Pensijų kaupimo sąskaitose dirbantieji sukaupia vis didesnes sumas, todėl išeidami į pensiją raginami nepamiršti šių pinigų.
Pensijų fondus administruojančios bendrovės aktyviai stebi, kuriems jų klientams artėja pensinis amžius. Pagal įstatymą, likus 3 mėnesiams iki pensinio amžiaus, turimu pensijų kaupėjo adresu siunčiamas pranešimas, kad jau netrukus jis turės priimti sprendimą – atsiimti sukauptas lėšas grynaisiais pinigais ar įsigyti anuitetą arba atidėti išmokų gavimą ir toliau dalyvauti kaupime, ypač jeigu jis dar dirba ir toliau gauna papildomas įmokas į savo pensijos fondo sąskaitą, praneša Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija.
„Nuo 2004 metų, startavus Pensijų kaupimo sistemai, pensijų fondų veikimo principai ir jų paskirtis buvo žinoma labiau teoriškai, visi žinojome, kaip tai vyks, tačiau praktinės patirties nebuvo. Tačiau dabar pereiname į kitą etapą – turime išmokyti išeinančius į pensiją kaupiančiuosius nepamiršti savo sukauptų lėšų, jausti atsakomybę už tolesnį jų panaudojimą“, – sako Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys.
Jis primena, kad jau artėjant pensiniam amžiui asmuo turi pasidomėti, kokią sumą yra sukaupęs pensijų fonde. Tą jis gali padaryti elektroniniu būdu, prie savo pensijų sąskaitos prisijungęs per elektroninės bankininkystės sistemas arba, žinoma, kreipęsis į savo pensijų kaupimo bendrovę su prašymu pateikti sąskaitos išrašą. Pagal dabar galiojančius įstatymus, jeigu žmogaus, kuriam ką tik sukako pensinis amžius, sukaupta suma neviršija 26 504 litų (62 m. vyrui) arba 38 101 lito (60 m. moteriai), ji bus išmokėta kaupėjui, iškart gavus atitinkamą prašymą. Jeigu suma bus didesnė, t. y. paskaičiuotas bazinis pensijų anuitetas didesnis negu 180 litų per mėnesį, asmuo privalės kreiptis dėl nuolatinės periodinės išmokos iki gyvos galvos mokėjimo – pasirinkti bet kurią tokią paslaugą teikiančią gyvybės draudimo įmonę ir su ja sudaryti anuiteto sutartį. Tuomet pensijų kaupimo bendrovė sukauptas lėšas perves tai gyvybės draudimo bendrovei, kad ji vykdytų kliento anuiteto sutartį.
Svarbu paminėti, kad anuiteto tipo pasirinkimas taip pat svarbus momentas. Anuitetas gali būti kelių rūšių – t. y. be garantuoto mokėjimų laikotarpio, kai žmogus gali gauti kiek didesnes periodines išmokas iki gyvos galvos, arba anuitetas su garantuotu mokėjimų laikotarpiu (5, 10 ar 15 metų), t. y. išmokos irgi mokamos iki gyvos galvos, tačiau žmogui mirus garantuotu laikotarpiu, likusį laiką garantuojamos ir tolesnės išmokos paveldėtojams.
„Bet kuriuo atveju rekomenduoju kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę, su kuria esate sudarę sutartį. Jos darbuotojai ne tik informuos apie Jūsų sukauptą sumą, kitas sąlygas, bet patars, ką daryti toliau“, – sakė Š. Ruzgys.
Beje, pensijų fonduose esančioje sąskaitoje sukauptų pinigų derėtų nepamiršti ir mažiau malonesniais atvejais – kai kaupiantis asmuo miršta nesulaukęs pensinio amžiaus. Kadangi šios lėšos yra paveldimos, tokiu atveju jo artimieji privalo kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę, su kuria Anapilin išėjęs asmuo buvo sudaręs sutartį, ir, pateikę atitinkamus dokumentus, atsiimti sukauptas lėšas.
Šiuo metu pensijų kaupimo sistemoje dalyvauja apie 1 milijonas 33 tūkstančiai dirbančiųjų, kurie yra sukaupę daugiau kaip 4 milijardus litų. „Sodros“ duomenimis, per pirmuosius aštuonerius sistemos veiklos metus 8,6 tūkst. dirbančiųjų jau išėjo į pensiją ir gavo vienkartines arba jiems mokamos periodinės išmokos, dar 7,1 tūkst. atvejų sumos išmokėtos mirusiojo artimiesiems. Sukauptos sumos yra labai įvairios ir siekia nuo keleto iki kelių dešimčių tūkstančių litų. Iš viso išmokėta jau 62,01 mln. litų. Ir šie skaičiai didesniam skaičiui žmonių artėjant prie pensinio amžiaus vis didės.
Pensijų kaupimo sistema sukurta 2003 metais, siekiant išvengti „Sodros“ mokumo krizės po kelių dešimtmečių, kai, remiantis ekspertų prognozėmis, pensininkų skaičius, lyginant su dirbančiaisiais, smarkiai išaugs. Sistema leidžia laisva valia pasirinkusiems dalyvavimą pensijų kaupimo sistemoje sukaupti kapitalą papildomai pensijai, kuri būtų mokama šalia gaunamos iš „Sodros“.
Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos informacija