Nuo šiu metų pradžios matėme JAV dolerio brangimą euro ir kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu. Tarp pagrindinių priežasčių galima išskirti euro zonos valstybių biudžetų deficito problemas bei JAV ekonomikos atsigavimą.
Tačiau birželį galima buvo pavadinti „korekcijos mėnesiu“, nes dauguma valiutų porų bandė koreguotis aukštyn, o JAV doleris atpigo. Mėnesio pradžioje euro ir JAV dolerio kursas pasiekė beveik 1,1870 lygį, bet vėliau „mažais žingsniais“ pradėjo koreguotis.
Dolerio pigimui padėjo JAV augimo tempų peržiūra (pirmąjį metų ketvirtį bendrojo vidaus produkto BVP augimo tempai buvo peržiūrėti nuo 3 proc. iki 2,7 proc.), o taip pat, blogesnė gegužės mėnesio makroekonominė statistika.
Vienas svarbiausių birželio mėnesio įvykių buvo JAV federalinio atvirosios rinkos komiteto susitikimas. Susitikimo išvadoje akcentuota, kad finansų krizė Europoje palietė ir JAV, ir kad dėl šios krizės gali sulėtėti ekonomikos atsigavimas pačiose Junginėse Valstijose. FED leido suprasti, jog kol kas ir toliau laikysis žemų palūkanų normų politikos.
Visi aukščiau išvardinti faktoriai padėjo JAV doleriui atpigti, tiksliau, pasikoreguoti.
Euro zonoje neįvyko jokių stebuklų: Graikijos, Portugalijos ir Ispanijos ekonomikos, biudžetų deficitai lieka po didinamuoju stiklu, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad panika sumažėjo, kas iš tiesų padėjo eurui koreguotis aukštyn dolerio atžvilgiu. Vis dėlto, augimo tempai euro zonoje yra, švelniai tariant, „lėti“, ir tikrai atsilieka nuo JAV, o valstybių narių finansų problemos negali būti taip greitai ir paprastai išspręstos, apie ką liudija ir tai, kad Graikijos iždo obligacijų pajamingumas sukasi apie 10 proc., o CDS (apsidraudimų nuo bankroto kontraktai) prie 1100 bazinių punktų. Tai pasako, kad rinkos dar gana atsargiai žiūri į Graikiją, ir kad Graikijos skolų restruktūrizacija ar bankrotas yra galimas dalykas.
„Admiral Markets“ kompanijos analitikų nuomone, nepaisant trumpalaikių korekcijų, JAV dolerio perspektyvos išlieka gana geros. Greičiausia, jeigu tendencija nepasikeis, JAV centrinis bankas (FED) pradės didinti bazinę palūkanų normą anksčiau negu Europos (ECB). Tai gali būti nauju impulsu JAV dolerio brangimui, ir, jei taip, bus gana didelė tikimybė, kad JAV dolerio ir euro kursai lito atžvilgiu bus panašūs.
Straipsnį parengė „Admiral Markets“ vyr. analitikas Konstantinas Rašap