Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) duomenimis, vidutinė šilumos kaina, su 9 procentų PVM, šių metų lapkritį siekė 5,6 euro ct/kWh. Tai 1,3 euro ct mažiau nei praeitų metų lapkritį.
Sovietiniame statybos tipo daugiabutyje, neapšiltintame bei su senomis nesubalansuotomis vidaus šildymo ir karšto vandens sistemomis, 60 kvadratinių metrų butas per mėnesį mokėjo 47,04 eurų, praeitais metais 78,66 eurus. Naujos statybos name, 60 kvadratinių metrų butas šį lapkritį mokėjo 16,8 eurų, o praeitais metais tokiu pat metu – 24,84 eurus. Sename, labai prastos būklės daugiabutyje tokio pat dydžio butas už šį lapkritį mokėjo vidutiniškai 70,56 eurus, o 2014 metais – 124 eurus už mėnesį.
Mažesnes sąskaitas lėmė šiltas oras ir atpigęs kuras
Pasak LŠTA prezidento Vytauto Stasiūno, įtakos atpigusiam šildymui turėjo vidutinė lauko temperatūra, kuri šiais metais 2 laipsniais šiltesnė nei 2014 metų lapkritį. „Šiltesni orai turėjo tiesioginės įtakos šilumos suvartojimui. Jis daugiabučiuose sumažėjo maždaug 30 procentų palyginus su praeitų metų lapkričiu. Mažesnes sąskaitas lėmė ir pati kaina, kuri sumažėjo 19 procentų dėl išaugusio biokuro naudojimo", – teigia Vytautas Stasiūnas.
Energetikos ministro patarėjas Mantas Dubauskas, sako, kad kaina sumažėjo labiausiai dėl to, nes atpigo kuras, naudojamas šilumai gaminti. „Gamtinės dujos per metus atpigo beveik penktadaliu, o biokuras apie 16 procentų. Dujos atpigo dėl to, kad rinkoje nuo šių metų atsirado reali konkurencija. Taip pat prie biokuro kainos mažėjimo prisidėjo reikalavimas ne mažiau kaip pusę biokuro pirkti biržoje. Statistika rodo, kad biržoje kaina yra mažesnė nei perkant pagal dvišalius sandorius“, – pasakoja M. Dubauskas.
Pigiausia šiluma – Jonavoje
LŠTA duomenimis, mažiausiai šiluma kainuoja tuose miestuose, kurie atsisakė gamtinių dujų ir vartoja pigesnį vietinį biokurą. 2015–ųjų lapkritį pigiausia šiluma buvo Jonavoje – 4,52 euro ct/kWh su PVM. Didžiausias šilumos tarifas fiksuotas Prienuose – 9,15 euro ct/kWh su PVM.
Lapkritį šilumos kaina Vilniuje siekė 5,46 euro ct/kWh, pernai – 7,36 ct/kWh su PVM. Kaune kaina buvo 5,46 euro ct/kWh, o pernai kauniečiai už šilumą mokėjo 6,88 ct/kWh su PVM. Klaipėdoje šiluma buvo pigiausia iš didžiųjų miestų – 4,85 euro ct/kWh, prieš metus šis tarifas siekė 6,93 ct/kWh su PVM. Šiauliuose šilumos tarifas lapkritį sudarė 5,02 euro ct/kWh, pernai – 5,46 ct/kWh su PVM. Panevėžio mieste kaina buvo 5,94 euro ct/kWh, pernai – 6,49 ct/kWh su PVM.
M. Dubauskas paaiškina, kad atskiruose miestuose šilumos kainos skiriasi, nes skiriasi kuro rūšys bei už tą patį kurą mokama kaina bei savivaldybių įdėtos pastangos.
Energetikos ministerija prognozuoja, kad gruodį šilumos kaina Vilniuje išliks daugiau nei 2 proc. mažesnė nei prieš metus. Atstovo teigimu, „Vilniaus energijos“ sprendimas spalio mėnesį sąmoningai įsigyti didesnį kiekį brangesnių dujų įtakos kainoms neturės.