Vilniuje vykstančiame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume (PLEF) „Konkurencinga ateities Lietuva: investicijos į asmenybes, žinias ir inovacijas“ dalyvaujantis lietuvis verslininkas Ilja Laursas (Ilja Laurs) neretai vadinamas žmogumi, keičiančiu pasaulį.
2005 m. Lietuvoje jo sukurtas projektas – mobiliųjų aplikacijų parduotuvė projektas „GetJar“ dabar didžiausias pasaulyje mobiliųjų programų ir žaidimų portalas. Jau 2009 m. I. Laursas buvo pripažintas vienu iš 40-ies įtakingiausių žmonių pasaulinėje telekomunikacijų industrijoje, taip pat pelnė „Meffy 2009“ apdovanojimą, o 2010 m. gruodį Los Andžele „GetJar“ pelnė geriausios pasaulyje mobiliosios paslaugos titulą. Šiemet Pasaulio ekonomikos forume „GetJar“ įvardinta kaip viena iš „Technologijų pionierių 2011“. I. Laursas pirmasis iš Rytų Europos įmonių vadovų pelnė ir Europos verslo spaudos asociacijos pripažinimą – jis paskelbtas Europos metų vadovu 2011 m.
Ilja yra pelnęs ir JAV Baltijos fondo (USBF) apdovanojimą „Baltijos šalių 2010 m. verslininko“ nominacijoje. Prie visų šių titulų Vilniuje vykstančiame forume prisidėjo dar vienas: už aktyvų Lietuvos ir užsienio verslo partnerystės skatinimą Iljai įteiktas „Lietuvos verslo ambasadoriaus 2010“ apdovanojimas. Aksčiau šį garbingą vardą yra pelnę tuometis Lietuvos ambasadorius Rusijoje Antanas Vinkus ir buvęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.
„Balsas.lt“ su Lietuvą pasaulyje garsinančiu verslininku kalbėjosi netrukus po to, kai jo rankose atsidūrė veržlumą ir greitą skrydį akcentuojanti „Šauklio“ statulėlė.
Neslėpdamas džaugsmo, I. Laursas sakė, kad pastarasis apdovanojimas jam ypač brangus, tačiau kalbėdamas apie tai, kas jam yra svarbu, jaunasis verslininkas pabrėžė, kad viskas prasideda nuo gyvenimo filosofijos.
„Aš asmeniškai sėkmę matuoju tuo, prie kiek žmonių gyvenimų pavyksta prisiliesti – jiems padėti, ką nors pakeisti Tai pagrindinis mano matas. Karjeros pradžioje, kai žinojau, kad svetaine pasinaudojo pora šimtų žmonių, tai teikė didelį malonumą: tiek daug žmonių pasinaudojo tuo, ką tu padarei. O dabar mes priskaičiuojame apie 2 mlrd. aplikacijų atsisiuntimų iš mūsų portalo. Tai labai daug. Ir apdovanojimai patvirtina, kad kažką padarei, kad tam tikras kiekis žmonių pripažįsta tavo įdirbį tam tikroj srity. Todėl apdovanojimus priimu ir kaip galimybę prisiliesti prie žmonių, ir kaip įvertinimą – esminį ir pagrindinį sėkmės matą. Tai daug svarbiau negu pinigai. Todėl aš nuoširdžiai džiaugiuosi kiekvienu apdovanojimu“, – aiškino I. Laursas.
Paklaustas, kaip plėtosis jo vadovaujama kompanija ir kokius tikslus kelia sau, Ilja prisipažino kol kas galvojantis tik apie trejis artimiausius metus.
„Artimiausi treji metai bus labai kruopštaus didelio darbo kompanijoje „GetJar“. Tai susiję su platforma, kurią mes dabar statome. O kas bus po trejų metų – kol kas sunku numatyti. Bent jau šiuo metu nesu nusprendęs, ką veiksiu toliau, nes kol kas laukia tikrai juodo darbo metai“, – sakė I. Laursas.
Vis dėlto verslininkas prisipažino, kad yra sritis, kuri jį vilioja.
„Pajutau viešos veiklos patrauklumą. Mėgstu susitikimus universitetuose su studentais. Susipažįstu su jais, juos supažindinu su verslo specifika, finansavimo galimybėmis ir pan. Kasmet apie 10 kartų apsilankau universitetuose. Tai ta pati gyvenimo filosofija – kiek žmonių ir kaip stipriai gali daryti įtaką, – aiškino „GetJar“ įkūrėjas. – Kai matau, kad galiu padėti jauniems žmonėms, kurie dabar yra ties riba, kai sprendžiama, kokiu keliu pasukti, kai matau, kad mano pasakytas sakinys, pavyzdžiui, kaip lengviau imtis verslo, tampa to realaus studento gyvenimo, jo pasiekimų dalimi, aš asmeniškai jaučiu didelį vidinį pasitenkinimą“.
Ilja prisipažino, kad darbui su studentais dabar gali skirti nedaug laiko – didžiąją jo dalį atima pagrindinis darbas – todėl kol kas negali pasakyti, ar tolimesni jo projektai bus susiję su komerciniais, ar viešaisiais interesais, ar mėgins derinti viena ir kita. „Viskas paaiškės po trejų metų“, – kartojo jis.
Ilja sakė, kad toks jo požiūris arba, kaip jis pats sako, „gyvenimo filosofija“ neatsirado staiga.
„Negaliu pasakyti, kad pabudau vieną rytą ir pasakiau „štai tokia turi būti mano gyvenimo filosofija“. Paprasčiausiai pastebėjau, kad darydamas tam tikrus dalykus jaučiu didesnį vidinį pasitenkinimą. Palaipsniui, po truputį ten judi ir galiausiai atrandi tai, kas iš tikrųjų yra tavo“.
Paklaustas, ko reikėtų, kad Lietuva greičiau atsigautų po sunkmečio ir taptų konkurencinga šalimi, I. Laursas pacitavo PLEF vykstančių diskusijų dalyvių mintis.
„Man labai patiko Rimanto (ūkio ministras R. Žylius) mintis, kad valstybė neturėtų aktyviai formuoti ateities, bet turėtų labai aiškiai komunikuoti, ką ir kaip daro, nes tai yra signalai verslui. Ji turi siųsti signalą verslui, o verslas turi tą signalą priimti. Tada verslui, kuris yra varomoji jėga, bus lengviau. Man labai patiko ir Tado („airBaltic“ prezidentas T. Vizgirda) komentarai, kad Lietuva privalo būti pasaulio dalis – nes jeigu nebus žmonių judėjimo, gerovės čia niekad nebus. O žmonių judėjimui reikia užtikrinti labai geras sąlygas. Man patiko ir Antano („Omnitel“ prezidentas A. Zabulis) mintis. Jis sakė, kad valstybė turėtų investuoti į e-vyriausybę, e-sprendimus, nes tokios investicijos tikrai atsiperka. Pacituosiu jo žodžius: „Už tas investicijas galima pastatyti konferencijų centrą ir nupirkti bilietus lėktuvui visiems, norintiems atvykti“. Be abejo, turi prisidėti mokslas. Ir švietimas, švietimas, švietimas – prisimenantiems sovietmetį tai nėra nauji žodžiai. Bet jie amžini ir teisingi“, – „Balsas.lt“ sakė I. Laursas. Ir pridūrė:
„Tai tik kelios mintys, kurias pavyko išgryninti per valandą trukusią diskusiją. Bet tai tikrai kokybiškos mintys“.