstant tinkamo dovanos įforminimo, ginčą nagrinėjanti įstaiga gali pripažinti, kad kaip dovana mokėta pinigų suma iš tiesų yra priedas prie atlyginimo, kurio darbuotojas kiekvienais metais tikisi pagrįstai ir kuris turi būti atitinkamai apmokestinamas“, – įspėjo teisininkės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siekiant tokių rizikų išvengti teisininkės į Kalėdines dovanas darbuotojams siūlė pažiūrėti kūrybiškai – rinktis nebūtinai brangias, bet įdomias ir prasmingas dovanas.

„Vietoje pinigų dovanoti dovanų čekius arba pagalvoti apie papildomas vertes darbuotojui – pavyzdžiui, akcijų opcionus, kurie darbuotojus ilgalaikėje perspektyvoje skatintų išlikti lojaliais. Tuomet šventine nuotaika darbuotojai galės džiaugtis be papildomų rūpesčių ir išlaidų“, – patarė teisininkės.

REKLAMA

Kalėdinės premijos nuo 20 eurų iki 4,5 tūkst. eurų

Darbo paieškos portalo „CV-online“ Marketingo vadovė Rita Karavaitienė pasakojo, kad užpernai, 2021 metais kalėdinį finansinį priedą gavo 27 proc. darbuotojų.

„Kalėdinio finansinio priedo amplitudė itin plati, nuo 20 eurų iki 4,5 tūkst. eurų į rankas, o vidurkis – 311 eurų“, – skaičiavo darbo rinkos specialistė.

REKLAMA

Anot jos, bendraujant su įmonių atstovais pastebima gan didelė Kalėdinių švenčių ir dovanų darbuotojams įvairovė, pradedant simbolinėmis materialiomis dovanomis ir baigiant didele švente su vedėjais, programa, dovanomis darbuotojams ir jų vaikams.

„Ar ir kokia bus Kalėdų šventė darbuotojams, priklauso nuo įmonės dydžio, susiformavusių tradicijų, personalo specialistų ir pačių darbuotojų iniciatyvos. Įmonės neretai šią švenčių užduotį patiki personalo darbuotojams, o jiems tai būna nemenkas iššūkis.

Kai kurioms įmonėms Kalėdų klausimas būna paprastas formalumas, o kitos šiai šventei suteikia daug daugiau reikšmės ir organizuojamu renginiu bei dovanomis darbuotojams išreiškia padėką, dėmesį darbuotojams, suburia komandą ir pan.“ – vardijo R. Karavaitienė.

tv3.lt

O pas mus vietoj dovanų, daro darbo balių kur susirenka visi susiraukė pilni pagiežos darbuotojai atkenteti tą laiką. Kiti išsišiepe prasėdi visą vakarą vaizduodami gerus darbuotojus, o po švenčiu grasina kaip tau alga sumažins nes nespėji darbų užkrautų dirbti ir aprėkia dar lochu išvadina. Tai man "laaabaiii" patinka darbo baliai, net laukiu...
Nerasykit zurnaliugos reklamos
Nerasykit zurnaliugos reklamos
Is kur lt tokios algos ubagyne.Zmones valgyt neturi
Jūs teisus:D
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų