Tvarko ne tik daugiabučius, bet ir aplinką jau kelerius metus
Jonavos savivaldybė aktyviai dalyvavo ir pačiame naujausiame kvietime prisijungti prie modernizacijos bei sulaukė sėkmės: iš 20 pateiktų projektų, net 18 gaus finansavimą modernizacijai šiemet, dar 2 palikti rezerviniame sąraše ir pradės modernizaciją po kito kvietimo.
Jonava, jau turėdama sėkmingą patirtį daugiabučių renovacijoje, nesudrebėjo ir prieš kvartalinės modernizacijos projektų rengimą: „Geras šeimininkas jei jis tvarkosi ir kiemą, o ne vieną sieną apšiltina“, – pastebi Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorius Valdas Majauskas, pridurdamas, kad ši savivaldybė jau kurį laiką į atsinaujinimą žvelgia kompleksiškai: „Tvarkome ir daugiabučių teritorijas, ir apšvietimų sistemas, ir viešuosius pastatus“.
Be to, Jonavoje jau trečius metus kasmet skiriama lėšų daugiabučių namų kiemų automobilių aikštelių ir pėsčiųjų takų atnaujinimui. Kasmet įrengiama ir bent po vieną modernią vaikų žaidimų aikštelę. Prasidėjus kvartalinės modernizacijos projektams šie darbai suintensyvės.
Rūpestis dėl renovacijos kainos neapleidžia
Vis dėlto, kaip pastebi Jonavos savivaldybėje daugiausiai renovacijos projektų administruojančios įmonės direktoriaus pavaduotojas daugiabučių namų administravimui Bronislovas Liutkus, jonaviškiai vis dar akylai seka renovacijos kainą, jaudinasi dėl bendradarbiavimo su finansinėmis institucijomis, kreditų gavimo ir šių kreditų išdavimo sąlygų. Ne retas atsargiai žiūri į ir investicijų plane pateiktą preliminarią renovacijos kainą.
Visgi panašu, jog nerimas dėl pinigų ilgai netrunka – dažniausiai pradėjus viešojo pirkimo konkursus rangos darbams įsigyti, rangovų pasiūlyta kaina būna apie 20 procentų mažesnė nei investiciniame plane. Be to, renovacijos sąlygos ir teikiama grąža yra ganėtinai patrauklios. „Iš esmės pagrindinės daugiabučių renovavimo sąlygos žmones tenkina. Be to, vidutiniškas šilumos energijos sutaupymas siekia 41 procentą. Kuo šaltesnė žiema, tuo didesni sutaupymai. Besidominčių renovacija padaugėja, kai spusteli šaltukas ir gyventojai pamato, kiek moka kaimynai, kurių namas renovuotas“, – pasakoja B. Liutkus.
Pašnekovas pastebi, kad dauguma gyventojų, įsigilinę į renovaciją, pradeda žvelgti į ją praktiškai: „Jonaviečiai renkasi vėdinamus fasadus, jie žiūri į tai, kad tie fasadai mechaniškai tvirtesni. Jeigu kažkas jau atsitinka, įbrėžiama ar įvažiuojama, plokštę atsukti ir pakeisti yra paprasčiau, nei taisyti tinkuojamą fasadą, nors ji 25 procentais pigesnis“. Taigi, gyventojai priiminėdami sprendimus apsvarsto ateityje gausimą naudą, todėl galiausiai pasiryžta investuoti daugiau.
Prieš akis – dar daug darbų
Ir administracijos direktorius V. Majauskas, ir direktoriaus pavaduotojas daugiabučių namų administravimui B. Liutkus teigiamai vertina renovacijos pažangą, tačiau pabrėžia, jog darbų dar likę tikrai daug.
„Daug ir dar daugiabučių neatnaujintų. Šiuo metu atnaujinti maždaug 37 procentai. Tad jau laukiame kito kvietimo prisijungti prie modernizacijos ir tikimės, kad jis duos dar vieną impulsą miesto atsinaujinimui“, – svarsto B. Liutkus.