• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip atsitiesti po bankroto?

Nors bankrotas – verslo pasaulio dalis, verslininkai dažniausiai pasijunta nejaukiai išgirdę šį žodį. Bankrotas dažnai tapatinamas su asmeniniu pralaimėjimu. Pastaraisiais metais Europos Komisija (EK) valstybes ragino imtis įvairių priemonių, kad bankroto atveju verslininkas gautų tinkamą profesinę, psichologinę pagalbą, o visuomenėje susiformuotų palankesnis požiūris į žmones, kurie nenuleidžia rankų ir viską pradeda iš pradžių.

REKLAMA
REKLAMA

Bankrotas ištinka ir verslo milžinus

Bankroto procedūras išgyveno net verslo milžinai: visame pasaulyje žinoma automobilių gamintoja „General Motors“, bankas „Lehman Brothers“ (jo žlugimas smarkiai prisidėjo prie pasaulinės krizės). Šie ir daugelis kitų bankrotų parodė, jog kiekviena įmonė nėra apsaugota nuo tokios lemties. EK Komisijos duomenimis, 50 % įmonių žlunga per pirmus 5 metus nuo įsteigimo. Pagrindiniai sunkumai, su kuriais susiduria verslininkai: verslą jie pradeda vieni, sunkiai užmezga ryšius su klientais, nesusitvarko su administraciniais ir finansiniais įmonės reikalais.

REKLAMA

Visuomenėje dar nepakankamai suvokiama, kad bankrotas yra normalus ekonominis reiškinys ir galimybė viską pradėti iš naujo – garsūs pasaulio milijonieriai tą jau žino seniai. Jie bankrutavo po kelis kartus, bet sugebėjo vėl iš naujo pradėti verslus ir pasiekti dar didesnių laimėjimų.

- Donaldas Trumpas - vienas turtingiausių žmonių pasaulyje, turintis nekilnojamojo turto visame pasaulyje ir verslų įvairiose srityse. Jo bendrovės irgi kartais bankrutuoja – 2009 m. milijonierius buvo privertas skelbti prabangių lošimo namų bankrotą. Turtuolis žada išanalizuoti šių nesėkmių priežastis (pavyzdžiui, peržiūrėti daug kainuojančių teisininkų ir konsultantų darbo efektyvumą), sugalvoti naujų traukos būdų (kurį laiką gelbėjo liukso klasės daugiaaukštis „Taj Mahal“ ) ir vėl atgaivinti šią savo verslo šaką.

REKLAMA
REKLAMA

- Ray'us Krocas – „McDonalds“ verslo plėtotojas sugalvojo naują prekybos ir verslo būdą, kai jo popierinių puodelių, nekilnojamo turto ir net plakiklių kokteiliams verslai bankrutavo. 50 m. vyras neišėjo į pensiją, priešingai – ėmėsi įgyvendinti naują idėją, nes matė perspektyvą ir niekad nenuleido rankų. Netrukus iš „McDonalds“ frančizių susikrovė milijonus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Henris Fordas prieš tapdamas milijonieriumi ir sėkmingu verslininku prieš tai patyrė du bankrotus. Jis nepasidavė nesėkmės baimei, atsikratė nepatikimų partnerių, kovojo iki galo ir pirmąjį automobilį pardavė, kai jo trečiosios bendrovės sąskaitoje tebuvo kiek daugiau nei 200 dolerių.

Visas šias sėkmės istorijas vienija tai, kad verslininkai nenuleido rankų po nesėkmės, ieškojo naujų galimybių ir vėl rizikavo kurti savo verslą. Be to, jie pasimokė ir savo klaidų – analizavo finansinius duomenis, keitė partnerius ar verslo sritį – neužsisėdėjo vienoje vietoje susigūžę dėl nesėkmės baimės. Dėl baimės bandyti galima prarasti daug daugiau, negu kainuotų nesėkmė kažką išbandžius.

REKLAMA

EK itin skatina bankrutavusius verslininkus grįžti prie verslo. EK tinklalapyje sukurta garbės lenta, kurioje puikuojasi verslą po bankroto vėl pradėję verslininkai. Vokietijoje įsteigtas specialus apdovanojimas.

Kaip atsitiesi ir vėl imtis verslo

» Nepasiduokite stereotipams. Garsūs verslininkai teigia, kad bankrotas – tai būdas garbingai užbaigti įmonės darbą, susitvarkyti su skolomis ir atgauti visavertį gyvenimą. Čia visų pirma tenka kovoti su visuomenės stereotipais – įveikti klientų ir partnerių nepasitikėjimą pavyks atkakliu darbu.

REKLAMA

» Nepasiduokite emocijoms. Bankrutuojate ne jūs pats, o įmonė. Žinoma, verslininkui sunku asmeniškai nesieti savęs su nuosavu verslu, bet žmonės juk keičia darbus, vadinasi, jūs galite tiesiog pakeisti verslą.

» Išsiaiškinkite priežastis. Verslas patiria bankrotą  dėl įvairių priežasčių – išsiaiškinkite, kur jūs ar jūsų darbuotojai padarė klaidų, išanalizuokite silpnąsias ir stipriąsias vietas. Tyrimai rodo, jog naują veiklą pradėjusių verslininkų verslas paprastai vystosi sparčiauir sėkmingiaunegu naujai įkurtų bendrovių. Greičiausiai jie pasimokė iš savo klaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

» Ieškokite pagalbos. Bankrutavęs verslininkas susiduria ne tik su finansiniais, teisiniais sunkumais, bet turi ir psichologinių problemų. Kreipkitės į specialistus, kurie jums galėtų pagelbėti.

» Mokykitės iš kitų. Nustatyta, kad verslai dažnai žlunga dėl prastai atlikto rinkos tyrimo, vadybinių, darbo organizavimo problemų bei nesugebėjimo parduoti produkto, kontroliuoti įmonės finansų. EK tinklalapyje verslininkai gali atlikti testą, kuris padeda įvertinti riziką jų verslui. Keli bandymai pradėti verslą yra įprasta mokymosi, tyrinėjimo ir atradimų proceso dalis.

REKLAMA

» Grįžkite į trasą. Kiekvieną kartą į Olimpiadą atvykę sportininkai iš naujo stoja prie starto linijos – nesvarbu, ar būtų čempionai, ar praėjusį kartą net distancijos nebaigę bėgikai. Taip ir versle galima viską pradėti sėkmingai iš naujo, tinkamai pasiruošus.

Izaokas Niutonas taip pat patvirtintų, jog bankroto nereikia bijoti. Kartą jis yra pasakęs, kad esminis kūrybiškumas, reikalingiausias verslininkui, nežlunga, nebankrutuoja. Taigi bankrotas ištinka tik juridinį vienetą – bendrovę. Nepriimkite to kaip asmeninio pralaimėjimo ir bandykite dar kartą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų