Lietuvoje veikiančių kelionių agentūrų darbuotojai trina rankomis – iš ekonominio sunkmečio besikapstantys lietuviai vėl prisiminė keliones švenčių laikotarpiu ir šiuo metu jau beveik neįmanoma gauti lėktuvo bilietų ar užsisakyti kelionę autobusu, bet nenuskriausti liko ir atvykstamojo turizmo sektoriuje dirbantys verslininkai, mat švenčių laikotarpiu Lietuva sulaukia svečių iš Baltarusijos, Rusijos, Latvijos, Estijos ar net Kinijos.
Konsulatuose – pats darbymetis
Lietuvos valstybinio turizmo departamento vadovė Raimonda Balnienė, kalbėdama apie tai, ar švenčių metu jaučiamas turistų srautų suintensyvėjimas iš kaimyninių šalių, sakė: „Visuomet švenčių laikotarpiu būna turistų pagausėjimas. Teko neseniai bendrauti su Užsienio reikalų ministerijos konsulinio departamento vadovu, kuris patikino, kad šiuo metu išduodama daug Lietuvos vizų Maskvoje ir Minske.“
Pašnekovės teigimu, iš konsulinių atstovybių darbo tempų galima spėti, kad šiemet Lietuva sulauks daugiau svečių nei praėjusiais metais. „Daugiausiai turistų į Lietuvą atvyksta iš Rusijos ir Baltarusijos, sulaukiame svečių iš Lenkijos, Ukrainos, Estijos, Suomijos. Labai populiarūs tarp užsienio turistų mūsų kurortai – Birštonas, Druskininkai, kurie šiuo metu būna pilni. Turistai noriai lanko ir šalies didžiuosius miestus – Vilnių, Kauną, Klaipėdą. Užsieniečiai dažnai Lietuvoje ne tik pramogauja, bet ir apsiperka.“
Kainos ir kokybės santykis
Į klausimą, ar Lietuva užsienio turistams atrodo pigi šalis, pašnekovė atsakė: „Tikrai ne, nes pasiekti Lietuvą brangiai kainuoja, o kainos taip pat nėra mažos. Turistai Lietuvoje gauna gerą kokybę už protingą kainą. Šiemet per metus Lietuvoje apsilankė septyniais procentais daugiau užsieniečių nei pernai ir, tikėtina, pridėjus gruodžio mėnesio duomenis, šis skaičius pasieks dešimt procentų. Bendras turizmo augimas pasaulyje yra septyni proc., o bendras Europos šalių vidurkis 3-4 proc., tad Lietuva šiame kontekste atrodo gerai.“
Statistikos duomenys rodo, kad vidutiniškai turistas Lietuvoje per dieną išleidžia 222 litus, o visos kelionės po mūsų šalį metu – 1004 litus. Dosniausiai pinigines Lietuvoje atveria amerikiečiai, kurie vidutiniškai kelionės metu išleidžia – 1920 litų, kazachai – 1618 litų, vokiečiai – 1429 litus, rusai 1100 – litų, prancūzai –1300 litų
Kalbėdama apie kliūtis, kurios kyla vystant turizmą Lietuvoje, moteris sakė: „Viena iš didžiausių problemų yra tai, kad Lietuva nėra taip gerai žinoma šalis, kaip mums norėtųsi. Ypač svarbu gerinti ryšius su mums ypatingai svarbiomis šalimis – Didžiąja Britanija, Vokietija, Prancūzija, Lenkija. Kitas labai svarbus aspektas – susisiekimo gerinimas. Šiuo metu kaip tik atliekame analizę.“
Atrakcija – žirgų traukiamos rogės
Pašnekovės teigimu, į Lietuvą atvykę užsieniečiai domisi SPA paslaugomis, maudynėmis eketėje, slidinėjimo trąsomis Anykščiuose ir Birštone, poledine žūkle, o didžiausią atrakcija užsieniečiams, pasak pašnekovės, pasivažinėjimas žirgų traukiamomis rogėmis.
