Į portalą tv3.lt kreipėsi Miglė iš Šiaulių. Ji pasakojo, kad mokslus baigė prieš 6 metus ir nuo tada pradėjo dirbti.
„Dirbu gamybos srityje, technologe. Prieš kelis metus bankas įkalbėjo kaupti pinigus II pensijų pakopoje. Dabar jau žinau, kad tai buvo labai blogas mano sprendimas. Bet tada mažai domėjausi kaupimu, o banko specialistai žadėjo, kad sukaupsiu daug pinigų ir senatvėje neteks patirti skurdo, kurį patiria dabartiniai pensininkai“, – pasakojo moteris.
Anot Miglės ji neskaičiavo, kiek pinigų kas mėnesį atitekdavo pensijų fondams.
„Kiekvienais metais man vis pakildavo alga, todėl atrodė, kad nuo algos nuskaičiuojami 50 eurų nieko nepakeis, tegu jie ten kažkur kaupiasi.
Tačiau pernai ir šiemet mano alga nepakilo. Darbdavys tikina, kad dėl aukštos infliacijos didinti algų darbuotojams negali, todėl prašo palaukti geresnių laikų. Jų ir laukiu, tačiau dabar tie 50 eurų man tikrai praverstų“, – tikino moteris.
Ji susisiekė su banku ir paprašė kaupimą nutraukti.
„Gavau atsakymą, kad tai neįmanoma, galiu sustabdyti įmokų mokėjimą tik metams. Tačiau, kas iš to? Metai pasibaigs ir vėl nuo mano algos nuskaičiuos po 50 eurų. Nesąmonė, kad negalima sustabdyti ar nutraukti kaupimo“, – piktinosi Miglė.
Ji teigė, kad dauguma žmonių ėmė kaupti antrojoje pakopoje, nes buvo apgauti.
„Juk visiems žadėjo turtus. Taip pat žadėjo, kad galėsime sustabdyti kaupimą, tačiau tai padaryti galima tik metams.
Žinoma, pati per mažai pasidomėjau pasirašydama kaupimo sutartį, tačiau netikėjau, kad tai gali būti apgavystė“, – skundėsi Miglė.
Visgi ji tikisi, kad valdžia ar patys pensijų fondai galų gale persigalvos,
„Koks tikslas per prievartą laikyti žmones, juk galėtų pinigus kaupti tik tie, kurie tikrai nori, o kitus galėtų atleisti nuo šios prievolės. Tikiuosi, kad dabar ar dar po kelių metų valdžia ir fondai supras padarę klaidą, kad žmones privertė kaupti“, – vylėsi moteris.
Valdžia tikina, kad girdi žmonių prašymus
Panašių žmonių, kaip Miglė yra ir daugiau. Visi jie tikina, kad nebenori kaupti antroje pensijų pakopoje. Todėl prašo tiek valdžios, tiek pensijų fondų grąžinti jiems pinigus ir nutraukti sutartis.
Panašu, kad dalis politikų jų prašymus išgirdo.
Pavyzdžiui, prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Vaidas Augustinavičius Žinių radijo laidoje teigė, kad rudenį Seimui ketinama siūlyti įteisinti galimybę pensijų fondų dalyviams kartą per gyvenimą išsiimti iki ketvirtadalio sukauptų lėšų.
Anot patarėjo, žmonės patys nuspręstų, kada pasinaudoti tokia galimybe.
„Kada gyventojai išsiimtų tą ketvirtadalį lėšų (...) iš antros pakopos fondų – tai būtų jų valia, ar tai viduje kaupimo, ar sulaukus pensinio amžiaus, o gal ir nematytų to poreikio“, – teigė V. Augustinavičius.
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos duomenimis, būsimų šalies pensininkų kaupiamo turto vertė II pakopos pensijų fonduose šiemet pirmąjį pusmetį padidėjo iki 6,456 mlrd. eurų.
