• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje už maistą mokame brangiau nei daugelis europiečių, o būsto neįperkame dėl per aukštų palūkanų. Tačiau panašu, kad daugelis gyventojų savo finansinę padėtį vertina labai gerai. Toks lietuvių optimizmas stebina ekonomistą Žygimantą Mauricą. Anot jo, šiemet beveik išvengę recesijos, kitais metais taip sėkmingai galime ir nepraslysti.

Lietuvoje už maistą mokame brangiau nei daugelis europiečių, o būsto neįperkame dėl per aukštų palūkanų. Tačiau panašu, kad daugelis gyventojų savo finansinę padėtį vertina labai gerai. Toks lietuvių optimizmas stebina ekonomistą Žygimantą Mauricą. Anot jo, šiemet beveik išvengę recesijos, kitais metais taip sėkmingai galime ir nepraslysti.

REKLAMA

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos (LNTPA) organizuotoje „Būsto mugėje“ kalbėdamas apie Lietuvos ekonominę situaciją siūlė atsigręžti į praeitį, kad suprastume, kaip atsidūrėme dabartinėje situacijoje.

„Pandemijos metu į valstybių ekonomikas buvo įlieta labai daug pinigų. O kai pinigų daug, jų vertė sumažėja. Pavyzdžiui, būstų nepadaugėjo, tačiau pinigų žmonės turėjo daugiau, todėl kainos ėmė kilti. Baltijos šalyse infliacija viršijo 20 proc. Šiuo infliacijos šuoliu prisivijome Europos Sąjungos (ES) kainų vidurkį, o kai kuriais atvejais net aplenkėme.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, maisto prekių kainos pas mus 3 proc. net didesnės nei ES vidurkis. O maisto kainomis estai nuo suomių atsilieka tik 2 proc. Pasiekę ES vidurkį į buvusį kainų lygį turbūt nebegrįšime“, – prognozavo ekonomistas.

REKLAMA

Anot jo, centriniai bankai norėdami suvaldyti infliaciją pakėlė palūkanų normas.

„Tačiau tokio didelio ir staigaus palūkanų normų kilimo niekas nesitikėjo. Jos dabar siekia 4 proc. Pinigų kiekis pradėjo sparčiai mažėti. Tai yra susiję su tam tikru ekonomikos nestabilumu ir tai labiausiai jaučia NT sektorius. Šis sektorius priklauso nuo ilgalaikio finansavimo ir kuo jis ilgesnis, tuo didesnį poveikį daro palūkanų normos. Todėl didelis skirtumas, ar tos palūkanos siekia 2 proc., ar 4 proc.“ – komentavo ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai savo finansinę padėtį vertina labai gerai

Pasak Ž. Maurico, Lietuvoje NT kainų korekcijų pastaruoju metu nematyti.

„Jeigu pernai buvo spėjimų ir tikėjimo, kad NT kainoms nukritus bent 10 proc., rinka galėtų vėl atsispirti, tai neįvyko, kainos nenukrito. Mes įnertiškai laukiame, kol prašoksime duobę ir laukiame šviesos tunelio gale. Visa laimė, kad taip ir nutiks, o jeigu dar vienas traukinys atvažiuos? Todėl nenuleisdami kainų rizikuojame.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje kreditų dinamika vis dar aktyvi, žmonės vis dar skolinasi. Nors vis daugiau sandorių sudaroma ir be paskolos“, – rinką apžvelgė ekonomistas.

Jis atkreipė dėmesį, kad lietuvių lūkesčiai dėl finansinės padėties ir jos ateities yra stebėtinai geri, beveik geriausi visoje ES.

„Esame optimistai. Jeigu palyginsime su estų lūkesčiais, matysime, kad jie kur kas mažesni. Galbūt mes labiau ir apsidžiaugę, nes estai nusiminę“, – juokavo Ž. Mauricas.

REKLAMA

Anot jo, dar vienas paradoksas yra, kaip lietuviai vertina savo finansinę padėtį ir šalies ekonominę padėtį.