Kalbėdama apie vizito Lietuvoje trukmę, R. Balnienė sakė: „Tipiškas turistas į Lietuvą atvyksta savaitgaliais ir būna nuo penktadienio iki sekmadienio. Dažniausiai vizitas trunka nuo dviejų iki keturių dienų. Šventėms iš Baltarusijos ir Rusijos atvykstantys turistai mūsų šalyje užsibūna ilgiau, juk tenka nemažai investuoti į kelionę, pasirūpinti vizomis. Dažnai tokios kelionės planuojamos pagal mokinių atostogas ar pan.“
Moters teigimu, esama ir tokių turistų, kurie į Lietuvą atvyksta tik naujų metų sutikimui, tokiems svečiams stengiamasi pasiūlyti kultūrines programas. Pašnekovė paminėjo ir dar vieną turistų srautus veikiantį faktorių – šaltuoju metų laiku sudėtinga gauti traukinių bilietų, tad dalis norinčiųjų per šventes ar žiemos atostogas aplankyti Lietuvą, to padaryti negali.
Svečiuojasi tris dienas
Kelionių agrentūros „Topturas“ vadovė Gita Vanagaitė, kalbėdama apie atvykstamąjį turizmą švenčių laikotarpiu, sakė: „Susidomėjimas šventinėmis pramogomis Lietuvoje nemažas, daug atvyksta baltarusių, latvių, estų. Į mūsų šalį atvykstantys turistai tikisi to paties, kaip ir lietuviai, vykdami į Estiją ar Latviją. Dažniausiai šventėms atvykstama dviems trims dienoms.“
Apie tai, ko tikisi užsieniečiai Lietuvoje, pašnekovė sakė: „Turistai renkasi aukšto lygio viešbučius, tikisi gero aptarnavimo, privaloma viešnagės dalimi tampa naujametinė vakarienė, ekskursijų šaltuoju metų laiku būna paprastai mažiau, žinoma, visuomet apžiūrimas sostinės senamiestis, jei yra pageidavimų, vykstama į Trakus, Kauną“, – kalbėjo moteris.
Problema – traukinių bilietai
Į klausimą, ar kasmet keičiasi turistų iš užsienio srautai, ar skaičius išlieka stabilus, G. Vanagaitė sakė: „Pernai pastebėjome didelį turistų skaičiaus mažėjimą, bet šių metų tendencijos džiugina. Daug problemų sukelia oro transportas, ypač paskutiniu metu, kai orų sąlygos skrydžiams nepalankios. Dažnai turistai į Lietuvą atvyksta savo transportu.“ Pašnekovės teigimu, vidutiniškai per tris šventines dienas Vilniuje turistas išleidžia 1300-1500 litų.
G. Vanagaitės teigimu, Lietuvos kaimyninių šalių turistai nepamiršta, tad skųstis dėmesio stoka nereikėtų: „Turime labai gražų senamiestį, gerus viešbučius, kokybišką patarnavimą ir geras kainas, tik problemų kelia susisiekimas. Anksčiau noriai pas mus vyko turistai iš Anglijos, bet dabar dėl skrydžių dažnai tokių kelionių atsisakoma“.
Kinai domisi „McDonalds“
Kelionių agentūros „Toptravel“ vadovė Inesa Jančiauskienė, kalbėdama apie atvykstamąjį turizmą, sakė: „Ypatingo turistų antplūdžio per šias šventes lyg ir neturėtų būti, daugiau jų Lietuvą aplanko kitais mėnesiais. Daugiausiai svečių sulaukiame iš Rusijos ir Kinijos.“
Pašnekovės teigimu, dažniausiai turistai pageidauja trumpų apžvalginių ekskursijų: „Kai turistai vyksta ne tik į Lietuvą, bet kelionės metu aplanko ne vieną šalį, pas mus vieši iki trijų dienų. Lyg ir nėra tokių dalykų, kuriuos galime pasiūlyti tik mes, bet iš Rusijos atvykstantys svečiai vis dar jaučia nostalgiją mūsų Druskininkų gydykloms.“
I. Jančiauskienės teigimu, didelių reikalavimų Lietuvai turistai iš užsienio nekelia: „Pageidaujama paprastų viešbučių ir kartais net pasidomima, ar šalia yra koks kinų ar net „McDonalds“ restoranas. Žinoma, jei Lietuvoje viešėti planuojama ilgiau, tai pageidaujama ir lietuviškos vakarienės, bet ypatingo susidomėjimo nacionaline kultūra turistai nerodo.“