Prieš kelis mėnesius aktyviai bankų vykdyta klientų investavimo švietimo programa gali rimtai pakenkti jų įvaizdžiui. Mat aktyviems rinkos dalyviams pradėjus išparduoti turimas akcijas, sujudo ir pasyvūs investuotojai, kurie dėl infliacijos dar visai neseniai vietoj terminuotų indėlių bankuose rinkosi investicinius fondus, rašo „Lietuvos žinios“.
Šalyje sklandant investavimo griūties šmėklai vienokiu ar kitokiu būdu į vertybinius popierius neseniai pradėję investuoti gyventojai ėmė aktyviau domėtis jų turimų akcijų ar obligacijų situacija. Nesunkiai investavimo sąskaitą galėdami stebėti per internetinę sąskaitų valdymo sistemą ir matydami tirpstančius pinigus žmonės išties sunerimo. Gadinti nuotaiką pradėjo ir finansų maklerių komentarų naujausios antraštės: "JAV akcijų rinka savaitę baigė neigiama gaida", "Pirmadienį Europos akcijų rinka skendo", "Azijos akcijų rinkų indeksai nukraujavo", "Akcijų kainos riedėjo žemyn", "Biržoje tęsiasi akcijų išpardavimas", "Investuotojams į fondus - nerimo dienos" ir pan.
Geras sprendimas panikos nekelia
Aiškinimas, kad visa ekonomika sukasi ratu, ir tokią vertybinių popierių rinkos griūtį buvo galima numatyti, anot ekspertų, šiuo atveju nėra teisingas. "Visi žinojo, kad lėtės Amerikos ir Europos šalių ekonomika, tačiau kada tai tiksliai įvyks ir tai, kas vyksta šiuo metu, kai visi viską meta ir bėga lyg iš gaisro - tokių dalykų niekas negalėjo numatyti", - LŽ sakė finansų patarėjas Dobilas Kezys. Anot jo, žmonės klaidingai mano, kad bankai galėjo juos specialiai suvilioti siūlydami pradėti investuoti, tačiau pripažįsta, kad tokia situacija pačiam bankui nėra tokia skausminga kaip žmogui. "Bankai ir kitos investicijų valdymo bendrovės kviesdamos žmones investuoti turi įvertinti savo profesionalumą ir galėjimą žmogui tinkamai patarti. Žinoma, negalima išvengti kritimo, nes rinkos negali tik kilti. Reikia susitaikyti, kad jos krenta, ir kartais net labai smarkiai. Tačiau kylanti panika labai susijusi su sprendimu, kurį priėmė pats investuotojas. Profesionali investavimo konsultacija žmogų apsaugo nuo neteisingų sprendimų", - sakė D.Kezys.
Finansų patarėjas neslepia, kad yra klientų, kurie dabar skambina ir sako "akcijos labai gražiai nukrito, gal laikas pradėti pirkti?" "Vieni parduodami numuša kainas, o kiti, kurie turi pinigų arba investavimo strategiją, arba laiku patys sugebėjo parduoti ir dabar galvoja atpirkti, šiuo metu laimi. Priklauso nuo to, kas kokioje situacijoje ir kaip protingai valdo savo finansus. Galima sakyti, kad vieniems panikuojant kiti džiaugiasi", - neslėpė D.Kezys. Tačiau ir jiems ekspertai skubėti nepataria. Pašnekovas pabrėžė, kad mūsų šalyje žmonių investavimo patirtis siekia tik kelis metus, per kuriuos vyko tik beprotiškas rinkos augimas. Prieš šią krizę investuodami žmonės sprendė klausimą, kaip pačiu blogiausiu atveju uždirbti bent 20 proc., o dabar - kaip geriausiu atveju "neuždirbti" minus 50 procentų.
Akcijų pelningumas išliks?
