• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant 2025-iesiems gatvėse galima išgirsti vis daugiau triukšmo ir sprogimų – gyventojai Naujuosius metus sutinka šaudydami įvairius fejerverkus, petardas ir kitą pirotechniką. Vis tik svarbu nepamiršti taisyklių, kad švenčiant netektų mokėti baudų.

Artėjant 2025-iesiems gatvėse galima išgirsti vis daugiau triukšmo ir sprogimų – gyventojai Naujuosius metus sutinka šaudydami įvairius fejerverkus, petardas ir kitą pirotechniką. Vis tik svarbu nepamiršti taisyklių, kad švenčiant netektų mokėti baudų.

REKLAMA

Policija primena, kad pernai daugiausia nuobaudų buvo skirta už viešosios rimties trikdymą (21 nubaustas) ir už civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo bei naudojimo tvarkos pažeidimus (20 nubaustų).

O vos per pastaruosius 2 mėnesius (nuo lapkričio 1 d. iki gruodžio 30 d.) jau yra užfiksuoti 64 administraciniai nusižengimai, susiję su pirotechnikos apyvarta, gamyba, vežimu, platinimu ir naudojimu.

Pirotechnikos draudimas Naujųjų metų naktį

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė pabrėžė – jeigu tai trikdo viešąją rimtį, yra draudžiama naudoti civilines pirotechnikos priemones nuo 22 val. iki 8 val., išskyrus švenčių dienas ir masinių renginių metu, kuriuos rengti buvo duotas savivaldybės leidimas.

REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad dėl pirotechnikos sukeliamų nepatogumų aplinkiniams gyventojams savivaldybėms yra suteiktos teises nustatyti vietas, kuriose Naujųjų metų sutikimo laikotarpiu (gruodžio 31 d. ir sausio 1 d.) būtų draudžiama naudoti civilines pirotechnikos priemones.

REKLAMA

Savivaldybės taip pat turi suderinti laiką ir vietą su meru (ar jo įgaliotu asmeniu) ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu, kada ir kur bus naudojami F4 kategorijos fejerverkai, T2 ar P2 kategorijų civilinės pirotechnikos priemonės.

Policijos departamento atstovė primena, kad už nedidelį viešosios tvarkos pažeidimą, trikdant viešąją tvarką ir žmonių rimtį, gali grėsti 30–240 eurų baudos.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat asmuo gali būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose.

Pašnekovė pridūrė, kad triukšmą keliantys garsai viešose vietose, o vakaro (19–22 val.) ir nakties (22–7 val.) metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, kai tai trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą, asmenims užtraukia baudą nuo 80 iki 300 eurų, juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims – nuo 200 iki 400 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei viešoji tvarka yra pažeidžiama viešojoje vietoje vykstančiame renginyje, asmeniui gali būti skiriamas draudimas lankytis tokiuose renginiuose nuo 1 mėn. iki 2 metų.

Kas gali įsigyti ir kur negalima naudoti?

J. Liutkienė primena, kad Lietuvoje (išskyrus licencijų turėtojus ir pirotechnikus) yra draudžiama platinti ir naudoti F3, F2 ir P1 kategorijų civilines pirotechnikos priemones, t. y. petardas (sprogtukai, sprogalai, pyškalai), skirtas garso efektui sukurti.

REKLAMA

Ji vardijo, kad F1 kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.

F2 ir F3 kategorijos fejerverkus, T1 ir P1 kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.

O F4 kategorijos fejerverkus, T2 ir P2 kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti, naudoti ir tiekti rinkai tik pirotechnikai.

Pašnekovė atkreipė dėmėsį, kad civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus ir P1 kategorijos civilines pirotechnikos priemones) yra draudžiama naudoti arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais.

REKLAMA

Tą daryti draudžiama ir kitose savivaldybės tarybos nustatytose vietose, nebent jų naudojimas yra iš anksto suderintas su meru (ar jo įgaliotu asmeniu) ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu.

Anot J. Liutkienės, civilinių pirotechnikos priemonių tiekimas rinkai, laikymas, platinimas ar naudojimas, kai tai yra apribota ar uždrausta, užtraukia baudą nuo 90 iki 600 eurų, o pirotechnika – konfiskuojama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už netinkamą naudojimą – ir 600 eurų bauda

Policijos departamento atstovės aiškinimu, civilines pirotechnikos priemones yra draudžiama naudoti ne pagal paskirtį, naudoti jas pasibaigus galiojimo laikui ar kai jos yra akivaizdžiai mechaniškai ar kitaip pažeistos, deformuotos, ant kurių yra korozijos ar skysčių dėmių pėdsakų.

