Tuo metu Energetikos ministerija ir Energijos skirstymo operatorius (ESO) nemato nieko blogo, kad žmonės naudojasi ir garantiniu tiekimu. Anot jų, elektros atjungimas yra kraštutinė priemonė. Todėl ESO jos ir neketina naudoti.
Elektros tiekėjo nepasirinko daugiau nei 40 tūkst. gyventojų
Energetikos ministerija skaičiavo, kad šių metų rugsėjį garantinio tiekimo paslauga naudojosi 40,6 tūkst. buitinių ir 21,2 tūkst. nebuitinių vartotojų (objektų) Lietuvoje.
„Šie objektai sudaro 3,2 proc. nuo visų prie ESO tinklo prijungtų objektų skaičiaus (1,881 mln. objektų). Spalio mėnesio duomenis šie skaičiai išliko iš esmės nepatikę.
Vertinant pagal visą 2023 m. ESO klientams paskirstytą elektros energijos kiekį (9,73 TWh), garantinio tiekimo dalis sudarė 2,4 proc. (2022 m. – 2,6 proc.), per 2024 m. pirmąjį pusmetį – 2,3 proc. Buitinių vartotojų segmente ši dalis yra mažesnė, pvz. 2024 m. birželio – rugpjūčio mėnesį garantiniame tiekime esančių buitinių vartotojų suvartojimas sudarė 0,85 proc. nuo bendro suvartojimo viso ESO klientams paskirstyto elektros energijos kiekio“, – skaičiavo ministerija.
Anot jos, toks garantinio tiekimo rinkos dydis, leidžia elektros rinkai veikti, nesudaro esminių kliūčių konkurencijai vystytis elektros tiekimo rinkoje bei užtikrina vartotojų teises gauti elektros energiją.
Energetikos ministerija tikino, kad šiuo metu neplanuoja inicijuoti esminių pakeitimų garantinio tiekimo veiklos teisiniame reguliavime.
Garantinis tiekimas apsaugo gyventojus
Energetikos ministerija tikino, kad garantinis tiekimas apsaugo vartotoją, kad šis neliktų be elektros energijos, o tokio tiekėjo būtinybė yra nustatyta Europos Sąjungos teisės aktuose.
„Taip pat pažymėtina, kad nors ir vartotojui užtikrinamas garantinis tiekimas, tai neatleidžia jo nuo pareigos pasirinkti kitą elektros tiekėją“, – įspėjo ministerija.
Anot jos, garantinis tiekimo paslauga užtikrinama įstatymu ir teikiama vartotojams, kurie laiku nepasirinko nepriklausomo elektros energijos tiekėjo; kurių tiekėjas nevykdo įsipareigojimų sutartomis sąlygomis, nutraukia veiklą ar sudarytą su vartotoju sutartį.
„Garantiniame tiekime vartotojai susimoka už suvartotą elektros energiją, kaip ir visi likę vartotojai. Garantinio tiekimo kaina susieta su biržos kaina, ją padauginus iš koeficiento (1,15 – buitiniams vartotojams, 1,25 – verslo vartotojams), kuris padengia garantinio tiekėjo pagrįstas veiklos sąnaudas, patiriamas užtikrinant garantinį tiekimą“, – komentavo ministerija.
ESO skaičiavo, kad elektros tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams, lapkričio mėn. „Standartinio“ vienos laiko zonos kaina siekia 22,8 ct kWh ir tai 5 proc. arba 1 ct. daugiau nei spalį.
Jei per 6 mėnesius vartotojas nepasirenka naujo elektros tiekėjo, garantinio tiekimo paslaugą teikiantis ESO įgyja teisę nutraukti elektros energijos tiekimą.
Gyventojus stengiasi edukuoti
Pasak energetikos ministerijos, ESO neturi pareigos privalomai atjungti vartotojo.
„Elektros tiekimo nutraukimas dėl to, kad vartotojas nepasirinko nepriklausomo tiekėjo yra kraštutinė priemonė, kurios galėtų imtis ESO.