Jau metų pradžioje pradėjus kristi akcijų kainoms, "DnB NORD" bankas savo klientams pasiūlė naują su pasaulio akcijų rinkomis susietą investicinį indėlį. LŽ pasidomėjo, kaip aktyviai žmonės priėmė tokį rizikingą "taupymo" instrumentą. Minėto banko Investicinės bankininkystės vadovas Andrius Načajus sakė, kad pasirinkusiesiems investicinį indėlį bankas garantuoja, jog žmogus atgaus ne mažiau nei įnešė. "Tačiau tie, kurie investuoja į akcijas, sunerimę labiau. Kai tik yra kritimas, besikreipiančių investuotojų labai smarkiai padaugėja. Tie, kurie yra uždirbę, nenori prarasti uždirbto pelno, todėl parduoda akcijas. Tie, kurie neseniai pradėjo investuoti ir kol kas dar jokio pelno neturi - linkę palaukti", - tendencijas atskleidė A.Načajus. Anot jo, šiuo metu norinčiųjų nutraukti investavimo sutartis yra daugiau negu buvo. Tokio žmogaus bankas nesistengia sulaikyti, tačiau paaiškina, ką jis gali prarasti ir kuo rizikuoja. "Jeigu investuota penkeriems metams, tai panikuoti nėra ko, jeigu pusmečiui - blogas sprendimas padarytas iš pat pradžių. Bendra ekonominė logika nedingo, kad akcijos per ilgesnį laikotarpį duos daugiau nei paprastos obligacijos ar pinigų laikymas paprastuose indeliuose, tai išlieka", - pabrėžė A.Načajus.
Investavimas po truputį
Igoris Ryklys, "Hansabanko" investicinių produktų pardavimų valdymo departamento direktorius, LŽ sakė, kad dėl banko vykdytų edukacinių investavimo priemonių klientai išgyvena lengvesnes dienas, nei investavę rizikingai. Anot jo, periodinis investavimas šiuo metu yra vienas iš geriausių investavimo sprendimų, kuris kaip tik padeda investuoti esant įvairiai rinkos situacijai - kas mėnesį skirdamas po nedidelę sumą žmogus perka investicinius vienetus vidutine rinkos kaina ir neinvestuoja didelės pinigų sumos tuomet, kai rinkos krenta. "Todėl kaip tik periodinis investavimas padeda amortizuoti rinkos svyravimų įtaką įsigyjamų fondų kainai, taip pat įveda discipliną nuolatos investuoti ir padeda siekti užsibrėžto tikslo ilgam", - sakė I.Ryklys. Anot jo, tiesa, kad atsiradęs netikrumas dėl akcijų kainų krypties daugelį "atbaidė" nuo naujų pirkimų, nors kai kurie gali apsvarstyti ir galimybes, jei norėtų ką nors naujo įsigyti. "Visgi pradedantiesiems investuoti nerekomenduojame patiems bandyti "pagauti dugną". Investavimo strategiją reikia apgalvoti atsakingai. Pradėti investuoti galima įvairiausiu laikotarpiu, tačiau svarbiausia įvertinti investavimo tikslą ir riziką. Bet kokiu atveju būtina nepamiršti išskaidyti savo investicijų", - pabrėžė I.Ryklys.
-------------------------------------------------------------------------------
"Hansabanko" prognozėmis, sunku pasakyti, kada krizė pasibaigs, nes galimi finansų sektoriaus nuostoliai vertinami labai skirtingai ir varijuoja tarp 100 - 400 mlrd. JAV dolerių. Susidariusios problemos per vieną dieną neišsispręs, todėl staigaus akcijų kilimo greitu laiku nereikėtų tikėtis. Žvelgiant į įmonių vertinimus ir ekonomikos perspektyvas Rytų Europos ir Rusijos regionuose, spėjama, kad šių rinkų akcijos turi galimybę greičiau atsitiesti po tokio smukimo. Dabar didelis dėmesys yra sutelktas į JAV Federalinių rezervų valdybos veiksmus. Jei bazinės palūkanų normos bus drastiškai mažinamos per ateinančius pora mėnesių, situacija finansų rinkose greičiausiai turėtų pagerėti. Per ilgesnį laikotarpį mažesnės palūkanos duotų teigiamą impulsą JAV ekonomikos augimui, o tai padėtų tvirtą pagrindą ilgalaikiam akcijų kainų kilimui pasaulinėse rinkose.
Jolita Žvirblytė