Taip pat yra draudžiama naudoti pirotechniką asmenims, kurie neturi teisės jų įsigyti ir naudoti, taip pat neblaiviems ar nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų apsvaigusiems asmenims.

REKLAMA

Jeigu asmuo pažeidžia pirotechnikos priemonių įsigijimo ir naudojimo tvarką, jam gresia įspėjimas arba bauda nuo 14 iki 60 eurų, taip pat pirotechnikos priemonių konfiskavimas.

Jeigu šie nusižengimai padaromi viešoje vietoje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis tokiuose renginiuose 1–2 metus.

Pašnekovė taip pat paminėjo, kad netinkamas pirotechnikos naudojimas gali būti laikomas priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimu, kuris užtraukia baudą asmenims nuo 10 iki 70 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 30 iki 600 eurų.

REKLAMA

Jei dėl tokio pažeidimo gali kilti gaisras ar sprogimas, asmenims gresia 20–70 eurų bauda, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 60–580 eurų.

Parduoti galima ne visur ir ne visada

Pasak J. Liutkienės, pažeidžiant pirotechnikos priemonių gamybos, importo, eksporto, vežimo tranzitu, įvežimo, išvežimo, laikymo, platinimo, sunaikinimo ar apskaitos tvarką, gresia 60–300 eurų bauda ir pirotechnikos priemonių konfiskavimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nenorint užsitraukti šių baudų, gali būti platinamos tik CE ženklu pažymėtos, galiojančios ir nepažeistos pirotechnikos priemonės, o jų etiketėse lietuvių kalba matomai, aiškiai ir nenutrinamai turi būti įrašytas:

  • gamintojo pavadinimas ir adresas, kuriuo galima susisiekti su gamintoju;
  • registruotas prekės pavadinimas (ženklas), tipas, jos registracijos numeris;
  • civilinės pirotechnikos priemonės, partijos ar serijos numeris, kategorija;
  • pirotechninio mišinio bendra masė;
  • amžius, nuo kurio galima įsigyti atitinkamą pirotechnikos priemonę;
  • gaminio naudojimo instrukcija;
  • mažiausias saugus atstumas iki pirotechnikos priemonės ją naudojant (jeigu priemonė skirta naudoti tik lauke ar gaminio konstrukciniai ypatumai nustato tokią būtinybę);
  • pagaminimo metai.

Pašnekovė paminėjo, kad platinti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus ir P1 kategorijos civilines pirotechnikos priemones) yra draudžiama prekybos įmonėse įrengtose degalinėse ir arčiau kaip 30 metrų nuo jų, taip pat jų negalima platinti arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų.

REKLAMA

Platinti F2 kategorijos fejerverkus yra draudžiama nuo sausio 1 d. iki lapkričio 30 d., išskyrus atvejus, kai šiuos fejerverkus platina subjektai, turintys leidimus.

Taip pat parduoti pirotechniką yra draudžiama asmenims, kurie neturi teisės jų įsigyti / naudoti, neblaiviems asmenims arba asmenims, apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų. 

„Už civilinės pirotechnikos priemonių apyvartos pažeidimus 2021 m. buvo skirtos 55 administracinės nuobaudos, 2022 m. – 52 nuobaudos, o 2023 m. – 89 administracinės nuobaudos“, – vardijo Policijos departamento atstovė.

tv3.lt

Pamenu, kai tik prasidėjo karas ir pas mus atsirado ukrainiečių pabėgelių, irgi liepė per naujus nešaudyti raketų, neva pabėgeliai gali pamanyti, kad karas. Išeinu į lauką, o gatvėje ukrainiečių kompanija kad pliekia raketas, kad pliekia, šampanas degtinė liejasi, sveikinimai šūkaliojimai. O aš stoviu kaip durnas, man negalima iššauti raketos. Ruskij mir ir yra ruskij mir, ar tai ukrainietis, ar baltarusis, ar rusas- trys broliškos tautos kalba ir papročiais.
aš tai sutaupau ant petardų ,visą dieną valdau žirnius ,raugintus kopūstus ,kefyrą ,o 24.00 (jei datraukiu) -tik būūūūm vidury kambario :)
Nebesprogdinkite tų petardų. Nes bijo šunys ir ukrainiečiai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų