Įdarbinimo įmonės „Dirbk užsienyje“ vadybininkas Marius pasakojo, kad įmonės siūlo darbus trijose Europos šalyse – Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje.
„Darbuotojų ieškome sandėliuose logistikos centruose, kurie krautų, iškrautų, pakuotų prekes. Šiose įmonėse galima įsidarbinti bet kokiu metų laiku. O darbo trukmė irgi nėra apribota, vieni įsidarbina 2 ar 3 mėnesiams, kiti – ilgesniam laikotarpiui.
Tačiau šiuo laikotarpiu pastebime, kad susidomėjimas darbo pasiūlymais užsienyje itin didelis. Darbo vasarai ieško studentai ir moksleiviai. Lietuvoje didėja nedarbas, todėl žmonės darbo ieško užsienyje“, – pasakojo įmonės vadybininkas.
Pasak jo, šiuo metu žmonės labiau nori darbintis Nyderlanduose arba Vokietijoje nei Jungtinėje Karalystėje.
„Didelė įtaką tam turėjo „Brexit“, bet dabar prisidėjo ir koronaviruso pandemija. Norint išvykti į šią šalį, reikia darytis daugiau testų. Tai žmones atbaido, nes išvykimas į Jungtinę Karalystę tapo brangesnis.
Kalbant apie darbo užmokestį Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje minimalus atlygis siekia 10 eurų už valandą, o Nyderlanduose – šiek tiek mažiau nei 10 eurų. Tačiau daug darbdavių moka daugiau negu minimumą. Dirbant visu etatu galima uždirbti nuo 1500 iki 1800 eurų į rankas Vokietijoje ir Nyderlanduose, o Jungtinėje Karalystėje šiek tiek daugiau, nes ten algos didesnės“, – pasakojo įmonės vadybininkas.
Reikalavimai darbuotojams nedideli
Anot jo, įsidarbinti užsienyje nėra sunku.
„Siūlomi darbai nereikalauja specifinių įgūdžių ar patirties. Įsidarbinus dažniausiai darbdaviai organizuoja naujiems darbuotojams apmokymus.
Nyderlandai anglakalbė šalis, tad ten reikėtų mokėti šnekamąją anglų kalbą. Tačiau kai kurios įmonės reikalauja aukštesnio kalbos lygio. Vokietijoje šiek tiek paprasčiau, nes turime nemažai darbo pasiūlymų, kur reikalaujama rusų šnekamosios kalbos, nes darbų vadovai šią kalbą moka. O yra pasiūlymų, kur išvis galima nemokant kalbos darbintis“, – pasakojo įmonės vadybininkas.
Pasak jo, pandemija šiek tiek palietė ir užsienio įmonės, darbo pasiūlymų šiek tiek sumažėjo, tačiau jei žmogus tikrai nori dirbti – darbą jis gaus.
Darbuotojų paieškas pradeda kovo 1 d.
„Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki sakė, kad kiekvienais metais apie darbuotojų paiešką praneša pirmąją pavasario dieną.
„Ieškome 70 gelbėtojų paplūdimiuose Klaipėdoje. Jų alga sieks 580 eurų į rankas. Įprastai vasaros sezonas prasideda gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, priklausomai nuo oro. Tačiau šiemet dėl karantino ši data gali kisti. Pernai vasaros sezoną pradėjome birželio 12 d.
Dar svarbu, kada bus atidaryti baseinai, nes reikės patikrinti darbuotojų plaukimo įgūdžius ir juos apmokyti. Pernai pasisekė, nes iki vasaros pradžios spėjome ir atranką padaryti ir darbuotojus apmokyti. Žiūrėsime, kaip bus šiemet“, – sakė A. Siakki.
Anot jo, karantinas šiek tiek apsunkino informacijos sklaidą.
„Anksčiau darbo skelbimus kabindavome universitetuose, kolegijose. Dabar viskas persikėlė į internetinę erdvę. Tačiau nemažai kiekvienais metais grįžta senbuvių, kurie kasmet pas mus dirba. Tad tikimės, kad ir šiemet pavyks darbuotojus rasti“, – teigė A. Siakki.
Sezoninių darbų sezonas vėluoja
Darbo paieškos portalo „CV-online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė sakė, kad sezoninių darbų pasiūla dar neprasidėjo ir dėl karantino ji gali vėluoti.
„Įprastai aktyviausiai sezoninių darbuotojų ieškoma balandžio mėnesį, tad ieškantiems darbo reikėtų dar šiek tiek palaukti.
Praėjusiais metais dėl karantino sezoninių darbuotojų paieška vėlavo ir prasidėjo tik gegužės pabaigoje – birželį. Tikėkimės, kad šiemet karantinas ilgai nesitęs ir neprarasime vasaros sezono ir jo metu siūlomų darbų“, – komentavo specialistė.
Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė teigė, kad vasario mėnesį buvo įregistruotos 134 laisvos sezoninio darbo vietos.
„Iš jų daugiau nei pusė (81) – žemės ūkyje: 65 darbo pasiūlymų skirta nekvalifikuotiems sezoniniams ūkio darbininkams, 7 – braškių augintojams, 9 – apželdinimo specialistams ir apželdinimo darbininkams“, – sakė specialistė.
Alga nuo minimumo iki 1500 eurų
Pasak Užimtumo tarnybos atstovės, nekvalifikuotiems ūkio darbininkams, braškių augintojams, pagalbiniams darbininkams, baseino prižiūrėtojams, kelio darbininkams, kambarinėms, pardavėjams siūlomas minimalus arba iki 10 proc. didesnis atlyginimas.
„Statybininkams, kvalifikuotiems apželdinimo darbininkams, virėjams, medkirčiams siūlomas mėnesio atlygis siekia 800–1000 eurų neatskaičius mokesčių.
O didžiausias darbo užmokestis siūlomas ekskavatoriaus mašinistui – 1500 eurų neatskaičius mokesčių“, – atlyginimus komentavo M. Jankauskienė.
Lygindama abu karantinus Užimtumo tarnybos atstovė pastebėjo, kad šių metų vasarį sezoninių darbo pasiūlymų skaičius – 41,1 proc. didesnis nei praėjusių metų vasarį, tačiau 21 proc. mažesnis nei 2019 m. vasarį.
„2020 m. Užimtumo tarnyboje buvo įregistruota 2 tūkst. sezoninio darbo pasiūlymų – beveik pusė tūkstančio mažiau nei 2019 m. Pernai didžiausias sezoninių darbo pasiūlymų sumažėjimas fiksuotas kovo ir balandžio mėnesiais. Per šiuos du 2020 metų mėnesius registruota 2,5 karto mažiau laisvų sezoninio darbo vietų nei 2019 m.
Pasikeitė ir sezoninių darbų pikas, 2019 m. jis buvo fiksuojamas kovą, o 2020 m. – birželį. Palyginti su 2019 m., sezoninio darbo pasiūlymų 2020 m. labiausiai mažėjo miškų sodintojams ir nekvalifikuotiems miškų darbuotojams, virėjams, barmenams, virtuvės pagalbininkams“, – pastebėjo M. Jankauskienė.