Pirmąjį metų pusmetį būsto pardavimo rinkoje tęsėsi kainų korekcija. Paklausiausi ekonominės ir vidutinės klasės būstai didžiuosiuose Lietuvos miestuose vidutiniškai pigo 10 proc., rodo nekilnojamojo turto bendrovės „InReal“ pateikti I pusmečio rinkos apžvalgos duomenys.
Būsto pirkimo-pardavimo sandorių sudaryta beveik trečdaliu mažiau nei per tą patį praėjusiųjų metų laikotarpį.
„Ypač aktyvi pastaraisiais metais buvusi nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje pamažu nusistovi. Prieš keletą metų nekilnojamojo turto daug kas įsigydavo spekuliaciniais tikslais, tikėdamiesi perparduoti ir iš sandorio užsidirbti, todėl ir pirkimo – pardavimo sandorių skaičius buvo didesnis, kainos kilo, o pasirinkimas nebuvo didelis. Šiuo metu rinkoje vykstantys procesai yra pirkėjo naudai. Palaipsniui pereinama nuo pardavėjo prie pirkėjo rinkos. Besidominčiųjų būsto įsigijimu yra gana nemažai, tačiau dėl tvyrančių laukimo nuotaikų žmonės neskuba priimti sprendimų, stebi situaciją rinkoje, svarsto. Pirkėjai, kuriems gyvenamasis plotas yra reikalingas dabar, įsigyja būstą, nes supranta, kad ilgalaikėje perspektyvoje nekilnojamojo turto vertė nebus mažesnė. Besidairantys ir laukiantys tolimesnių rinkos pokyčių pirkėjai taip pat anksčiau ar vėliau turėtų apsispręsti,“ – situaciją rinkoje komentavo „InReal“ Tarpininkavimo departamento vadovas Nerijus Valikonis.
Pastarąjį pusmetį nekilnojamojo turto statytojai ir vystytojai nežymiai sumažino butų pardavimo kainas Vilniaus mieste. Ekonominės ir vidutinės klasės daugiabučiuose naujos statybos butai per pusmetį vidutiniškai atpigo 4 – 8 proc. Sostinės centre ir netoli centro esančiuose mikrorajonuose butų kainos taip pat šiek tiek sumažėjo, palyginti su 2007 m. pabaiga. Individualių namų rinka dėl klientų specifikos yra mažiau inertiška kainų pokyčiams, tačiau nuo praėjusių metų pabaigos individualių namų sandorių sudaryta labai nedaug.
Kauno mieste, kaip ir sostinėje, per pirmąjį metų pusmetį buvo sumažintos kai kurių naujos statybos projektų butų pardavimo kainos. Labiausiai pigo baigti arba beveik baigti statyti daugiabučiai, kuriuose buvo likęs nedidelis neparduotų butų skaičius. Vidutinis kainų mažėjimas siekė iki 10 proc. Dėl vyraujančios kainų kritimo laukimo nuotaikos sudarytų sandorių skaičius nebuvo didelis. Brangiausi butai laikinojoje sostinėje išlieka prestižiniuose miesto rajonuose – Senamiestyje, Centre, Žaliakalnyje. Tai pat pastebėta, kad Kaune žymiai sumažėjo didelių butų (4 ir daugiau kambarių) paklausa. Žmonės, rinkdamiesi būstą, vis dažniau ėmė kreipti dėmesį į eksploatacijos išlaidas.
Būsto kainų mažėjimo tendencija neaplenkė ir Klaipėdos. Palyginti su praėjusiųjų metų pabaiga, šių metų viduryje butų kainos uostamiesčio centre bei senamiestyje, kaip ir laikinojoje sostinėje, buvo vidutiniškai apie 10 proc. žemesnės. Panašiai kainos sumažėjo ir kituose miesto mikrorajonuose.