Įvertinus visas aplinkybes, kurios sukeltų neigiamas pasekmes buitiniam ar verslo vartotojui elektros nutraukimas, manytina, kad pirmiausia reikia įgyvendinti kitas priemones, kurių dėka vartotojai turėtų papildomo laiko įsivertinti savo poreikius ir nuspręsti dėl jiems tinkančio elektros tiekėjo“, – aiškino ministerija.
ESO irgi komentavo, kad turi teisę atjungti elektros energija, bet ne prievolę tai padaryti.
„Mūsų manymu, klientus reikia edukuoti. Tą daro mūsų klientų aptarnavimo specialistai, taip pat raginame šviesti klientus ir nepriklausomus tiekėjus. Be to dar nėra pasibaigęs ir dereguliavimas. (Trečiasis rinkos liberalizavimo etapas baigsis 2026 m. – aut. past.) – komentavo ESO.
Garantinį tiekimą vertino kritiškai
Tuo metu nepriklausomo elektros tiekėjo „Enefit“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Ieva Krikštopaitytė tikino, kad garantinis tiekimas neturėtų tapti dar viena tiekėjo alternatyva.
„Vartotojų pasirinkimas dažnai priklauso nuo individualių poreikių, o apklausos rodo, kad lietuviai prieš pasirinkdami elektros tiekėją ir elektros planą kruopščiai įvertina įvairias aplinkybes ir konkuruojančius pasiūlymus.
Visgi reikia pripažinti, kad sprendimai neretai priimami žvelgiant į trumpalaikę perspektyvą, o tokiu atveju ir garantinis tiekimas atsiduria tarp konkuruojančių pasiūlymų, nors taip sveikai konkuruojančioje liberalioje rinkoje būti neturėtų“, – komentavo ji.
I. Krikštopaitytė priminė, kad garantinis tiekimas buvo sukurtas tarsi tarpinė stotelė, kad vartotojai neliktų be elektros tada, kai keičia tiekėją ar nespėja jo pasirinkti iki numatyto laiko.
Anot jos, viena pagrindinių priežasčių, kodėl gyventojai lieka garantiniame tiekime yra elektros kaina.
„Koeficientas (1,15 – buitiniams vartotojams, 1,25 – verslo vartotojams), kuris lemia galutinę garantinio tiekimo elektros kainą, 2022 m. buvo sumažintas, reaguojant į energijos kainų šuolį, tačiau krizei pasibaigus – kainodara išliko tokia pati.
Dėl šios priežasties beveik visus šių metų mėnesius garantinis tiekimas buvo pigesnis, palyginti su visų nepriklausomų elektros energijos tiekėjų siūlomų fiksuotų 12 mėnesių planų kainų vidurkiu. Pavyzdžiui, gegužę šis kainos skirtumas siekė net 25 procentus“, – komentavo nepriklauso elektros tiekėjo atstovė.
Anot jos, dabartinė garantinio tiekimo sistema iškraipo konkurencines sąlygas ir neleidžia rinkai funkcionuoti efektyviai.
„Kartu nėra aišku, ar šis numatytas koeficientas padengia faktinius klientų aptarnavimo kaštus.
Tačiau liberalizacija bet kokiu atveju suteikė vartotojams teisę rinktis ir, įvertinus individualius poreikius, galima rasti elektros planą, kuris bus pigesnis bei suteiks papildomų verčių, kurių neturi garantinis tiekimas. Kalbant apie mūsų klientus, jų mokamos kainos už elektrą yra labai individualios ir priklauso nuo pasirinkto plano, suvartojamo kiekio bei galiojančių rinkos kainų“, – sakė I. Krikštopaitytė.
Niekas elektros negamina ,nebent pawagia ir perparduoda iš nutolusių saules elektrinių savininkų ,nes jie nemato kiek tos jų elektrinės pagamina ,jiems internetu pateikiama belei kokie skaičiai