Tokią naują priemonę verslui penktadienį pristatė premjerė Ingrida Šimonytė, apžvelgusi kitų metų valstybės biudžetą ir kitus jį lydinčius įstatymų projektus.
Dengs kainos skirtumą
„Siūlomas ir horizontalus tam tikras sprendimas visiems ne buitiniams vartotojams, kuris būtų gana panašus į tai, koks yra priimtas sprendimas Latvijoje. Tai yra virš tam tikros ribos, kas šiuo atveju būtų visuomeninio tiekimo riba, esančios rinkos kainos sumą valstybė ir atitinkamai ne buitinis vartotojas dalintųsi per pusę.
Paprasta žmonių kalba tai reiškia, kad jeigu rinkoje elektra kainuoja, sakykime, 300 (Eur/MGh), o buitinių vartotojų kaina yra užfiksuota ties 240, tai 60 viršaus valstybė ir ne buitiniai vartotojai dalinsis per pusę“, – aiškino ministrė pirmininkė.
Anot jos, tokia schema būtų pradėta taikyti nuo spalio 1 d. ir tęstųsi pusę metų.
Pasak I. Šimonytės, tokia priemonė gera tuo, kad jos nereikia derinti su Europos Komisija. Kita vertus šis sprendimas turi ir didelių trūkumų.
„Prasta savybė yra, kad jis yra labai brangus. Todėl kad 6 mėn. tokiai kompensacijai pagal dabar prognozuojamas kainas valstybei teks papildomai išleisti apie 400 mln. eurų“, –ministrė pirmininkė.
Jos teigimu, toks sprendimas bus įgyvendinamas valstybės skolos didėjimo sąskaita. O ją ant savo pečių prisiima ir tie, kas anksčiau investavo į elektros taupymą, atsinaujinančią energetiką ir pan.
„Aš dar kartą noriu pabrėžti. Nepaisant čia kartais lengvabūdiškai nuskambančių pasiūlymų, kad mes galime visa kam pasiskolinti ir išleisti, valstybė savo pinigų neturi. Tai reiškia, kad visi turi sumokėti mokesčius ar sumokėti skolą tam, kad kas nors galėtų pasinaudoti kažkokia privilegija tam tikru metu“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė patikslino, kad verslininkams iš viso bus duota 446 mln. eurų elektros kainoms kompensuoti. Lietuva turi apie 2,8 mln. gyventojų. Taigi kiekvienas netiesiogiai turės sumokėti po daugiau kaip 159 eurus.
Vyriausybės patvirtinti įstatymų projektai dabar bus svarstomi Seime.
Verslas džiaugiasi numatytais pinigais
Lietuvos verslo konfederacija (LVK) penktadienį išplatino pranešimą, kuriame teigiamai vertina Vyriausybės pristatytą pagalbos verslui paketą.
„Visi pasiūlymai, apie kuriuos mes kalbėjome jau du mėnesius, pagaliau sulaukė atsako, tačiau svarbiausia, kad buvo pasirinktas greitos reakcijos ir politinių kompromisų kelias“, – pranešime cituojamas LVK prezidentas Andrius Romanovskis.
LVK vertinimu, itin svarbi žinia, kad visam verslui pusmečiui bus kompensuojama 50 proc. elektros energijos rinkos kainos, kuri viršija visuomeninio tiekimo (24ct/kWh, nuo 2023 m. – 28ct/kWh) kainą.
Svarbumu nenusileidžia ir šio sprendimo greitis – pagal Latvijos modelį subsidija jau bus taikoma verslo gautoms sąskaitoms už šį mėnesį suvartotą elektros energiją ir veiks iki 2023 m. kovo mėn. pabaigos.
Esą teigiamai vertintini ir sprendimai įmonėms leisti atidėti įmonių mokamus mokesčius, stabdyti mokesčių išieškojimo procedūras, suteikti subsidijas energijai imlioms įmonėms.
„Mokesčių atidėjimas, lengvatinės paskolos, subsidijos ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos – tai tos priemonės, kurios pasiteisino per pandemiją, ir kurias administruoti valstybė turi patirties, todėl šie pasirinkimai yra teisingi ir neabejojame, kad bus įgyvendinti efektyviai“, – sakė A. Romanovskis.
Vyriausybės pasiūlymą pratęsti PVM lengvatą viešojo maitinimo paslaugoms tik pusmečiui LVK vertina kaip kompromisinį, su sąlyga, kad ekonominėms tendencijos suprastėjus ir neišsipildžius prognozėms dėl elektros kainų stabilizavimo, lengvatos galiojimo terminas būtų pratęsiamas.