„Šalies ekonominę padėtį lietuviai vertina gana neigiamai, užtat savo finansinę padėti vertina labai gerai. Vadinasi, mes kažką slepiame, nes šalies ir asmeninė žmogaus finansinė padėtis turėtų koreliuoti sinchroniškai. Dabar išeina, kad žmonės finansiškai nejaučia krizių ar ekonomikos nestabilumo.

REKLAMA

Be to, mes patekome tarp TOP20 laimingiausių Europos šalių. Tai rodo, kad optimizmas atsispindi ne tik vartotojų apklausose, bet ir daugelyje kitų rodiklių. Ir šis optimizmas nėra iš piršto laužtas. Po 2020 metų Lietuvos ekonomika padarė daugiau nei latvių ar estų“, – sakė Ž. Mauricas.

Kitais metais laukia sunkmetis?

Ekonomisto teigimu, Lietuvoje palyginti su kitomis Baltijos šalimis yra geriausi mažmeninės prekybos rodikliai. Be to, IT ir finansinių paslaugų eksportas geriausias irgi Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nedarbo lygis irgi išlieka mažas, atlyginimų augimas vis dar yra aukštas, todėl dauguma žmonių nejaučia ekonominio sukrėtimo krizės.

Lietuvos ekonominė krizė yra K formos. Labiausiai kenčia pramonės sektorius, jos lūkesčiai prasčiausi, tačiau paslaugų ir prekybos sektoriai laikosi visai neblogai“, – komentavo Ž. Mauricas.

Anot jo, ekonominę sėkmę lemia, kad turime labai dosnią fiskalinę politiką.

„2008 metų krizės laikotarpiu turėjome veržtis diržus, kuomet valdžios išlaidos pakrito. Dabar Vyriausybė leidžia daug pinigų, tačiau tai rizikinga. Leidžiant pinigus auga apetitas. Visi nori vis daugiau. Norėti niekas nedraudžia, bet klausimas kaip bus toliau, ypač kitais metais, kai sulėtės ekonomikos augimas.

REKLAMA

Taigi ar sulauksime recesijos, nes kol kas mums pavyko praslysti. Tai priklausys nuo palūkanų normų dinamikos. Kol kas gerų žinių nėra. Visi laukia palūkanų normų piko ir sumažėjimo. Prieš pusmetį buvo tikimasi, kas rudenį palūkanos pradės mažėti. Tačiau dabar  prognozuojam, kad jos pradės mažėti tik kitų metų pavasarį“, – prognozavo ekonomistas.

REKLAMA

Anot jo, kitais metais turėsime mažesnį ekonomikos augimą ir recesiją, todėl šokas bus tiems, kurie įprato gyventi sparčiai augančių pajamų laikotarpyje.

„Jeigu kitais metais pajamos augs lėčiau arba iš vis neaugs, įmonėms gali būti šokas, nes kaštai bus dideli, be to, vis tiek reiks kelti atlyginimus“, – teigė Ž. Mauricas.

Gal tik saujelė gerai gyvena , kam to melo.
Lietuviams pinigų nėra , nei didesnėm pensijom , nei atlyginimams.
Kainos visur aukštos, iš kur tokie rodikliai.
Tikriausia ruskiai , baltarusiai, ir kitokio plauko atvykėliai gerai Lietuvoje gyvena.
Juk dėl jų mūsų politikai ir tedirba
2008 metai Kubilius krizė. 2023 šmonytė krizė. Ką tai galėtu reikšti?
Iš kur tiek optimizmo,kai žemiau skurdo ribos 5 6 8 tūkstančiai ir dar pusė tiek dėl kelių dešimčių didesnių pajamų į tą statistiką nepatenka ?..Ar gali sąžiningas verslininkas konkuruoti rinkoje,kai kiti slepia mokesčius ?Kodėl slepia ?Todėl,kad mokesčių sistema neteisinga ir pirštai į save lenkti.Smulkus verslas,kuris kitose šalyse yra ekonomikos variklis,pas mus nustumtas į užribius.Mūsų magnatai pristato "Outlet Parkų",nuomoja patalpas neadekvačiom kainom,sukelia galutinę kainą pirkėjui...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų