Vadybos studijos jau seniai yra populiariausia specialybė Lietuvoje. Kokį darbą gali gauti standartinis neseniai vadybos studijas baigęs žmogus, turintis minimalią ir dar išgalvotą darbo patirtį? Kad atsakytų į šį klausimą, „Ekonomika.lt“ nusprendė atlikti eksperimentą.
Tinklalapių cvbankas.lt ir cvmarket.lt vadovų paprašiau, kad padėtų sudaryti tipinio neseniai vadybos studijas baigusio vaikino gyvenimo aprašymą. Atsižvelgdamas į patarimus neilgame puslapio CV paminėjau štai ką: mažiau nei vienus metus dirbau pardavimo vadybininku, anksčiau esu trumpai dirbęs užsienyje, gerai moku anglų kalbą, turiu pagrindinius darbo kompiuteriu įgūdžius. Savybės standartinės – optimistiškas, komunikabilus, atsakingas, siekiantis geriausių rezultatų, o specialybė – Vilniaus universitete baigtos vadybos ir verslo administravimo studijos.
Iš viso išsiunčiu 40 gyvenimo aprašymų be motyvacinio laiško. Kad būtų įdomiau, pasirinkau skirtingas sritis – vadybininko, pardavėjo, padavėjo, asistento, administratoriaus ir net kasininko. Per mėnesį gavau vos tris kvietimus į darbo pokalbius.Jau kitą dieną po CV išsiuntimo iš vienos Vilniaus „Rimi“ parduotuvės direktorės sulaukiu kvietimo į darbo pokalbį.
Atsiliepė „Rimi“
Nors CV siunčiu į kasininko poziciją, atėjus į pokalbį vadovė praneša, kad turėčiau dirbti sandėlininku 0,75 etato. „Išmoksi dirbti kasoje – sodinsime į kasą.“ Pasak vadovės, kadangi „Rimi“ į kurią ketinu darbintis, nėra didelė, dauguma darbuotojų turi mokėti dirbti viską po truputį ir specializuotų darbų beveik nėra, o kasininko ir sandėlininko atlyginimas – tas pats.
„Ar tau tinka, kad tai yra nepilnas etatas?“, – pirmąjį klausimą man užduoda „Rimi“ vadovė. Apie ankstesnę patirtį ar motyvaciją dirbti visiškai nesiteirauja.
Atlyginimas čia, kaip ir galima tikėtis darbinantis į sandėlininko ar kasininko poziciją, nedidelis – už valandą 5 litai, taigi iš viso dirbdamas 0,75 etato gaučiau 600 litų mėnesinį atlyginimą. Po bandomojo, jei mano darbo kokybė vadovę tenkintų, atlyginimas esą galėtų pakilti iki 6,5 lito už valandą – beveik 800 litų per mėnesį.
Direktorė pasakoja, kad „Rimi“ dirba daug jaunimo. Taip esą yra dėl lankstaus darbo grafiko: studentai gali dirbti puse, 0,75 etato, o jei nori – tik savaitgaliais. Beje, direktorė priduria, kad skaitydama mano gyvenimo aprašymą pagalvojusi, kad vis dar studijuoju ir tik todėl į darbo pokalbį ir pakvietusi.
Į klausimą, ar parduotuvėje yra karjeros perspektyvų, direktorė atsako užtikrintai: „Perspektyvos tikrai yra. Visi administracijos atstovai darbą pas mus pradėjo iš pradžių... Mačiau, kad tu ekonomiką studijuoji, tai čia tau ir darbas pagal specialybę...“
Darbo specifika – prekių priėmimas, iškrovimas, galiojimų priežiūra, asortimento užtikrinimas, direktorės žodžiais tariant, reikia pardavinėti: „Darbas pas mus yra susijęs su pardavimu – ar žmogus parduoda aktyviai bendraudamas kasoje, ar iš dalies bendraudamas – kraudamas prekes ir suteikdamas konsultaciją pirkėjui.“ Pareigose jau pakilę darbuotojai, direktorės teigimu, gali gauti iki 1500 litų atlyginimą.
Dar prieš išeidamas pasiteirauju, ar tenka dirbti viršvalandžius. Atrodo, kad didesnio užmokesčio, kaip numatyta įstatymu, už juos tikėtis neverta: „Labai retai reikia viršvalandžius dirbti, nebent jeigu ten ekstra atvejis kažkoks, bet aš stengiuosi atiduoti laisvą dieną, ta prasme mes susitariame, kad duodu laisvą ir užrašau darbo valandas.“
Dirbti galiu pradėti jau netrukus. Pasakau, kad dėl darbo pasiūlymo dar pagalvosiu.
Paulius GRINKEVIČIUS