Atsižvelgus į šalyje paskelbto karantino režimą, kuris apsunkino butų savininkų galimybes aptarti ir patvirtinti namo atnaujinimo investicijų planą, paraiškų teikimo terminas pratęstas iki birželio 1 dienos.
Kas gali inicijuoti?
Daugiabučio namo renovaciją gali inicijuoti savivaldybė arba ji gali vykti pačių gyventojų iniciatyva. Pirmuoju atveju savivaldybė pasirenka daugiausiai energijos vartojančius daugiabučius namus ir gavus gyventojų pritarimą, paskiria projekto administratorių, kuris ir įgyvendina renovacijos procesą.
Kai sprendimas priimtas gyventojų iniciatyva, atsakingas už renovaciją tampa bendrijos pirmininkas, gyventojų jungtinę veiklą atstovaujantis fizinis asmuo arba namą administruojančios įmonės įgaliotasis.
Norint pradėti renovacijos procesą pirmiausia turi būti sušauktas daugiabučio gyventojų susirinkimas. Susirinkime organizatorius apžvelgia esamą namo situaciją, renovacijos priemones ir finansavimo sąlygas, o gyventojai išdėsto savo pageidavimus. Kuo jų daugiau susirenka į susirinkimą, tuo mažiau klausimų ir neaiškumų kyla jau įgyvendinant atnaujinimą.
Šio susirinkimo metu arba po jo 55 proc. butų savininkų turi pritarti savo gyvenamojo namo renovacijai. Tik tuomet administratorius gali imtis kito etapo – būsto atnaujinimo (modernizavimo) projekto rengimo.
Kas rengia investicijų planą?
Renovacijos projekto administratorius konkurso būdu atrenka įmonę, kuri parengia pirminį daugiabučio namo modernizavimo investicijų plano variantą. Investicijų plane numatomos namo atnaujinimo priemonės ir jų kaina. Investicijų planas turi būti pristatytas butų savininkams ir koreguojamas pagal išreikštas pastabas.
Kad susirinkimai būtų naudingi, gyventojai turi būti jau šiek tiek susipažinę su daugiabučių modernizavimo galimybėmis. Todėl administratorius, likus dviem savaitėms iki viešo renovacijos klausimų aptarimo, kiekvienam buto savininkui pateikia investicijų planą susipažinimui. Kartu nurodomi ir asmenų, galinčių suteikti papildomos informacijos, pakonsultuoti ir atsakyti į kilusius klausimus, duomenys.
Viešas aptarimas
Po to investicijų planas visiems namo gyventojams pristatomas viešo susirinkimo metu. Labai svarbu, kad šiame etape būtų atsakyta į visus gyventojams kilusius klausimus ir paaiškinta modernizacijos nauda ir kodėl reikia įgyvendinti vieną ar kitą energiją taupančią priemonę.
Kadangi daugiabučio namo bendraturčiai yra visi butų ir kitų patalpų savininkai, projekto administratorius taip pat turi surašyti visus gyventojų pageidavimus ir parengti tokį namo modernizavimo investicijų planą, kuriam pritarė butų savininkai.
Tvirtinimas
Pagal gyventojų pageidavimus sudarytas planas tvirtinimas gyventojų susirinkime arba balsuojant raštu. Planas laikomas priimtu, jei jam pritaria 55 proc. būstų savininkų.
Šio susirinkimo metu būtina priimti sprendimą dėl lėšų skolinimosi. Tiesa, investicijų planas yra orientacinis: vėliau, priklausomai nuo konkurse dalyvaujančių rangovų pateiktų pasiūlymų, kainos perkant paslaugas gali mažėti.
Derinimas su BETA
Patvirtinus investicijų planą gyventojų susirinkime, investicijų planas kartu su protokolu ir kitais dokumentais teikiamas BETA. Agentūros specialistai, vertina planą, atsižvelgdami į pasirinktų įgyvendinti namo modernizavimo priemonių atitiktį Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje apibrėžtoms priemonėms, planuojamą pasiekti suminį energinį efektyvumą ir kitus reikalavimus.
Jei parengtas ir gyventojų susirinkime pritartas investicijų planas atitinka visus nustatytus reikalavimus, BETA suderina planą ir tuomet sudaromas reitinguotas pagal kvietime nurodytus kriterijus finansuojamų projektų sąrašas, pasirašoma valstybės paramos sutartis.
Daugiau informacijos nemokama telefono linija 8 800 200 12.