Iš viso sudariusių kaupimo sutartis yra apie 1,4 mln. Taigi vidutiniškai vienam kaupiančiajam tenka 4611 eurų fonde sukaupto turto. Ketvirtadalis šios sumos, kurią būtų galima pasiimti pagal prezidentūros pasiūlymą, būtų 1152 eurai.
Pasak V. Augustinavičiaus, galimybė pasiimti šiuos pinigus kada žmonės nori, padarytų kaupimą patrauklesniu:
„Įteisinta papildoma galimybė disponuoti 25 proc. nuo visų sukauptų lėšų, pirma, padidintų antros pakopos patrauklumą ir paskatas kaupti, antra – tai visiškai neišderintų antros pakopos sistemos ir paliktų ją veiksmingą, nes trys ketvirtadaliai sukauptų lėšų ir toliau liktų pensijoje.“
Be to, pasak jo, taip būtų sureaguota į gyventojų pageidavimus: „Būtina reaguoti į gyventojų nuomonę, kuri rodo, kad 9 iš 10 norėtų tam tikrų pokyčių antroje pensijų pakopoje“.
Siūlymai populistiniai?
LIPFA vadovas Tadas Gudaitis pastebėjo, kad artėjant naujam politiniam sezonui pensijų kaupimo temomis išties pradedama naudotis populistiškai – kaskart atsiranda skubotų siūlymų ką nors koreguoti, taisyti, pamirštant, kad pensijų kaupimas yra ilgalaikis procesas, reikalaujantis stabilumo.
„Dabartinis Prezidentūros siūlymas yra vienas iš daugelio dar Seimo pavasario sesijoje išsakytų siūlymų. Visus juos girdime, tačiau atskirai kiekvieno nevertiname. Nuomonių ir pasiūlymų gali būti daug, tačiau juos teikiant, svarstant ir priimant labai svarbu matyti bendrą 1,4 mln. kaupiančiųjų paveikslą, būti įvertinus kiekvienos dabartinės sistemos korekcijos vertę.
Manome, kad tik pagrįsti ir išdiskutuoti sprendimai gali atnešti realią ilgalaikę naudą kiekvienam kaupiančiajam“, – komentavo T. Gudaitis.
Ministerija siūlymus irgi atmeta
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nesutinka su prezidentūros pasiūlymu, kad gyventojai iš pensijų fondų pinigų galėtų pasiimti anksčiau laiko.
„Pensijų sistema yra skirta pensijoms, todėl ir teisinis reguliavimas šioje srityje skirtas spręsti su pensijomis susijusius klausimus, o ne lėšų sunkių ligų gydymui ar finansiniams sunkumams spręsti suradimo klausimus“, – portalui tv3.lt komentavo ministerija.
Pasak jos specialistų, demografinė situacija Lietuvoje nepagerės ir įmokų mokėtojų staiga daugiau nepasidarys, esą todėl būtent senatvei žmonės turi kaupti papildomai.
„Įstatymo nustatyti apribojimai dėl (ne)galimybės atsiimti sukauptas lėšas ar jų dalį yra būtent todėl, kad sistema orientuota į pensijų tikslus“, – įsitikinę ministerijos specialistai.
Pasak jų, bet kokius pasiūlymus keisti pensijų teisinį reguliavimą ministerija vertina pagal tai, kiek jie prisideda būtent prie pensijų, o ne bet kokių kitų išmokų, sistemos.
„Šiuo atveju teikiami siūlymai pensijų sistemą iškreipia, kadangi siūloma sudaryti galimybę pensijų pinigais disponuoti anksčiau laiko ir ne pensijų tikslais. Siūlymai iškreipia ir solidarumo principą pensijų sistemoje, nes gyventojas galėtų vardan einamųjų poreikių ir dabarties vartojimo išsiimti ir visų mokesčių mokėtojų pinigais sumokėtą skatinamąją įmoką“, – komentavo ministerija.