• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl įtarimą keliančių neįgaliais pripažintų darbingo amžiaus asmenų Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) išlaidos negalios pensijoms galimai „išpūstos" iki 200 mln. litų per metus, sako „Sodros" invalidumo pensijų gavėjų analizę atlikęs Investuotojų asociacijos įkurtas Kompetencijų centras .

Dėl įtarimą keliančių neįgaliais pripažintų darbingo amžiaus asmenų Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) išlaidos negalios pensijoms galimai „išpūstos" iki 200 mln. litų per metus, sako „Sodros" invalidumo pensijų gavėjų analizę atlikęs Investuotojų asociacijos įkurtas Kompetencijų centras .

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Surinkti statistiniai duomenys kelia pagrįstų įtarimų, jog išlaidos negalios pensijoms gali būti „išpūstos" apie 200 mln. litų per metus, o nevieša sklandanti informacija apie galimą „prekybą" negalios statusu šiuos įtarimus tik patvirtina, mesdama šešėlį ant Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) priimtų sprendimų ir jai pacientų diagnozes teikusių medikų", - sako Investuotojų asociacijos valdybos narys Vaidotas Rūkas.

REKLAMA

Pasak jo, vienas iš įtarimą keliančių faktų yra tas, kad Lietuva pagal negalios pensijas gaunančių žmonių dalį gerokai viršija Europos Sąjungos vidurkį. „Antrasis įtarimą keliantis faktas - didelis skirtumas tarp negalios pensijas gaunančių žmonių skaičiaus skirtinguose rajonuose. Toks didelis skirtumas demografiškai sunkiai paaiškinamas: pavyzdžiui, Kauno mieste negalios pensijas gaunančių žmonių daugiau nei Vilniuje, nors miestų dydis skiriasi beveik du kartus", - pažymi V. Rūkas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, pagrįstų įtarimų kelia ir net iki 3 kartų siekiantys pirmą kartą pripažintųjų neįgaliaisiais skaičiaus skirtumai 1000 gyventojų tarp Lietuvos rajonų. Sunkiai paaiškinamas triskart didesnis Kaišiadorių rajono neįgaliaisiais pripažintųjų skaičius nei Skuode ar Plungėje arba dvigubas skirtumas tarp Kauno ir Vilniaus miestų. „Pirmą kartą pripažintų neįgaliaisiais skirtumai ryškesni nei bendras negalias turinčių žmonių skaičius, keliantis įtarimą, jog neįgaliųjų pripažinimo problema - ganėtinai nauja", - teigia Investuotojų asociacijos valdybos narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad 2011 m. pirmą kartą pripažintų neįgaliaisiais skaičius krito 44 proc., palyginti su 2008-aisiais, o tai lėmė sugriežtintas neįgaliaisiais pripažinimo procesas, iš dalies pakeistas ligų sąrašas. Kad yra problemų rodo ir tai, kad besikreipusių į NDNT dėl pakartotinio darbingumo lygio nustatymo 2010 m. net 5,9 tūkst., arba 8 proc., pripažinti darbingais, kai, pavyzdžiui, 2007-aisiais tokių nustatyta vos 2,1 tūkst., arba 3 proc.

REKLAMA

„Esant naujai tvarkai, nusistovėjo metinis 14-15 tūkst. žmonių, pirmą kartą pripažintais neįgaliaisiais, skaičius. Galima įtarti, jog šiuos skaičius viršijantis dydis - įtartinai negalios pensiją gavę žmonės. Vien 2006-2009 m. tokių žmonių galėtų būti per 30 tūkstančių. Tad potencialus tiesioginis nuostolis valstybei per metus siektų apie 200 mln. litų, esant vidutinei 628 litų per mėnesį išmokai. Netiesioginė žala - neįgaliais pripažinti darbingo amžiaus asmenys, bet dirbantys „šešėlyje", nemoka ne tik mokesčių, bet ir įmokų Privalomojo socialinio draudimo fondui, - pažymi V. Rūkas. - Raginame Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją imtis veiksmų ir informuoti visuomenę apie iškeltą problemą ir pasiektus rezultatus. Svarbiausia, jog iškelta nebūtų stumdoma tarp skirtingų institucijų ir galiausiai kratomasi atsakomybės".

REKLAMA

Investuotojų asociacijos Kompetencijų centras pirmiausia siūlo siūlo atlikti tikslingus asmenų, pripažintų neįgaliaisiais 2005-2009 m., patikrinimus (asmenų, turinčių žemą ar vidutinę negalios grupę, darbingo amžiaus, problematiškuose regionuose). Kompetencijų centras pataria netikrinti senyvo amžiaus žmonių, nes tai sukeltų pasipiktinimą ir neatneštų naudos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompetencijų centras siūlo įvesti finansinę gydytojų arba gydymo įstaigų atsakomybę dėl neteisingų duomenų pateikimo apie negalios požymius.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba šiuo metu įtartinų diagnozių asmenis siunčia tikrintis į tą pačią gydymo įstaigą, kur jiems ir nustatyta diagnozė, o tai rodo, jog nėra efektyvios kontrolės. Kompetencijų centro nuomone, būtina įtartinus atvejus tirti nepriklausomose gydymo įstaigose.

REKLAMA

Kompetencijų centras taip pat siūlo įdiegti elektroninę sveikatos kortelę, kurioje matytųsi įtartini įrašai ar jų nebuvimas, pavyzdžiui, sunkios būklės ligonis nesilankydavo gydymo įstaigoje, nebuvo išrašoma vaistų, todėl neįgalumas atrodo įtartinai.

2011 m. „Sodra" netekto darbingumo pensijoms išmokėjo 1,7 mlrd. litų, šių gavėjų skaičius 2012 m. gruodį sudarė 218 tūkst., o vidutinė išmoka - 628 Lt/mėn. Sulaukus pensinio amžiaus, mokama tik viena iš pensijų - netekto darbingumo (invalidumo) arba senatvės. Leidžiama pasirinkti, kurią pensiją norima gauti. Apytiksliai 2/3 netekto darbingumo (invalidumo) pensijas gaunančių žmonių nėra pensinio amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų