Valstybinė mokesčių inspekcija įtaria, kad ūkininkai ne tik slepia pajamas ir nesumoka mokesčių, bet ir savo ūkiuose įdarbina nelegalus. Taip ūkininkaujančiųjų, tvirtina mokesčių inspektoriai, netrūksta ir Panevėžio apskrityje.
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) šiais metais vykdo projektą „Žemės ūkis“ ir ypatingą dėmesį skiria ūkininkų – ypač stambiųjų – veiklai. Atlikta analizė parodė, jog mokesčių galbūt nesumoka ūkininkai, nuomojantys žemę. Be to, įtariama, kad stambiuose ūkiuose įdarbinami nelegalūs darbuotojai ir neteisėtai naudojami žymėti degalai.
Slepia, kaip išmano
Mokesčių inspektoriai daugiau dėmesio skiria Panevėžio, Šiaulių ir Marijampolės apskričių ūkininkams, nes jie valdo trečdalį visos Lietuvos dirbamos ūkinės žemės. Mūsų krašte projektui „Žemės ūkis“ vadovauja Panevėžio apskrities VMI viršininko pavaduotojas Vidas Osipovas.
Jis dienraščiui aiškino, jog valstybės biudžetas kasmet praranda maždaug 20 milijonų litų, nes vengiama mokėti mokesčius iš pajamų, gautų už ūkininkams išnuomojamą žemę.
„Pradiniais skaičiavimais, bendras ūkininkams išnuomotos žemės plotas šalyje sudaro apie milijoną hektarų, – kalbėjo pareigūnas. – Manoma, kad gyventojai, išnuomodami šią žemę ūkininkams, kasmet gauna per 100 milijonų litų pajamų ir nuo jų nesumokama apie 20 milijonų litų mokesčių.“
Mokesčiai, pasak viršininko pavaduotojo, slepiami ir tuomet, kai ūkininkai neva veltui naudojasi kitiems gyventojams priklausančia žeme. „Realiai šią žemę juk nuomojasi ir jos savininkams moka nuompinigius, – sako V. Osipovas. – Tokie sandoriai nuslepiami vengiant mokesčių, kuriuos privalu mokėti gavus pajamų už žemės nuomą.“
Visam ūkiui – vienas „bernas“
Anot VMI specialisto, ūkininkų ūkiuose taip pat galimi piktnaudžiavimo žymėtais degalais atvejai, kai šie naudojami ne pagal paskirtį – žemės ūkio reikmėms. Šiuo kuru atsiskaitoma su kitais asmenimis už nuomojamą žemę ar teikiamas paslaugas.
Be to, ūkiuose dalis asmenų įdarbinama nelegaliai.
„Nustatyta tokių atvejų, kai 500 hektarų dydžio ūkyje, kuriame yra ištisas žemės ūkio technikos parkas, tedirba tik vienas darbuotojas – pats ūkio savininkas, – pasakojo V. Osipovas. – Be to, pastebėta, kad net ir darbingiausiu laikotarpiu – rugsėjo mėnesį – iš ūkininkų ūkiuose dirbančių asmenų net apie 10 procentų buvo nemokamose atostogose. Tai leidžia manyti, kad iš tiesų darbuotojai dirba, bet įforminus nemokamas atostogas bandoma išvengti mokesčių.“
Nors, pripažino V. Osipovas, minėtas stambus ūkis, besilaikantis ant vieno darbininko pečių, surastas Marijampolės apskrityje, panašus atvejis aptiktas ir Panevėžio rajone.
„Vienas ūkininkas turi per 500 hektarų dirbamos žemės ir jam darbus nudirba tik trys darbuotojai, – stebėjosi Panevėžio apskrities VMI viršininko pavaduotojas. – Žinant, kokie darbų mastai ūkyje yra per darbymetį, naivu būtų tikėti, kad šiuos darbus suspėja padaryti tie trys žmonės.“
Mokesčių inspekcijos pareigūnas teigė negalįs atskleisti nei kurioje vietovėje yra tas ūkis, nei tuo labiau žemės valdų savininko pavardės – esą kol įgyvendinamas projektas, pateikti tokios informacijos apie tikrinamus asmenis negalima.
Kalbėdamas apie dirbančius pas ūkininkus nelegalus V. Osipovas prisiminė ir pernai rugpjūčio mėnesį įvykusį nelaimingą atsitikimą ūkyje netoli Ramygalos miesto. Tuomet prie traktoriaus prikabintu presu Valentinas Andzevičius į ritinius vyniojo po javapjūtės likusius šiaudus vietos ūkininko Stanislovo Januškos išsinuomotuose laukuose. Jį žiauriai sužalojo šiaudų presavimo agregatas – vaikinui teko amputuoti abi rankas. Pas ūkininką V. Andzevičių jis dirbo nelegaliai.
Įtartinus kratys pakartotinai
V. Osipovas pasakojo, kad įgyvendinant projektą „Žemės ūkis“ ir jo metu atlikus ūkininkų veiklos analizę ir nustačius galbūt pasitaikančius pažeidimus, VMI specialistai rugsėjo viduryje atrinks rizikingiausius ūkininkų ūkius, kuriuose bus pradėti mokestiniai tyrimai.
„Kodėl daugiausia dėmesio skiriama Panevėžio, Šiaulių ir Marijampolės apskričių ūkininkams? Todėl, kad jie valdo trečdalį visos šalies dirbamos ūkinės žemės, – aiškino pareigūnas. – Tačiau nebus užmiršti ir kitų apskričių ūkininkai. Kaip jau minėjau, mūsų specialistai daugiausia dėmesio skirs stambiesiems ūkininkams, tokiems, kurie valdo per 30 hektarų žemių.“
V. Osipovo duomenimis, visoje šalyje yra 4 692 stambieji ūkininkai – PVM mokėtojai.
„Panevėžio apskrityje tokių PVM mokėtojų stambiųjų ūkininkų priskaičiuota 815, o Panevėžio rajone registruotas 221 stambus ūkininkas“, – skaičiavo specialistas ir priminė, jog gyventojai, nuomojantys žemę ūkininkams, metų pabaigoje privalo deklaruoti gautas pajamas mokesčių inspekcijoje ir nuo gautų pajamų sumokėti 15 proc. pajamų mokesčio.
„Preliminariai šalyje yra apie 200 tūkst. žemės savininkų, nuomojančių savo žemę ūkininkams, – teigia V. Osipovas. – Tiriant tokios nuomos atvejus, mokesčių inspekcijos specialistai išgirsta įvairių pasiaiškinimų, esą su žemės savininku žodžiu susitarta nemokamai naudotis 50 hektarų žeme tik už ją valstybei sumokant nustatytą žemės mokestį. Specialistams toks pasiaiškinimas kelia abejonių, ar tokį plotą turintis gyventojas leistų ūkininkui žeme naudotis praktiškai veltui. Kitas gyventojas aiškino, kad visą žemę – net 68 hektarus – naudoja savo asmeninėms reikmėms, tačiau, VMI specialistų manymu, ši žemė yra išnuomota ūkininkui.“
Mokesčių inspekcijoje vykdomas projektas „Žemės ūkis“ numatomas baigti 2012 metų pradžioje – tuomet po atliktų mokestinių tyrimų bus konkrečiai įvardytos ūkininkų daromų mokestinių pažeidimų tendencijos ir nustatyti konkretus pažeidimai. Šiuo metu kalbėti apie rezultatus dar anksti, nes Mokesčių inspekcija, nenorėdama trukdyti ūkininkų per patį darbymetį, tikrinimus atliks spalį.